בשבע 320: שאלת השבוע

אנשים שהמערכת בחרה , ז' בכסלו תשס"ט

הרב אופיר כהן, יחיאל לייטר, הרב רחמים ניסימי, יולי אדלשטיין והרב הלל הורוביץ מציגים את כרטיס הביקור שלהם לקראת ההתמודדות לרשימות בליכוד וב'בית היהודי'.

טיפול במגורשים ובעולים/ יולי אדלשטיין, מועמד לרשימת הליכוד

פרטים ביוגרפיים:

גיל: 50

מצב משפחתי:
נשוי + 2

מקום מגורים:
נווה דניאל, גוש עציון

השכלה תיכונית:
בגרות בבריה"מ.

השכלה על-תיכונית:
בוגר תכנית 'עמיתי ירושלים' לחינוך יהודי.

עיסוק נוכחי:
חבר כנסת מטעם סיעת הליכוד.

תפקידים פרלמנטריים נוכחיים:
סגן יו"ר הכנסת, יו"ר השדולה להסדרת נושא הגיור, חבר בוועדת הכנסת, חוקה וקליטה.

שלושת הדברים החשובים ביותר שארצה לקדם:

1.  המשך טיפול וסיוע למפוני גוש קטיף – בכנסת הבאה אעשה כל שביכולתי על-מנת שכל הטיפול במפונים יגיע לסיומו.

2.  חינוך לערכים ומצוינות.

3.  חתירה לפתרונות הלכתיים אמיתיים בתחום הגיור. כיו"ר השדולה למען הגיור, אני רואה לנגד עיניי חובה חברתית לאומית למנוע קרע עתידי בעם היהודי עקב השתלבותם של מאות אלפי לא-יהודים בחברה הישראלית. לעניות דעתי, מדובר בסוגיה שהיא האיום האסטרטגי השני בחשיבותו אחרי האיום האיראני.

עם מי אני מתייעץ: יועצים מקצועיים וחברים קרובים שמבינים עניין.

חוויה מעצבת: שנות פעילות ציונית במחתרת (1979-1984) ועבודות כפייה בגולאג הסובייטי (1984-1987).

מסר לציבור: אני קורא לציבור הכתום ולכל מי שנאמן לארץ ישראל לקחת חלק בפעילות הפוליטית במדינה, להיות חלק ולהתפקד למפלגות הציוניות באמת ולא לשבת בבית ולהמתין לבוא גזירות רעות. עלינו להשתלב במערכות המדינה ולחתור להנהגה.

בכל הזדמנות ובכל שיחה עם חברים, מכרים וסתם אנשים שאני פוגש, אני משתדל להעביר את המסר הזה. האדישות היא האויב של כל חברה דמוקרטית וכיום, כשעתידה של ארץ ישראל על כף המאזניים, כשרבים בעם עדיין הוזים על הקמת ישות מדינית נוספת בשטחי ארץ ישראל המערבית, האדישות היא בעוכרינו.

האם אפשר לסמוך על הליכוד ועל נתניהו:

בשונה משנים עברו, רשימת הליכוד לכנסת תיבחר ע"י כלל מתפקדי הליכוד ולא ע"י מרכז המפלגה, דבר שיבטיח רשימה איכותית של נבחרים. מתפקדי הליכוד כבר הביעו את עמדתם הנחרצת נגד ויתורים טריטוריאליים ובעד שמירה על ארץ ישראל, בכך שבמשאל המתפקדים התנגדו להתנתקות. מהיכרותי הקרובה עם ציבור המתפקדים, אני יכול להיות סמוך ובטוח שגם במבחנים עתידיים מתפקדי הליכוד יעמדו חוצץ נגד כל ניסיון לפגוע בשלמות הארץ.

מעבר לכך, חלק הארי של רשימת המתמודדים בבחירות המקדימות בליכוד מורכב מאנשים ערכיים, אוהבי הארץ שבוודאי יתנגדו לעקירת יישובים.

כיום, אני כבר יכול לומר לשמחתי, המשבר שתנועת הליכוד עברה כשנותרה עם סיעה מצומצמת של שנים עשר ח"כים, רק היטיב עימה. מי שצריך היה לעזוב – עזב, ונותרו אותם אלו שאכן דבקים בערכי הליכוד, הנאמנים לעם ולארץ.

לחבר ולחזק/ הרב אופיר כהן, מועמד לרשימת 'הבית היהודי'

פרטים ביוגרפיים: בן 40  נשוי ואב לעשרה ילדים. גדלתי והתחנכתי בירושלים בישיבת חורב  ובישיבת מרכז הרב , ואח"כ בכולל בגוש קטיף. בעל הסמכה לרבנות ותואר שלישי בחינוך, ניסיון בניהול מערכות חינוכיות במשך כ-14 שנים, מנהל בית ספר תיכון וראש אולפנא. רב אגד במילואים בדרגת סרן.

