בשבע 323: גדול בקיסריה

בניגוד למקובל, ה-DVD המתעד את הופעתו של יעקב שוואקי בקיסריה ראוי למחמאות העצמיות שמודפסות עליו. זה אכן מופע ענק.

אמציה איתן , כ"ח בכסלו תשס"ט

אינפ': יעקב שוואקי בקיסריה – דיסק מוסיקה וDVD  של ההופעה.

"ענק הזמר הבינלאומי", "הופעה שטרם נראתה כמוה", "הפקת ענק מדהימה". קומפלימנטים מהסוג הזה שמודפסים על גב תקליט, או מופצים בפמפלטים לעיתונאים, גורמים לי ישירות לחרדה ולבחילה קלה. התגובה הראשונית שלי היא להחביא את הדיסק עמוק בתחתית הערימה, ולצפות בו (או להאזין לו) רק כשאני ממש משועמם. מכיוון שכבר התעניינתם, אוכל לגלות שבחמש שנים האחרונות, ב"ה, עדיין לא יצא לי להיות משועמם.

לכל כלל יש יוצא מן הכלל, והפעם אעסוק בדיוק ביוצא מן הכלל. ענק זמר בינלאומי, בהופעה שטרם נראתה כמוה, ובהפקת ענק מדהימה. חושבים שהגזמתי? קחו את ה-DVD  החדש של שוואקי בקיסריה, תשיגו מסך של 42 אינץ', רמקולים טובים, ותתחילו לחגוג. אני חגגתי עם ההופעה הזו בין 2 ל-4, לא על חשבון שעת הצהריים, אלא דווקא על חשבון שעות השינה באמצע הלילה, ולא נרדמתי אפילו לרגע.

בחודש אלול האחרון, באמפי הענק בקיסריה, התרחשה תופעה שחורגת מהנוף הרגיל במקום. ציבור דתי וחרדי מילא את המושבים, בישיבה נפרדת, ובאנרגיות שלא היו מביישות הופעה של שלמה ארצי. יעקב שוואקי, ללא ספק אחד הבולטים בזמר החסידי העולמי, הלהיב את הקהל כשהוא מריץ להיט אחרי להיט, וההפקה – באמת משהו יוצא דופן. יוחי בריסקמן הביא למופע תזמורת סימפונית של כחמישים נגנים, ומקהלה מכובדת, והאירוע כולו צולם בעשר מצלמות מזוויות שונות, מלמעלה ומלמטה. ה-DVD שיוצא ממש בימים אלה מכניס את הצופה לתחושה ולאווירה המחשמלת של המופע, ואכן, התוצאה שווה כל מאמץ. תסלחו לי על ההשתפכות, אבל לשוואקי יש קול עצום, שירים מצוינים, ובמקרה הזה, תזמורת ומקהלה ששיחקו אותה בגדול. טוב, הוא לא מושלם – יש לו עוד מקום לשיפור בנושא הריקוד והתנועות על הבמה. נראה שלא יזיקו לו עוד כמה שיעורים בכוריאוגרפיה.

במקביל לסרט של ההופעה יצא גם דיסק שמע, המכיל את השירים של ההופעה בהקלטה איכותית. באלבום סטנדרטי ישנם שניים-שלושה להיטים, כמה שירים טובים, וכמה בשביל לצאת ידי חובה. לעומתו, בדיסק של הופעה ישנם יותר שירים מהממוצע, וגם ריכוז גדול של להיטים, כפי שמצפה הקהל שמגיע למקום. אך ישנו גם חיסרון. בהופעה חיה מרשה הזמר לעצמו דברים שלא היו נכנסים לדיסק המוקלט באולפן: מילים שבורחות תוך כדי קפיצות על הבמה, זריקת משפטים לכיוון הנגנים או הקהל, במהלך השירים, ואלתורים שלא תמיד היו עוברים את הסף הקפדני של המפיק המוסיקלי.
לסיכום, לא אחזור על הקומפלימנטים בהם פתחתי, אבל שוואקי בקיסריה הוא פשוט ענק