בשבע 324: אחריי לארץ ישראל

היו"ר החדש של 'האיחוד הלאומי', יעקב כץ (כצל'ה), גאה בעובדה שהרשימה שלו הצליחה לאחד נציגי ארבע מפלגות, וצופה לה לפחות עשרה מנדטים, הוא מבטיח מפלגה נטולת גמגומים שתחזיר את החיוך לנאמני א"י

חגית רוטנברג , ה' בטבת תשס"ט

 

 גיחה קצרה באמצע השבוע למשרדה הצנוע של 'תקומה' בכניסה לירושלים, מטשטשת את התיוג הפלגני שהודבק לפורשי 'הבית היהודי', והופכת דווקא את המילה אחדות למה שמבטא כעת יותר את המצב במפלגת 'האיחוד הלאומי' המתחדשת. נציגי ארבע המפלגות שמרכיבות את הרשימה החדשה לוחצים ידיים ומחליפים טפיחות שכם הדדיות ומחויכות. אריה אלדד וברוך מרזל יוצאים מישיבה משותפת, אורי אריאל מכנס סביבו פעילים צעירים ומבוגרים לתפילת מנחה, אנשי 'מולדת' יושבים עם נציג 'תקומה' על חלוקת תפקידים ותקציבים, והמוטיבציה באוויר כמעט מחשמלת. על כולם מנצח יו"ר החבורה החדש, יעקב כץ, המוכר יותר בכינויו כצל'ה, עד כה מנהל מוסדות הישיבה בבית אל, מייסד רשת התקשורת של ערוץ 7, סמ"פ בסיירת שקד שאיבד את רגלו במלחמת יום הכיפורים, יועצו לשעבר של אריאל שרון שלזכותו רשומים פרויקטים נרחבים של בנייה ביו"ש, מלחין של שירים חסידיים, ממייסדי היישוב בית אל ואב לשבעה. מי שמכיר את כצל'ה, לא מופתע לראות אותו מוצנח לעמדה של הנהגה הפוליטית, כשהוא מצויד בדיבורו הסוחף, בנמרצות וביכולות העשייה המוכחות.  

המוטיב הבולט ביותר מבחינתו בתפקידו החדש הוא הרמת דגל המאבק על שלמות הארץ ובניינה, דגל שלדבריו נזנח בידי כל הגורמים הפוליטיים הקיימים. אבל בראיון כצל'ה מדבר גם על ההתמודדות עם החמאס בעזה, תקצוב מוסדות החינוך הדתיים, הגדלת קצבאות הילדים וגם מציאת פתרונות מול השתלטות הבג"ץ.

אבל לפני הכל, כצל'ה מקדים ואומר בצורה ברורה שכל כוחו בתפקיד הזה נובע מתוך אמונת חכמים ושמיעה לגדולי תורה. הוא מתאר את המסלול שעבר מבית מדרשו של הרצי"ה קוק ועד לישיבה בבית אל, בהנהגת תלמידו המובהק של הרצי"ה, הרב זלמן מלמד. כצל'ה מספר על קשריו העמוקים עם הראשון לציון הרב מרדכי אליהו, עם הרב דב ליאור והרב חיים שטיינר. גם המפלגה בראשותו קיבלה על עצמה כפיפות להוראותיהם של אותם רבנים, ומבחינת העומד בראשה - זו הדרך היחידה על מנת להגיע להישגים. 

פניות מכל הכיוונים

מהן הנסיבות שמתוכן הבשילה ההחלטה האישית שלך להוביל את האיחוד הלאומי?

"ההחלטה להוביל את האיחוד הלאומי היא החלטה שבאה אחרי לחץ גדול מהרבה גורמים שפנו אליי. קודם כל תלמידי חכמים, בראשם מרן הרב מרדכי אליהו, דרך בנו הרב שמואל אליהו. אתמול בביקור אצל הרב, הוא אמר לי 'לך בכוחך זה והושעת את ישראל', וכן שברכתו מלווה אותי בכל צעד. לאחר מכן כמובן מורי ורבי הרב זלמן ברוך מלמד, ראש הישיבה, שאני נאמן ביתו הרבה שנים. פנו גם הרב ליאור, הרב יעקב יוסף, ויחד עם זה פנייה של ציבור חילוני כדוגמת אריה אלדד ואחרים, שפנו אליי כתוצאה מהתחושה שארץ ישראל נותרה בלי מנהיג ובלי הנהגה בעקבות הפיצוץ שקרה בניסיון לאחד את המפלגות שהיו אמורות להוות את 'הבית היהודי'.