עשייה ציבורית קודמת: איש התיישבות בכפר דרום במשך כ-15 שנים, כולל תפקידים של יו"ר מזכירות וחבר מליאת המועצה. כיום גר באשקלון ומשמש כראש הגרעין התורני באשקלון, מעורה בציבור הכללי והמסורתי בעיר, כנ"ל גם בעיר קרית מלאכי בה שימשתי כמנהל וכן בשנתיים בה גרנו בגבעת שמואל.

כל חיי אני מרגיש בשליחות, הן בשנים שחיינו בכפר דרום בניסיונות לא פשוטים, הן בזמן שגרנו בגבעת שמואל, הן בהחלטה לנהל תיכון דתי ולא ישיבה או אולפנא, והן היום שהחלטנו להשתקע בעיר אשקלון על חשבון עזיבת הקהילה החמה של היישוב. לכן ללכת למגרש הפוליטי מבחינתי זה המשך העשייה ולא שינוי כיוון.

במקרה שתיבחר, מהם שלושת הדברים החשובים ביותר שתרצה לקדם? הנושאים שבהם ארצה לעסוק הם חיבור בין ציבורים שונים בתוך הציונות הדתית, וכן עם החזית הדתית הכוללת, המשך וחיזוק מפעל ההתיישבות בכל מרחבי ארצנו ודרישה לשוב לבתינו בגוש קטיף ובשומרון. החינוך חשוב לי ביותר, ובעיקר לציבור הכללי כמו התיכונים והממ"ד שדורש הרבה התייחסות ושינוי מגמה בדגש על אוכלוסיות בסיכון. אשים דגש על מעורבות קהילתית וחברתית בחיזוק הקהילות העירוניות והגרעינים תוך קשר עם הציבור המסורתי.
 
חוויה מעצבת: בתשעה באב שלפני ביצוע הגירוש ישבנו אצל ראש הממשלה אריאל שרון, בשליחות הרב אליהו שליט"א. דיברתי מקירות לבי, והרגשתי שהדברים שאני אומר נושאים על גבם מטען של דורות, של רבבות אלפי יהודים, של שכול ופציעות ומסירות נפש ועמידה בגבורה. אך מולנו עמד אדם שהדברים האלה לא חודרים ללבו, אע"פ שהוא היה ממובילי ההתיישבות ביש"ע והיה אצלנו בבית וביישוב פעמים רבות. התובנה שלי היא ששרון ביצע את הגירוש בפועל, אבל "ההתנתקות" מהערכים מהאמונה מעולם של רוח שחיברה את המפעל הציוני קרתה כבר שנים קודם.

מסר לציבור: התובנה לחבר את הניתוקים דרך עשייה וחינוך  ובמישור הפוליטי. להביא תובנות אלו לציבור שצריך שלטון שלצידו מפלגות אמוניות גדולות וחזקות. כמו כן, אנו יכולים להגיע לכס ההנהגה של המדינה אם רק נהיה מאוחדים ונאמין בכוחנו.

מעיר האבות לחינוך הבנים/ הרב הלל הורוביץ, מועמד לרשימת 'הבית היהודי'

פרטים ביוגרפיים:  בן 45, נשוי ואב לתשעה. מעל 20 שנה גר בחברון. למדתי באור עציון, בבית אל  ובמרכז הרב. למדתי  תואר ראשון ושני במנהל עסקים. הייתי רב סרן במילואים כרב צבאי ב'גבעתי'. שימשתי ר"ם בישיבת ההסדר בקריית ארבע. ניהלתי את היישוב היהודי בחברון. זו שליחותי הציבורית ומפעל חיי המרכזי עד היום. המשימה הלאומית בתפקיד זה היא לבנות את עיר האבות ולחבר את הבנים אל אבותם.  עשייה ציבורית קודמת: שנת קבע בחטיבת גבעתי כרב צבאי. במקביל לעשייה הציבורית בחברון הייתי יועץ בכיר לסגן שר החינוך ח"כ צבי הנדל, ואף לאחר פרישתו. במסגרת זו קיבלתי את האחריות להקמה ולניהול העברת תקציב  הישיבות ומוסדות התורה ממשרד הדתות למשרד החינוך.

שלושת הדברים החשובים שאקדם הם:

1.
  חינוך ותקשורת. התקשורת בישראל היא" אם כל חטאת", והשפעתה גדולה כנראה אף יותר מהשפעת מערכת החינוך. אין אפשרות לקדם, לחנך  ולהנהיג את עם ישראל ללא שליטה בתקשורת, קרי רשות השידור וגלי צה"ל.

