בשבע 322: התודה של מג"ב

שלמה לוינגר , כ"א בכסלו תשס"ט

ערב שבת קודש פרשת ויצא התשס"ג [2003] נתקל סיור לוחמי צה"ל בחוליית מחבלים סמוך לקרית ארבע. במכת האש הראשונה של  המחבלים נפגעו מספר חיילים. כוח מג"ב שחש לעזרתם בפיקודו של רפ"ק סמיח סועידאן נפגע גם הוא. למקום הגיעו כוחות צבא ומשטרה נוספים ואיתם לוחמי צוות הכוננות של קרית-ארבע וחברון. במהלך סערת הקרב נוצר כאוס וואקום פיקודי - למרות שבמקום קצינים וחיילים רבים מהצבא ומהמשטרה, אף אחד לא נטל את הפיקוד. בעצם כן, קציני הביטחון  האזרחי של היישוב היהודי בקרית ארבע ובחברון נוטלים פיקוד ואליהם מצטרפים 12 לוחמי צוות הכוננות של קרית ארבע, ואיתם עוד שלושה לוחמי מג"ב, כשמטרתם חילוץ חיילי צה"ל ולוחמי מג"ב שנפצעו.

בקרב שנמשך למעלה משעה הצליחו צוותי הכוננות של קרית ארבע לחלץ את לוחמי צה"ל ומג"ב, אך המחיר כבד מאוד: שלושה מלוחמי צוות הכוננות ובהם קצין הביטחון של קרית ארבע נהרגו ו-9 אחרים נפצעו.

'התודה' של מג"ב והמשטרה מאחרת לבוא ומגיעה כעבור 6 שנים: ערב שבת קודש פרשת ויצא התשס"ט [2008] מגרשים כוחות מג"ב ומשטרה (וכן... ייתכן וחלקם אפילו חולצו ע"י תושבי בית השלום שהם גם לוחמי צוות הכוננות) את תושבי בית השלום. אך בכך לא מסתיימת תודתם, הם מסתערים לכיוון קרית ארבע וכל תושב המעז ללכת ברחובות קרית-ארבע ולא בורח נענש.

א.מ. לוחם צוות הכוננות שחוזר מעבודתו הולך לכיוון ביתו. לוחמי מג"ב 'קולטים' אותו ומשליכים לעברו חזיז המתפוצץ בקול רעש אדיר וגורם לבריחתו.

הרב מ' - שמזמן חגג את יום הולדתו ה-50 מזדעזע על המעשה וגוער במג"בניקים, אלו בתגובה מסתערים עליו מכים אותו ומפילים אותו על הכביש.

אל גן השעשועים המרכזי בקרית ארבע, בו משחקים ילדים בגילאי 3-5, זורקים לוחמי היס"מ שני רימוני הלם ורימון גז ומבריחים את הזאטוטים  בבכי לבתיהם.

ג', לוחם נוסף בצוות הכוננות עומד בסמוך לכניסה קרית ארבע ומונע מערבים לפרוץ פנימה, נאלץ לירות באוויר מעל לראשיהם.

י' ילד כבן 12 הרוצה ללכת לביתו ומנסה לעקוף את לוחמי מג"ב עזי הנפש. גם אליו מגיע לוחם יס"מ ומכבד אותו באגרוף לחזה. אביו של י', ש' מורה שהיה שותף גם הוא בקרב עם המחבלים ובחילוץ הנפגעים מרים ידיים מעל הראש, למחות ולהראות שאיננו חפצים באלימות. בתגובה מסתערים עליו לוחמי מג"ב עם אלות, מכים אותו בברכיים ולאחר שהוא התקפל מכאבים מסיימים בבעיטות לחזה, ובסופו של דבר מה שלא הצליחו המחבלים הצליחו לוחמי היס"מ והיס"ג וכעבור שש שנים מהקרב נסגר המעגל: ג' הלוחם עצור במשטרה, גם  ש' לוחם הצוות מאושפז בבית-החולים הפעם בזכות לוחמי מג"ב.

אכן סגירת מעגל ותודה ראויה.