"אני לא איש פוליטי במובן הקלאסי של המילה, אם כי אני איש מעשה שכבר הרבה שנים מלווה את העשייה הפוליטית, נוגע ולא נוגע. הייתי יועץ קרוב לאריק שרון בימיו הטובים. תקופה מסויימת שימשתי כעוזרו האישי לענייני התיישבות כשהיה שר השיכון, אבל גם לפני כן הבית השני שלי היה החווה שלו.

"כל החיים הייתי קשור באיזו צורה לפוליטיקה ולעשייה ציבורית, גם בהקמת רשת התקשורת של ערוץ 7, שהיא נוגעת ואינה נוגעת, קשורה לתורה ולחיי המעשה, פוליטיים, צבאיים ומדיניים, אבל מעולם לא שימשתי בתפקיד פוליטי קלאסי. זו גם לא היתה השאיפה שלי. רציתי להיות בתפקיד משפיע, אם בחינוך ואם בעשייה חיצונית. אבל פה היתה קריאה של אס.או.אס, שבמידה ואני נכנס כל הסיעות שא"י היא הדגל שלהן מוכנות להתכופף תחת דגל אחד.

"אני גם רואה את העניין של א"י, שהפכה להיות למסחרה לפוליטיקאים שמבזים ומשפילים אותה. כדי למנף את כל מוקירי א"י, שהולכת ונעלמת לנו תחת הידיים, החלטתי לקחת את התפקיד הזה. ואני יכול לומר שבדיעבד אני מאוד שמח, משום שאני רואה את כולם עובדים יחד לשם שמיים, כולם מבטלים את עצמם מול המטרה שבאמת נצליח לאסוף כוח גדול ואדיר של למעלה מעשרה מנדטים, ואני לא רוצה לומר יותר מזה, אבל בבחירות הקודמות היו 9 מנדטים לאיחוד הלאומי והמפד"ל. אנחנו חושבים שיצטרפו אלינו רבים ממאוכזבי הליכוד אחרי שפייגלין נזרק למקום ה-36, ואחרי שרבים מפחדים מהעניין של א"י, כמו ליברמן ואחרים. אני מאמין שיצטרפו אלינו רבים ממגזרים שונים, שתחת הנהגתי, שכולה מתוך קשר לתלמידי חכמים, נצליח להביא להתלכדות והתרוממות רוח".

ארץ ישראל בראש

דיברתם במסיבת העיתונאים הראשונה על כך שתהיו מפלגת ארץ ישראל. מה לגבי עם ישראל ותורת ישראל?

"התקשורת המקולקלת שמה לה למטרה במשך שנים לעשות מארץ ישראל דבר שאסור להזכיר אותו. אם אתה מזכיר אותו אתה אאוט. א"י היא קו משלים לתורה ולעם, אבל בגלל שכל כך השפילו אותה והפכו אותה למוקצה מחמת מיאוס, אנחנו שמים את א"י בראש. על החינוך והתורה בוודאי נרוץ, כי כולנו אנשי תורה וחינוך. כולם מבינים, גם החילונים ברשימה, שספר הספרים הוא הבסיס להימצאותנו פה. כשרואים אותי או את אורי אריאל יודעים שזה חינוך, אלה הדברים שבהם עסקנו בשנים האחרונות. אבל הנושא של ארץ ישראל הוא נושא שאחרים לא עוסקים בו, וערכים ומוסר וחברה - אנחנו לא היחידים שנושאים את הדגל הזה. גם ש"ס ואגודה נושאים אותו. את ארץ ישראל לעומת זאת, כולם כבר מכרו. אגודה היתה שותפה להתנתקות, בש"ס מדברים על ירושלים כי את יו"ש כבר מכרו. הציבור יודע שהוא יכול לסמוך על העוצמה של החבורה שלנו בנקודה הזו. שלא נאמר להם למחרת הבחירות שמה שרואים מפה לא רואים משם".

איך תפעלו באופן מעשי בכנסת למען א"י?