2.  התיישבות וביטחון. חידוש תנופת ההתיישבות והקמת ישובים חדשים ביו"ש, בנגב, בגליל ובערבה, כולל החלת הריבונות היהודית בשטחים נרחבים יותר תוך מאבק עיקש למיגור  וסילוק הטרור.

3.  חינוך. אפעל להדגשת הקשר בין ילדי ישראל למולדת, כך שכל ילדי ישראל ,דתיים ושאינם דתיים, יכירו מקרוב את המקומות הקדושים ויתחברו לשורשים. את המקומות הקדושים, כגון מערת המכפלה ,קבר רחל הכותל, קבר יוסף ורשב"י–  אפעל להפיכתם  לאתרים לאומיים.

עם מי אתה מתייעץ: עם רבותיי ועם רעייתי.

חוויה מעצבת:  שחר ילדותי במרכז שפירא. גדלתי אצל הורים אנשי תורה וחינוך, בעלי מידות טרומיות, בית פתוח לכל דל ומסכן, טיפול מסור של הורי בסבי וסבתותיי, אומנה של ילדים ונערים עם קשיים לאורך שנים, והכול בתוך בית קטן וצנוע ובוויתור עצום על פרטיות ונוחות. כמן כן זכיתי לגדול ליד הדמות של הרב חיים דרוקמן, שכילדים קראנו לו דוד חיים, ולהידבק למסירות נפש ולכלל ישראל ולקשר שלו לרב צבי יהודה.

מסר לציבור: אם נרצה - אין זו אגדה. עלינו לראות את הטוב והגדול בחיבור ובבניית הבית הרחב, ולזכור כי שלמות יש רק בבית המדרש.

האם אתה מזדהה עם הצבת החינוך בראש סולם העדיפויות של הבית היהודי. האם אין כאן פגיעה במקומה של ההתיישבות?

בהחלט. כדי להגיע לשלמות הארץ נצטרך בין השאר לעסוק יותר ויותר בחינוך. שני הדגלים  משלימים ואינם סותרים.

גרעין תורני בכנסת/ הרב רחמים נסימי, מועמד לרשימת 'הבית היהודי'

פרטים ביוגרפיים: נולדתי וגדלתי בשדרות, עברתי גלגולי חיים מורכבים ו"חובקי עולמות". בעל תואר מאוניברסיטת בר אילן. שימשתי שנים מנהל אגף החינוך ושיקום השכונות בשדרות. משם עברתי לישיבות אור עציון ושעלבים. ייסדתי ואני מנהל את רשת הגרעינים התורניים 'שעלי תורה' במשך שני עשורים, תנועה שהביאה למפנה במשימותיה של הציונות הדתית.

במקרה שתיבחר, מהם שלושת הדברים החשובים ביותר שתרצה לקדם?

כשאזכה להיות חלק מהתנועה הפוליטית אשמח להשפיע, בעבודת צוות, בנושאים האלה:

א.  הבית היהודי המשותף: לחבר את הרבדים הרחבים של בית ישראל אל דרכה של הציונות הדתית בכלל ואל ארץ ישראל בפרט. הדבר מחייב חיבור עמוק אל ה"עם שבשדות", במגמה ליצור אצלו תחושה חזקה שהוא "בן משפחה מן המניין בבית היהודי". הדברים אמורים בעיקר אל הציבור המסורתי הרחב בעל הלב היהודי החם הנמצא בפריפריה החברתית.

ב.  הבית היהודי הפרטי: התמודדות רצינית עם האיומים והאתגרים העומדים בפני התא המשפחתי בזמננו; חיזוק הרצון להקמת בית ושמירתו וסיוע למשפחות רבות הכורעות תחת הנטל של חינוך הילדים. תנועתנו, השמה את החינוך בראש מעיניה, צריכה לאפשר לכלל הציבור להיות חלק מהמערכת החינוכית היפה והענפה שלנו.

ג.  הבית החברתי: בעשור האחרון ישנה תנועה גדולה של גרעינים תורניים וארגונים חברתיים לערי הפיתוח ולשכונות בערים הגדולות. תנועה זו יוצרת מניפה של פעילות חינוכית ותורנית העוסקת בחיזוק חוט השדרה היהודי ובבניית קהילות איכותיות ומשפיעות. מול תחושת הדכדוך וחוסר האמון נדרשת בשורה חדשה: חשיבה ועשייה הפורצות דרכים חדשות, כנאמר "כצינת שלג ביום קציר, ציר נאמן לשולחיו ונפש אדוניו ישיב".

