בשבע 324: שאלת השבוע

איך מוודאים שהמבצע בעזה יבטיח שקט ביישובי הדרום

אנשים שהמערכת בחרה , ה' בטבת תשס"ט

 

 

לתת לצה"ל חופש פעולה/ ח"כ שי חרמש- סיעת קדימה, לשעבר ראש מועצת שער הנגב

 

השאלה הגרועה ביותר במלחמה היא מתי היא תיגמר. היא תיגמר כשהיעד שקבעו יבוצע. והיעד הוא להסיר את האיום מתושבי עוטף עזה ולהחזיר את הביטחון לאזור.

כדי להבטיח שמבצע 'עופרת יצוקה' יסיר את האיום כלפי יישובי הדרום, יש להחזיר את כושר ההרתעה של צה"ל וליצור משוואה אחרת מזו שהסכמנו עליה בחולשתנו לפני חצי שנה. כבר אז היה ברור שהפסקת האש היא בעצם מלחמת התשה ואנו היינו בעמדה נחותה בה הצד השני הכתיב את התנאים. אנו חייבים  להגיע לתוצאה שמי שיכתיב את הנוסחה הוא אנו. המלחמה הזו תיקח זמן, אבל העובדה ש-150 אלף ילדים נמצאים בטווח טילים של חמאס היא מציאות שאי אפשר לחיות אתה, ולא חלילה שלפני כן יכולנו לחיות במציאות של האיום על שדרות.

היום כל אחד במדינת ישראל מבין את מה שאנו הבנו כבר 8 שנים: אי אפשר להקים בית, לתפעל עסק ולחיות נורמלי כשיש איום תמידי של טילים. היום האיום הזה לא מקיף 40 אלף איש של שדרות, הקיבוצים והמושבים אלא למעלה מחצי מיליון איש. במצב הזה אין ממשלה שתוכל להתחמק מאחריותה לביטחוננו. אני מרגיש שהקרקע בשלה אצל מקבלי ההחלטות להאריך את הקרב ככל שיידרש כדי להסיר את האיום. רק חבל שלצורך זה אנו וילדינו היינו צריכים לסבול 8 שנים.

אני לא אתן לצה"ל הוראות מה לעשות ואם לבצע פעולה קרקעית או לא. אלוף פיקוד הדרום, יואב גלנט, הוא מפקד מקצועי והוא מכיר כל גרגיר ואבן בעזה, וכך גם הרמטכ"ל שיודע לקחת החלטות ואינו שחצן. הפיקוד עבד 3 שנים על התכנית הזו, ואני סומך עליהם. על הדרג הפוליטי לתת לצה"ל את הזמן ואת מרחב הפעולה, כדי שלא  ניראה כמו במלחמה לבנון השנייה. הצבא צריך חופש פעולה, ולקבל זמן עד שימצה את כל המהלכים.

 

להגדיר נכון את המטרה/ אל"מ במיל' מוטי יוגב אל"מ-  ראש מטה אוגדת עזה לשעבר

 

ראשית, על הממשלה להגדיר את מטרתנו בעזה. וממטרה זו על הצבא לגזור את משימותיו, משימות שיביאו לעמידה ביעדי המטרה. והמטרה הנדרשת כדי שהביצוע אכן יביא ביטחון ליישובי הדרום היא: להגן על תושבי עוטף עזה והדרום.

כדי לעמוד במטרה זו נדרשים שני דברים:

א. להביט ביושר ולהודות על כישלון ההתנתקות ופרי הבאושים שצמח בעזה מאז הליך ההתנתקות;

ב. תחושת עוז רוח ואחריות לאומית לביטחונם של תושבי הדרום.

לא הגדרת המטרה כ"השמדת חמאס" תביא ביטחון. הרי יש 'גיהאד' ו'פאתח' ותתי-ארגונים נוספים שלא נכללו במטרה והם ימשיכו באיום. לא הגדרת המטרה כ"גביית תג מחיר" או "מכה קשה שתרתיע" מספיקות, כי מהאוויר ניתן לתת מכה קשה מאוד אך לא מספקת למניעת המוטיבציה והיכולת לירי רקטות מרצועת עזה לאורך זמן.

המוכנות להגדיר את המטרה ביושר ולקבל על עצמנו את המתחייב ממנה לביצוע היא הבעיה המרכזית להצלחת המבצע, והיא תלויה באמונות ובחוסן וביכולת קבלת ההחלטות של מנהיגנו. לעם ולצה"ל יש כפי הנראה יותר חוסן מלמנהיגיו.

על כן על צה"ל להמשיך את מאמצי המודיעין וההשמדה של כל מחסני ותשתיות הלחימה של המחבלים, ולפעול לחיסולם של כל  ראשי ארגוני המחבלים שניתן. על צה"ל לנתק את רצועת עזה קרקעית ממצרים, ובכך לבלום את צינור ההזנה המרכזי של ההתעצמות הטרור בעזה. ידוע כי אמצעי לחימה רבים ומחבלים מאומנים ממשיכים ומגיעים מאיראן ומקומות אחרים דרך מצרים לרצועת עזה. הפעילות המבצעית צריכה להיעשות ללא כל הפסקות אש והסכמים, תוך ההשתדלות להימנע ככל האפשר מפגיעה באזרחים. ישראל תצטרך לקחת אחריות כבדה או לפחות שותפות פעילה בסיוע ההומניטרי לתושבי רצועת עזה.