"כשהייתי עוזר של אריק שרון במשרד השיכון, בנינו בשלושה מיליארד דולר. הקמנו 60 אלף יחידות דיור בירושלים, יו"ש והגולן. עזרנו לכל המוסדות, כל מי שפנה והיה קשור לתורה בכל א"י, כולל לציבור החרדי. כמובן שגם בכנסת הזו נרצה לעסוק במה שכבר התמקצענו בו".

המפד"ל נתפשת בציבור כיחידה שדואגת לתקציבים לחינוך הדתי. האיחוד הלאומי בראשותך ייקח על עצמו גם את המשימה הזו?

"אני חושב שחברי האיחוד הלאומי בבחירות הקודמות, צבי הנדל ואורי אריאל, היו מהמסייעים הגדולים ביותר לחינוך הדתי. לא שסלומיאנסקי ואורלב לא פעלו והתאמצו, אך לא יותר מאורי, צבי, חנן פורת בזמנו והרב יצחק לוי. רוב המוסדות שלנו פונים לאורי אריאל כמו לאחרים. מנהלי המוסדות זוכרים אותי בהיותי המשביר של משרד השיכון, ויודעים את הכוחות שיש לנו בנושא הזה. אני חושב שא"י תעלה ותפרח והחינוך יפרח איתה יחדיו".

החבר'ה מהסיירת מתגייסים

במידה ונתניהו ירכיב את הקואליציה הבאה, הוא עלול לקחת את קדימה והעבודה. אתה לא חושש שהוא ישאיר אתכם בחוץ?

"יכול להיות. אני במפורש לא סומך על ביבי. אבל כדי להרכיב ממשלה לא צריך להיות נציג המפלגה הגדולה ביותר, אלא להיות בעל יכולת להרכיב ממשלה, ליצור את הגוש הגדול ביותר. ככל שהאיחוד הלאומי יקבל יותר קולות, למי שירכיב את הממשלה לא תהיה אפשרות לעבוד בלעדינו. ולכן אנחנו צריכים לדאוג שהמרכיב שלנו בגוש הזה יהיה מרכזי ככל האפשר, ולא ניתן יהיה להתעלם ממנו. אני נכנסתי לעסק הזה לא בשביל 5-6 מנדטים, אלא כדי שאם בבחירות הקודמות היו לנו 9 מנדטים, נגיע עכשיו לעשרה ומעלה, כמה שיותר".

יש לכם 40 יום בלבד כדי לעבוד. זה לא מעט מדי זמן כדי למצות את ההישג האלקטוראלי?

"לפעמים הזמן הקצר זה דווקא טוב. אנחנו מכירים מעטים שהצליחו לעשות מהפכות גדולות בתקופות קצרות דווקא בגלל ההתעוררות הגדולה. אני מקבל מאות טלפונים יום ולילה מחילונים ודתיים שמתקשרים ואומרים: כצל'ה, החזרת לנו את החיוך לפנים. החזרת לנו את התקווה, אנחנו מרגישים שיש לאן ללכת. החבר'ה שלי מהסיירת, פצי (אמציה חן) - תא"ל, בחור חילוני מקיבוץ חולדה, מתקשר אליי ואומר: 'אני לא מצביע, אבל כשראיתי שכצל'ה בראש אני מצביע לו'. כל סיירת שקד מצביעה לכצל'ה. בציבור שלנו אי אפשר לתאר את השמחה ביישובים, בטלפונים שאנחנו מקבלים, משום שהעלינו את הדגל ואנשים מרגישים שאין פה גמגומים, שפה לא מפחדים מהתקשורת, ומשדרים שלא הצליחו לכופף אותנו. רואים התעוררות עצומה. ייצאו אלפים רבים שיעבדו יחד איתי, אבל קודם כל צריך להאמין שאנחנו יכולים לנצח ולהביא את הבשורה הגדולה. אני רואה פה את ההתארגנות, הרצינות והמסירות של כל החבורה לעבוד יום ולילה, כי אם לא אנו עלולים לאבד חלילה את א"י".

מאלו קהלים אתה מצפה לתמיכה?

"אנו רוצים להיות מפלגה מרכזית, מקווים שהבחירות האלה יהוו בסיס לכך שבפעם הבאה אולי נוכל לרוץ לראשות הממשלה, אם נהיה מספיק חזקים. שיקום ראש ממשלה שומר מצוות, לא להיות תמיד גלגל חמישי ונספחים.

