בשבע 322: סערות תימן

עינת קאפח יוצאת למסע אישי בעקבות סבה הגדול, הרב יוסף קאפח, ומגלה מחלוקת עתיקה שעדיין רוחשת בקרב עדת התימנים.

אמציה האיתן , כ"א בכסלו תשס"ט

הנה לכם בסיס לסרט מתח סטנדרטי: רב גדול ומקובל בישראל נותן לנכדתו, העוסקת בקולנוע, ערימת דפים ישנים קשורה בסרט. לאחר מותו היא פותחת את הקשר ומגלה יומן חיים של הסבא, הכולל בתוכו פירוט מכאיב על מלחמת עולם תוך עדתית, וטראומות שסחב עמו מילדותו. הנכדה מחליטה להתיר את הקשר ולהוציא לאור את סיפורו של המאבק. למרות ניסיונות רבים להסתרת המחלוקת, ואפילו איומים, היא מפרסמת סרט המגולל את סיפורו של הסבא, על כל המורכבות שבו.

נשמע מרתק? זהו בדיוק הסיפור העומד מאחורי הסרט 'הירושות שלי' של עינת קאפח. סבה של עינת, הרב יוסף קאפח, מגדולי רבני תימן, דיין בבית הדין הגדול בירושלים וחתן פרס ישראל לספרות תורנית, התפרסם במחקר הענק שעשה בכתבי הרמב"ם ובהוצאה המחודשת של הספרים, מפעל חיים בהיקף שקשה לתאר. נכדתו, עינת, בוגרת בית ספר 'מעלה' לקולנוע, ועוסקת שנים רבות בהוראת הקולנוע. החיבור ביניהם נראה במבט ראשון כמעט בלתי אפשרי, אך מתברר שהסבא סמך דווקא על נכדתו שתוציא לאור את הסיפור, אותו החביא במעמקי נפשו במהלך שנות חייו.

מקורה של המחלוקת סביבה נסוב הסרט חוזר שנים רבות לאחור, אל תוככי תימן וגדולי הרבנים שבה. ה'דרדעים' – ההולכים בדרכו של הרמב"ם, אל מול ה'עקשים' – אלה המכוונים דרכם ע"פ הזוהר והקבלה. מדהים לגלות עד כמה המחלוקת הזו, שהגיעה עד כדי הלשנות, אלימות וסגירת בתי כנסת, ממשיכה להעסיק קבוצות בתוך עדת התימנים עד עצם היום הזה.

המסע של עינת קאפח, היוצאת בעקבות צרור הדפים הבלויים, הוא מסע אישי, של נכדה, הצועדת יחד עם סבתה, ומנסה לגלות עולם שהיה חבוי בפניה במשך כל השנים. עינת אינה מסתירה את הצוואה השנייה שהותיר לה סבה – היא תקבל את חלקה בירושה רק לאחר שתתחתן. היא מספרת בגילוי לב על היחס המיוחד שהיה בינה לבין הרב קאפח, ומגלה, בפעם הראשונה, מפיהם של בני המשפחה ותלמידים, על ההיקף העצום של היצירה התורנית שהוציא הסבא בימי חייו.
דרך עיניה של עינת אנחנו לומדים על הדמות המיוחדת של הסבתא, הרבנית ברכה קאפח, שתבדל"א. אישה מבוגרת, בעלת חוכמת חיים עצומה, לשון שנונה, ואשת חסד מהמעלה הראשונה.

לא הסכמתי עם כל ההחלטות של הבימאית, ואחד הדברים שאפילו הפריעו לי, היה הדחיקה של ההסבר הבסיסי של המחלוקת אל החלק האחרון של הסרט. כצופה, הייתי שמח לקבל את ההסבר כבר בשלב הראשון. אך בסך הכל, מדובר בסרט דוקומנטרי מרתק, שמעמיד מול עינינו דמויות מופת, ומאבק היסטורי, ששרידיו נמצאים איתנו עד היום.