בו בזמן על ישראל לפעול לבניית מנהיגות חלופית ברצועה, מנהיגות לא אלימה, שתעבוד בשיתוף פעולה עם גורמי מינהל אזרחי ישראליים ותיקח אחריות לחייהם וכלכלתם של כל תושבי הרצועה.

סביר שפעולות אלו לא יספקו ויהיה צורך בשלב שני: לכבוש שטחים שולטים סביב לרצועת עזה ובתוכה וכן לבתר את הרצועה, ואולי אף לכניסה קרקעית וכיבוש חלק מהשטחים המיושבים באלפי פלשתינים ולטהרם במבצע נוסח מבצע 'חומת מגן'.

ברכת חיזקו ואימצו לתושבי הדרום ובהצלחה למערכת הביטחון לחיילי צה"ל ולמפקדיו, הנלחמים למען ביטחון תושבי הדרום.   

 

גם מדינות ערב ניצחו את הטרור/ ד"ר דוד בוקעי- מזרחן, אוניברסיטת חיפה

 

המלחמה המתנהלת בעזה - אין צודקת וחיונית ממנה. התפקיד הראשון במעלה של המדינה הוא לשמר ולקדם את הביטחון הציבורי והאישי של אזרחיה. מדינת ישראל תמיד מגיבה לפעולות, ולעולם לא עיצבה מדיניות לאומית, ואסטרטגיה עם יעדים ברורים. ההתנהלות היתה תמיד בהתאם לקריטריון של 'כוס הדם'. כאשר היא מתמלאת, כאשר כלו כל הקצין – ישראל פועלת. גם אז הפעילות תגובתית בלבד ולא יוזמה שיש מאחריה תכנון ומחשבה.

המלחמה הזו איננה נגד הטרור, אלא נגד הערבים-מוסלמים המבצעים את הטרור הבלתי אנושי שידעה ההיסטוריה האנושית. ניתן, אפשרי, וחובה לנצח את הטרור. ניצחון אין משמעו בהכרח השמדה, אלא קביעת מודוס אופרנדי על-פי צורכי ואינטרסי ישראל. מדינות אירופה ניצחו את ארגוני הטרור הניהיליסטיים; כך יפן; וכך בדרום אמריקה. מדינות שונות ניצחו את ארגוני הטרור הלאומיים, כולל מדינות ערב שניצחו תנועות טרור דתיות. הניצחון של מדינות ערב היה בקביעת מודוס אופרנדי שהכתיבה המדינה הערבית באופן מוחלט ובחסות העוצמה הצבאית. כל חריגה ממנה משמעה פגיעה קשה בארגון. זהו סדר פוליטי מחייב, ומדינות ערב הוכיחו כי ניתן לנצח גם את הטרור האסלאמי-דתי.   

מה ישראל צריכה לעשות? יש לקבוע באופן מוחלט תג מחיר, ולצרוב בתודעה את מחויבויות ישראל: 

א) לקבוע, בכתב וחד משמעית: אין יותר שום פעולת איבה נגד ישראל. כל כדור, לא פגז, כל כדור, יביא לתגובה מאסיבית של ישראל, ולא רק לאיומים.

ב) הינתקות מעזה. ניתוק מוחלט. לא עובדים, לא סחורות, לא בנקים. שיקימו נמל ימי ואווירי, שיארגנו את חייהם כרצונם, ושימשיכו לעשוק את העולם המערבי, כמו פרזיטים מושלמים. ישראל לא תהיה אחראית לנעשה שם, מותנה בסעיף הקודם - כל מעשה אלימות ייתקל באקט מלחמה.

ג) אין המשתמע מהסעיף השני כי תקום בעזה ישות איראנית או של אל-קאעדה. כל היערכות צבאית, בנוסח מה שהיה בשנים האחרונות תיתקל בתגובה צבאית חריפה של ישראל. ניהול העניינים וחייהם של התושבים בעזה הוא דבר אחד. הקמת מדינה נוסח איראן או אל-קאעדה הוא דבר שונה לחלוטין, ומאיים לא רק על ישראל, אלא גם על מצרים, ירדן וסעודיה. 

ד) המתבקש מהסעיף השלישי – שליטה צבאית ישראלית על ציר פילדלפי, בעדיפות שליטה משותפת ישראלית-מצרית, ובפיקוח ארצות-הברית. הגדרה ברורה של היעדים המשותפים. אפשר לפתוח את מעבר רפיח, אם המצרים רוצים, אך חפירת מנהרות וכיוצא בזה היא קאזוס בלי.

ה) גלעד שליט חוזר הביתה חי ושלם. לא גמגומים, ולא היסוס.