בשבע 322: אורבך בכנסת, זו לא סאטירה

העיתונאי אורי אורבך, שהוצנח למקום החמישי ברשימת 'הבית היהודי', מסביר את חציית הקווים.

עמנואל שילה , כ"א בכסלו תשס"ט

למראה כמה משמות המתמודדים על מקום ברשימת 'הבית היהודי', נזכרתי באימרה שאבא שלי, מבוגרי 'כפר הרואה' הוותיקים, נוהג לצטט בשמו של ראש הישיבה, הרב אברהם צוקרמן שליט"א. כאשר אדם המכהן בהצלחה בתפקיד מסוים נלקח ממקומו כדי להתמנות לתפקיד אחר, היה הרב צוקרמן אומר על כך שאם חסרה זגוגית בחלון אחד, אז לא סותמים את החור עם זגוגית שפירקת מחלון אחר.

כך חשתי כאשר הוזכר שמו של היו"ר החדש של מועצת יש"ע, פחות משנה וחצי בתפקידו, מועמד להתמודד על המשבצת המיועדת לח"כ שאינו דתי. גם העתקת פעילותו של הרב פרופ' דני הרשקוביץ מן האקדמיה והרבנות אל ראשות הרשימה נראית בעיקר כמו ניסיון לסתום חור.

מועמדים אחרים הזכירו לי התבטאות של ד"ר יוסף בורג, שאמר פעם על שילובו ברשימת המפד"ל של אחד מגדולי המחנכים: הפסדנו מחנך גדול וקיבלנו פוליטיקאי בינוני.

התחושה רק התגברה כאשר התפרסם השבוע כי הכוכב החדש ברשימת 'הבית היהודי' הוא לא אחר מאשר אורי אורבך, מהמובילים והמשפיעים בין אנשי התקשורת של הימין הדתי, אשר זכה למסלול מינוי ייחודי משלו במועצה הציבורית, והתקבל ישירות למקום משוריין בחמישייה הראשונה ברוב של 19 מצביעים נגד 16.

בהתחלה חשבתי שאולי מדובר בעוד סאטירה שנונה מבית היוצר של אורי אורבך. כשהתברר שהעניין רציני, תהיתי האם במקום הסיסמה האורבכית 'הטובים לתקשורת' נצטרך להתרגל עכשיו לסיסמה 'הטובים לתקשורת ומשם לפוליטיקה'.
בלחץ הזמנים המטורף בו מתקבלות השבוע החלטות לא נותר זמן לראיון מעמיק, אבל בכל זאת לא ויתרנו על ההזדמנות להראות לאורבך איך נראות שאלות קשות מהעבר השני של המיקרופון.

אורי אורבך, למה לך פוליטיקה?

"אני רוצה להביא לידי ביטוי את מה שצברתי מניסיון העשייה שלי במשך 25 שנה. אני בשלב שאני חושב שההשתלבות שלי יכולה להשפיע ולהביא תועלת בתחומים של תקשורת, תרבות, ארץ ישראל ויחסי דתיים-חילונים".

אתה חושב שבכנסת דבריך יישמעו וישפיעו יותר משהם נשמעים ומשפיעים היום ברדיו?

"בכנסת אני לא רק מבטא דעות. ההצטרפות שלי ושל אחרים נוספים יכולה להפוך את הכוח הפוליטי הזה ליותר משמעותי, על מנת לקדם את הרעיונות שאנו מאמינים בהם".

מה אתה מתכנן לעשות כשתגיע לכנסת?

"קודם כל ללמוד בענווה מניסיונם של אחרים. מעניינים אותי תחומי התרבות והתקשורת, היחס שלהם לציבור הדתי והיחס של הציבור הדתי אליהם. נושא ארץ ישראל הוא בעיניי מאוד משמעותי ואחד ממגדירי הציבור הדתי והמסורתי בישראל. הציבור גם רוצה לראות פנים נוספות ואולי אחרות של תורת ישראל".

חבר כנסת צריך לנסח הצעות חוק, לשבת בוועדות, לגייס תמיכה, לגרד תקציבים, לפעול בשירותם של מנהלי גופים ומוסדות, לטפל בפניות הציבור. זה באופי שלך לעשות דברים כאלה?

"לא נוח לי לדבר בשבחי עצמי, אבל הייתי כבר בערש הולדתם של ערוצים שונים, וניהלתי במשך 4-5 שנים את המחלקה לרב-תרבותיות ב'רשת'. הדברים לא זרים לי. יש כמובן עוד דברים שאני צריך ללמוד, אבל אני יודע מהי עבודת הכנסת".

