בשבע 323: אבא מאמריקה

ספר הילדים החדש של לבנה מושון מתמודד באומץ עם חומרים 'קשים' כמו עוני ואלכוהוליזם, ומצליח להעביר מסר חיובי.

עפרה לקס , כ"ח בכסלו תשס"ט

אינפ': מכתבים מגבעת הזבל/ לבנה מושון, הסדרה הצעירה, כתר, כריכה קשה 133 עמודים.

יחיאל מגולל בשפה פשוטה מסכת חיים מאוד מסובכת. הוא מספר לקוראים על ה'איש המבולבל', עם הפה השחור והעיניים האדומות, שהוא נשלח להביא מדי פעם מבית הקפה השכונתי. יחיאל מתבייש כשהאיש, המתנדנד עם הריח החמוץ נופל עליו בדרך, והוא כמעט בוכה כשהאיש אומר לו "יחיאל יא- איבני", "כי הוא בכלל לא אבא שלי". אימו של יחיאל, שחלמה בכלל להיות רקדנית, אבל עובדת בניקיון משרדים עד שעות מאוחרות, אינה מצליחה להאכיל אותו בצורה מאוזנת ולכן הוא גם שמן. חברת הילדים עולבת בו ללא רחם בגלל שתי ה'לקויות' האלה.

עולמו הפנימי של יחיאל עשיר. הוא מסייר מדי פעם ל'גבעת הזבל' שמאחורי המאפייה של ברוך, שנותן לו לחמנייה בהנחה קבועה, ומוצא שם אוצרות. יום אחד מזמנת לו הגבעה מעטפה עם בולים מארצות הברית. המעטפה היא מאדם בשם ארוין, שמאותו היום הופך בדמיונו של יחיאל לאביו האמיתי, שמתגורר באמריקה ועובד במפעל למכוניות, "אבא שלי הוא איש גבוה ונקי ונחמד, ונראה לגמרי אחר מהאיש הזה שגר אצלנו".

הסיפור של יחיאל טובים מתרחש על רקע שנות ה-60. כמה שנים אחרי השואה, ובאווירת השיכונים של פעם. הסיפור כתוב בצורה כובשת מרגשת, ובפשטות שנוגעת. מושון לא עוזבת את יחיאל עד אשר היא מביאה אותו אל הסוף הטוב.
העיסוק בחומרים כמו אלכוהוליזם ומשפחות קשות יום איננו מצוי בספרות הילדים, ובמובן הזה לבנה מושון עושה צעד אמיץ ולדעתי גם נכון. שיקול נכון נוסף הוא הרחקת העלילה לתקופת ה'פעם', כך שאפשר להתמודד עם הסוגיות שהיא מעלה בלי חשש להשלכה מיידית על המציאות הסובבת. מושון נוגעת בסוגיות של מסירות למשפחה, ויתורים הדדיים, שאיפות של הורים באשר לעצמם ולילדיהם, מחויבות הורית וכמובן אלכוהוליזם וחיים בצל השפלה חברתית.

ספר חשוב ומומלץ מאוד. כדאי רק לבדוק שהילד בשל לפני שהוא לוקח את הספר לידיו.

ofralax@gamil.com