"אין לי ספק שציבור חילוני גדול, אנחנו רואים את זה בטלפונים וגם ברשימה, יראו באיחוד הלאומי בית שאפשר להצביע לו. גם הצבנו ברשימה שני אנשים שאינם חובשי כיפות, תא"ל פרופ' אריה אלדד מכפר אדומים ופרופ' רון בריימן מרמת אביב, לשעבר יו"ר חוג הפרופסורים".

יש אנשים דתיים שירגישו בעיה שציבור דתי נקרא להצביע למפלגה שיש בה חילונים.

"יהודי שחי בא"י ומוסר את הנפש זה דבר גדול, לכל יהודי יש את התרומה שלו. אבל גם רון וגם אריה הכריזו שא"י לעם ישראל על פי תורת ישראל, וקיבלו על עצמם שבענייני החלטות תורניות תהיה משמעת סיעתית. כולנו בני איש אחד נחנו, אי אפשר להיות קטנוניים כשמדובר בענייני פיקוח נפש. אם אין א"י עם ישראל חוזר לגלות. אני קורא לציבור החילוני להצטרף אלינו ולהרגיש איתנו בבית כדי להציל את א"י".

העובדה שאתם רצים ברשימה נפרדת לא תגרום לכך שקולות הימין הדתי יירדו לטמיון?

"הפוך. הרי יש אנשי 'מימד' ואחרים שאפילו כצל'ה מפחיד אותם עם ההופעה הארצישראלית החד משמעית שלו, עם החינוך הברור. הם בנויים אחרת ויש להם אפשרות להצביע לבית היהודי, היא תקלוט אנשים שמתאימים לה באופיים".

יהיה הסכם עודפים עם הבית היהודי?

"דיברתי עם אורלב, הוא הסכים בשמחה להסכם עודפים. אני גם קורא למתלבטים של קדימה והעבודה להצביע לבית היהודי, יש חשיבות שיצביעו למפד"ל ושהיא תעבור את אחוז החסימה. אחר כך נתאחד איתם. יש חשיבות שהקולות לא יילכו לאיבוד".

לרשימה שלכם שותף ד"ר מיכאל בן ארי, תלמיד מוצהר של הרב כהנא, שמייצג את מפלגתם של ברוך מרזל והרב וולפא. אתה לא חושש משותפות כזו עם מי שמכונה ימין קיצוני?

"אם אתה קורא תקשורת ישראלית, כל הציבור הדתי הוא ימין קיצוני. אם יש מנהיג בליכוד שאומר משהו שלא מוצא חן בעיניהם, הוא נחשב ימין קיצוני. רק מחבלי חמאס או מפגיני השמאל הם פעילים ולא קיצונים.

"מי שרוצה לברוח מקיצוניות לא יכול לומר כלום. אנחנו רואים את נקודת האחדות כנקודה מרכזית של הרשימה. כולם היו צריכים להתכופף למען המטרה, כל אחד היה צריך להקהות את השיניים החדות שלו למען א"י. אני רואה בזה מעלה שהצלחנו לחבר את כל הגופים יחד. ד"ר מיכאל בן ארי חי בקרני שומרון, מרצה בבר אילן, יש לו הרבה ילדים והוא לא צריך להתנצל בפני אף אחד. העובדה שיש לו אמונה פנימית משלו זו זכותו במדינה דמוקרטית. זה שהוא היה מסוגל לקחת את דעותיו הקיצוניות ולהקהות אותן קצת, צריך ללמוד ממנו. איחדנו את הכוחות וזה העיקר".

 קצבאות ילדים לאוהבי ישראל

מה דעתך על הדרישה להעלות את קצבאות הילדים?

"מדינת ישראל צריכה לחפש דרכים איך להגביר את הילודה היהודית בארץ ובעולם ושמשפחות ברוכות ילדים יקבלו הרבה כסף וייהנו ממנו, אך לדאוג שהדבר יעבור את כל ההליכים משפטיים הנדרשים כך שייהנו מזה רק יהודים ולא מי שאינם אוהבי ישראל. זו צריכה להיות מטרה של המדינה, שבכל משפחה יהיו הרבה ילדים, כי בכוח הזה ננצח".

אילו אתה כעת בממשלה, מה אתה ממליץ לעשות בעזה?

