בשבע 321: מיקרוסקופ

עדי גרסיאל, חני לוז, ישראל מידד , י"ד בכסלו תשס"ט

סיקור יוצא מהכללים/ עדי גרסיאל

הסטנדרט הכפול בו נוהגים עיתוני ישראל הולך ומתגבר לקראת הבחירות. כשהפריימריז של מפלגת העבודה קרסו לחלוטין הקדישו לכך היומונים פחות מרבע מעמוד השער שלהם. אבל בעיות המחשוב בבחירות המקדימות בליכוד, שבסה"כ גרמו לדחייה של כמה שעות במועד סגירת הקלפיות, זכו להתייחסות על פני כל עמוד השער של מעריב ביום שלישי, תחת הכותרת "מחדל". עם הלמ"ד המפורסמת של הליכוד, כמובן. ידיעות, שהוציאו שתי מהדורות, הכתירו את הראשונה ב"הפסידו למחשב", ובשנייה היו יותר מתוחכמים והציגו בעמוד הראשון את "השמינייה הפותחת" של נבחרי הליכוד תוך הקפדה על בחירת תמונות לא מחמיאות של כל אחד מהם.

גם הסקרים, שלפני כמה שבועות תהינו על העלמותם, חזרו וגויסו לבדיקת השפעת "הפייגלינים" על כוחו האלקטורלי של הליכוד. את הסקר של הארץ שפורסם ביום רביעי והעלה שהליכוד דווקא הגדיל את כוחו אחרי הפריימריז, יתקשו המבוגרים שבינינו לקרוא. אבל את התמונה הבלתי מחמיאה בעליל של פייגלין הם יקלטו בנקל. ידיעות, לעומת זאת, הציג בגאון באותו יום סקר שלפיו הליכוד איבד מנדט, ולידו כותרת גדולה שמסבירה מדוע: "נסחפו ימינה". לצידה הובאה תמונה לא מוצלחת של יו"ר הליכוד.

הכללים אם כן ברורים, ככל שהסקר מציג מומנטום לשמאל, כך הוא יובלט, ולהיפך. ככל שהמועמד ימני יותר, כך תהיה תמונתו מחמיאה פחות, ולהיפך.

מיתוס החומצה - עלילות בהמשכים/ חני לוז
 
מפקד משטרת חברון, נצ"ב אבשלום פלד, הודיע קבל עם וטלוויזיה ביום ה' שעבר כי שוטר מג"ב נפגע מחומצה בעינו, או מחומר חריף אחר. עוד הוסיף מפקד המשטרה כי המתבצרים בבית בחברון הכינו מלאי של נשק קר ובו: אבנים, צמיגים  ובקבוקים עם חומרים כמו צבע וחומצה.

איפה השוטר הפצוע? מישהו שמע מה מצבו?

באופן מפתיע, הפולו-אפ, ההתעניינות התקשורתית בפצוע הקשה ביותר של המשטרה - היתה אפסית. יכול להיות שיש לכך סיבה?

בכפר דרום נבנה מיתוס החומצה. השידורים מהגג דיווחו בבעתה על שפיכת חומצה על חיילים. עד היום לא נמצאו עדויות לאותה חומצה, מוסר עו"ד נפתלי ורצברגר . עד היום אין אף מסמך שיכול להעיד שמישהו נפגע מחומצה.

השקר הזה הוא לא מקרי: עם הפריימריס והבחירות הקרבות, ברק חייב להציג כמה שיותר שנאה לאויבים של המדינה. מכיוון שהערבים תויגו מחדש כאזרחים שווי זכויות שהופלו לרעה במשך שנים, וערביי ה'שטחים' הם קורבן נצחי של 'הכיבוש',  נדרש 'אחר' חדש למלא את תקן האויב. הפתרון פשוט: מפמפמים השכם והערב שהאויב האמיתי הם המתנחלים האלימים וזוכים לתשבחות על הכנעתם.