עם מי אתה מתייעץ? האנשים שאני מתייעץ עמם בשאלות המהות הם הרב משה גנץ והרב שמואל אליהו. בשאלות הנוגעות לעשייה אני מתייעץ עם אנשי מקצוע לפי התחומים הרלוונטיים.

חוויה מעצבת: מאורעות החיים הם החוויה המכוננת שלי. החיים הפכו אותי לאדם בעל חזון ולאדם בעל רגישות גדולה לצרכי הזולת.

עברתי מעשייה חינוכית לעשייה פוליטית כי אנו עומדים בפתחה של תקופה שבה הגרעינים התורניים יגדלו ויגיעו לכדי הצטרפות של כאלף משפחות בכל שנה, ולשם כך אני מתכוון בעז"ה להצטרף לעשייה הפוליטית ולדאוג למעטפת הציבורית ולחקיקה הנדרשת בכנסת.

המסר לציבור:

1.  תהליך ההקמה של תנועת 'הבית היהודי' לא יסתיים עם הבחירות אלא יתחיל בעיקר אחריהן. הכרחי שהמועצה הציבורית תמשיך את שידוד המערכות ותעזור לבנות את התנועה מחדש באופן שתיווצר מפלגה עם אמירה מקורית.

2.  על הנוער הנפלא והציבור הבוגר להתגייס בכל העוצמות העומדות לרשותו להצלחתה של התנועה בבחירות הקרובות. 

לספר את הסיפור היהודי/ יחיאל לייטר, מועמד לרשימת הליכוד

פרטים ביוגרפיים: בן 49, נשוי +8, מתגורר בעלי. השכלה תיכונית בארה"ב  ועל תיכונית: בעל תואר במשפטים, תואר ראשון במדעי המדינה, תואר שני ביחסים בינ"ל ודוקטורנט לפילוסופיה מדינית באוניברסיטת חיפה.  עיסוק נוכחי: חוקר מדיניות בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, דוקטורנט לפילוסופיה מדינית באוניברסיטת חיפה.

עשייה ציבורית קודמת: לימדתי יהדות במכונים תורניים בירושלים, זכיתי להיות חלק ממחדשי היישוב היהודי בחברון, עמדתי בראש דסק חו"ל של מועצת יש"ע, הבאתי את דבר ההתיישבות בפני גורמים בינלאומיים וקהילות יהודיות בעולם, סייעתי להתיישבות ולמוסדות הציונות הדתית בעת שכיהנתי כמשנה למנכ"ל משרד החינוך וכראש מטה נתניהו במשרד האוצר. 
  
במקרה שתיבחר, מהם שלושת הדברים החשובים ביותר שתרצה לקדם? התיישבות, ערכים, יהדות. תחילה להסיר את טבעת החנק מעל ההתיישבות ביש"ע, להיאבק על זכותנו להתיישב בנחלת אבותינו, להחזיר את לימודי היהדות לכלל בתי הספר ולשפר את רמת הוראתם, לספר לכל תלמיד בישראל את הסיפור היהודי שעד היום המערכת לא מספרת לו ולהציג פוליטיקה שמבוססת על אידיאולוגיה וערכים, בניגוד גמור למה שקדימה עשתה לשיח הציבורי הישראלי. לדאוג שבמערכת החינוך כל תלמיד יבקר בירושלים לפחות פעם אחת.

עם מי אתה מתייעץ? עם אנשים חכמים, נבונים, מנוסים והרבה עם עצמי.

חוויה מעצבת: לידתו של נועם בני, פצצת אהבה עם תסמונת דאון.

מסר לציבור: בואו להצביע בעד מועמדים אידיאולוגיים בעלי עשייה מוכחת בתחום ציבורי והממשלתי ולא ליפול שבי אחר סיסמאות והבטחות סרק, ופתרונות קסם לכל בעיה ואתגר.

מדוע אתה ב'ליכוד' ולא ב'בית היהודי'? אני מכבד מאוד את חבריי בבית היהודי. אבל כדי להשפיע באמת צריך להיות ליד ההגה ולא בספסלים האחוריים. להיות שותף בליכוד משמעו להיות שותף אותנטי בחדרים בהם מתקבלות ההחלטות.
כמקורב לנתניהו, האם תנקוט עמדה אופוזיציונית במקרה שראש המפלגה שלך יוביל מהלכים של עקירת יישובים ביו"ש או בגולן? אני מקורב לנתניהו ואני נחוש בעמדתי האידאולוגית, ולדעתי לא תהיה התנגשות בין השניים. מה גם שאפשר להיות מקורב וגם להתווכח כשצריך. בכל מקרה אדבוק באמונתי ובערכים שעליהם גדלתי ושבהם אני מאמין.