בעבר אמרת 'הטובים לתקשורת'. האם חציית הקווים אל המערכת הפוליטית זו לא הפקרת עמדה משפיעה, שבה אין לך תחליף, לטובת תפקיד שגם יוכלו וישמחו למלא אותו?

"הביטויים 'חציית קווים' ו'הפקרת עמדה' לקוחים מעולם המלחמות. גם אני נוהג להשתמש בהם לצרכים עיתונאיים, אבל במקרה הזה אני רק עובר לתחום אחר של השפעה. אני עדיין חושב שהטובים לתקשורת, אבל מילאתי את תפקידי שם 25 שנה, ולא התחייבתי למות עיתונאי. אנשים עושים שינויים.

"היום גם המצב בתקשורת יותר טוב מבעבר, ולא עליי המלאכה לגמור. המעבר מתקשורת לפוליטיקה הוא גם מאוד מקובל. אני חושב שעדיין "הטובים לתקשורת", אבל לא נורא אם כמה לא טובים כמוני עוזבים לפוליטיקה. היחס לפוליטיקה כעיסוק מלוכלך הוא סוג של נבואה שמגשימה את עצמה. ללא ספק היום יש לי תחליף בתקשורת".

ההצטרפות שלך מחזקת את הדימוי של הבית היהודי כמפלגת ימין מתון. יש לך איזה מסר מרגיע לתומכי 'האיחוד הלאומי', שמרגישים שהם נדחקו הצידה?

"אני אומר להם שאני כמותם בדיוק. אולי הליכותיי יותר נעימות, אבל אני ימני נחוש בדיוק כמו המתון וכמו הקיצוני. אנחנו רק חלוקים בדרכי הפעולה. ההגדרות האלו הן מלאכותית. אני לא ימין פרוע, אבל אני מחויב לחלוטין לרעיון א"י השלימה. הבעתי את דעתי בנושא במשך די שנים, הדברים ידועים ומפורסמים. אני לא מרגיש שאני צריך להצטדק על משהו".

מה דעתך על ישיבה בממשלה שמקדמת נסיגות?

"אני מתנגד באופן חריף לעקירת יישובים. אחרי כל הוויכוחים, גם איתם וגם אורלב לא ישבו בממשלה שעקרה יישובים. יש להבדיל בין שיקול טקטי לעקרוני. עקרונית - הכוח הפוליטי שלנו צריך להתנגד לעקירת יישובים ונסיגה משטחים. השאלה הטקטית היא איך עושים את זה. כל השאר הן סמנטיקות לצורכי יריבות פנימית, וכל אחד מקנטר את השני על כך שהוא מתון מדי או קיצוני מדי. בעיניי יש כורח ללכת יחד למרות חילוקי הדעות הסמנטיים". 

הדרישה שלך להיות בחמישייה הראשונה מלמדת משהו על הערכת המנדטים שאתה צופה למפלגה?

"לא. אני פשוט רוצה להיות במקום בו המשמעות האלקטוראלית של ההצטרפות שלי תהיה יותר גדולה. אני מעריך שיהיו יותר מחמישה מנדטים. אני רוצה להשפיע, אם החלטתי לעזוב את העיתונות זה כדי להיות ח"כ במקום משמעותי עם כל הכרוך בכך. אתה לוקח פה סיכון מקצועי בעצם המעבר. להיות ח"כ זה חיים לא חיים, הרבה יותר קל להיות עיתונאי".

אם תראה שזה לא זה, תוכל לחזור אחר כך לתקשורת?

" אם ארצה לחזור, לא תהיה לדעתי בעיה קשה מדי, כי בניגוד לאחרים אני כידוע לא עיתונאי אובייקטיבי. המפלגה הזו היא מקום טבעי בשבילי מבחינת דעותיי, שהן ידועות.

בקטע הימני כולם יכולים להיות רגועים באלף אחוזים. אני לא מכיר עדיין את כל הרשימה, אבל אני משוכנע שהימניות תהיה בה חד משמעית מבחינה אידיאולוגית".

אתה מכיר את פרופ' הרשקוביץ?

"לא".

הראיון הקצר הסתיים באיחולי הצלחה, אך גם בהצהרה שאם אורבך לא ייבחר ונוכל להמשיך לשמוע אותו ברדיו גם כן לא נצטער.