והתוצאה בתקשורת לא מאחרת לבוא : כותרת מתפרצות במשך חצי יום שידורים שלם על הצלחת כוחות הביטחון (כיתובית ערוץ 10: "בקלות מפתיעה: המתנחלים סולקו מבית המריבה") והשחרת פני האויב במקביל. שתי ציפורים במכה.
האם עיתונאי ישראל ידרשו פולו-אפ, ויאתגרו את הצהרות הממסד הבטחוני, כפי שהם עושים כשמדובר בפגיעה בערבים?
ניסינו לבחון את המצב לאשורו, והרי התוצאה החלקית: דובר מחוז ש"י מסר כי השוטר נפגע במהלך הפינוי וטופל על ידי ניידת טיפול נמרץ צה"לית ופונה להדסה עין-כרם. הוא שוחרר משם בשעות הערב. לגבי טיב הפגיעה – המשטרה מפנה אותנו לדוברות בית החולים. פנינו, אולם דוברת בית החולים מסרבת לשחרר מידע כלשהו בטענה שמדובר בסודיות רפואית, וכי תשובותיה יגיעו לידינו רק אם נציג מסמך חתום על ידי השוטר לוויתור על סודיות. המשך יבוא, בעזרת ה', ואולי גם בעזרת התקשורת הישראלית הלוחמנית, בלי נדר.

אמת מ'הארץ' תצמח?/ ישראל מידד

 
אני מקווה שהקוראים הקבועים זוכרים שעמירה הס גרמה לעיתונה, 'הארץ', לשלם הרבה כסף ליישוב היהודי בחברון לאחר שכתבה דברים שלא היו (מתנחלים רוקדים על גופו הירוי של מחבל בחברון) ובית המשפט פסק נגדה ונגד העיתון. לאחרונה באה הס עם אחת האוניות שמדינת ישראל, ברוב חוכמתה, התירה להגיע לחוף עזה.  היא נתקעה שם כי ישראל לא הרשתה לה לעבור דרך מעבר הגבול. מכיוון שהיא בילתה תקופה ארוכה של מגורים ברמאללה, החליטה להישאר בעזה מבלי לגרום למהומות. 

אלא שבשבוע שעבר היא התדפקה על השערים וביקשה בכל זאת לעבור פנימה לישראל, לאחר שלושה שבועות של שהייה בלתי-חוקית בשטח הרש"פ. עו"ד מיבי מוזר התרעם שהיא נחקרה סמוך לבואה, חקירה שלדבריו "לא היתה הכרחית". השופטת בדימוס דליה דורנר, נשיאת מועצת העיתונות, דווקא אמרה "שגם עיתונאים כפופים לחוק", והיא לא תגנה את התנהגותה של המשטרה.

ועוד דבר קטן: בדיווח של "הארץ" היה חסר פרט די משמעותי שרק הודות ל'מעריב' (ותודה לד"ר יואל כהן על ההפנייה)  יכולנו לקרוא שעמירה הס "נאלצה להימלט מעזה", כי גורמים בחמאס איימו על חייה. דובר יחידת תיאום פעולות הממשלה בשטחים, מסר שהס טילפנה אליו שהיא מגורשת מעזה (כך!), שהפלשתינים אינם יכולים לערוב לבטחונה ועליה לעזוב לאלתר.  ואני שואל: זה לא סיפור ש'הארץ' היה צריך לספר לקוראיו במלואו?

חדשות בחדשות/ עדי גרסיאל

עפר שלח ורביב דרוקר, שדרי ערוץ 10, עוברים לתוכנית שבועית חדשה, שתעלה לשידור בפריים טיים של ימי שלישי מיד אחרי הבחירות לכנסת.

חששות סביב הערוץ הייעודי הערבי בכבלים. גורם ממשלתי בכיר תקף באתר אנרג'י את הכוונה לאפשר לגורמים לא ישראליים לגשת למכרז והזהיר כי זהו "פתח לבעיה קשה".

רשת העיתונות האמריקנית 'טריביון', שבבעלותה 8 עיתונים יומיים ו-23 תחנות טלוויזיה ושמוציאה לאור את העיתונים "לוס אנג'לס טיימס" ו"שיקגו טריביון", הגישה לבית המשפט בקשה להגנה מפני נושים. זאת, על רקע חוב מצטבר בסך 13 מיליארד דולר.