"השאלה היא מה הגדרת המטרה, כי לפי המטרה נגזרות השיטות. הממשלה הודיעה שהמטרה שלה היא לא לעקור את הטילים בצורה מוחלטת, אלא להמעיט את כמות הטילים, לנסות להגיע איתם להסכם. אני הייתי אומר לקציני צה"ל: אני רוצה קודם כל לעקור את הסרטן משורשו, כי אם לא אז הוא שולח זרועות. עכשיו תגידו לי איך. יש מבחר שיטות, למשל להכריז מחר שאין חשמל ומים. אם אין את זה, הם עוזבים את המקום, אי אפשר לחיות. הם יילכו אפילו בלי שנפציץ. אפשר גם להחליט שמורידים את כל השטח. אבל קודם כל להכריז מה המטרה, ומדינת ישראל עד היום לא הכריזה שזו מטרתה".

האם תדרשו לבנות מחדש את היישובים שנחרבו?

"בלי ספק. בסופו של יום, מדינת ישראל תצטרך להיכנס לשם, כי קצב הירי יילך ויגבר. ייקח עוד קצת זמן וכל החיים ייעצרו גם בתל אביב. בלית ברירה יהיו חיילים גם בעזה. וכמו שחזרנו לגוש עציון וחברון, נחזור לכל מקום. הכל תלוי במידת הכוח שלנו בממשלה הבאה".

מה תגיד לאנשי א"י ששוקלים להצביע לליכוד כדי לחזק את המחנה הימני במפלגת השלטון?

"צריך להסתכל בכל מקום מי עומד בראש, לא אלה שמשתרכים אחריו, כי אין להם כוח כמו זה של המוביל. אנחנו מכירים את המובילים, התנסינו בהם ואנו יודעים את היכולת שלהם לעמוד בלחץ ובקשיים. אנשי א"י בליכוד, כמו ארדן או סער, מובטחים בפנים גם אם לא תצביעו להם, ואם רצית את פייגלין ואחרים, ביבי כבר זרק אותם למקומות שבהם לא יוכלו להשפיע. ארדן וסער ייכנסו גם ע"י אחרים, אבל אנשים שלנו כמו אבי רט או בצלאל סמוטריץ' או רון בריימן או ליאור כלפא, אנחנו צריכים את הקול שלכם כדי שהם ייכנסו. אצל ביבי עוד מנדט פחות מנדט זה לא משנה, אבל אצלנו כל מנדט נוסף משנה את כל המפה".

בקואליציה עם נתניהו

אם תהיו בממשלה, איזה תיקים אתם מסמנים כיעד מועדף?

"באופן טבעי נרצה את תיק השיכון ותיק החינוך, כמו גם תיקים נוספים שנוגעים לרווחת התושבים. כאשר נהיה גדולים יותר נוכל לשאוף לתיקים הבכירים ביותר".

נתניהו מתכוון לנהל מו"מ עם אבו-מאזן, אולי גם על הגולן. זה לא ימנע מכם מלכתחילה את האפשרות לשבת בממשלה?

"ביבי הוא פרגמטיסט לא רק כלפי ערבים אלא גם כלפי יהודים. הוא יודע מה הצד השני דורש. יש דרכים איך חותמים הסכמים קואליציוניים ומדברים על העיקר ולא על הטפל. מוצאים דרך שהדברים המהותיים והעקרוניים לנו לא יעלו על שולחן הניתוחים".

נניח שאתם בממשלה ובג"ץ פוסק להרוס מאחז, מה תעשו? תעזבו את הקואליציה?

"בג"ץ פסק כבר במספר מקומות שיש להרוס, והממשלה בראשותו של אולמרט מצאה את הדרך שלא לבצע את הדברים. ממשלה חזקה יכולה להתמודד עם בג"ץ, כי היא יכולה לקבל החלטות על יישוב שהוא חוקי ולפתור את הבעיות האלה בצורה עוקפת בג"ץ. בג"ץ יכול לתת כיוון, אך כשברק ואולמרט לא רצו לבצע, הם מצאו דרך לא לעשות זאת".     

בסיום הראיון מבקש כצל'ה להוסיף עוד קריאה לציבור: "אנחנו לוקחים על עצמנו משימה לא קלה, אבל תמיד כשהובלתי אנשים וקראתי 'אחריי!', גם כשהיו לנו קשיים – בסיירת, בגוש אמונים או בערוץ 7 - הגענו בסופו של דבר ליעד. גם הפעם אני מבקש מאנשים: אחריי לארץ ישראל".