בשבע 324: אומר ועושה

על צפריר רונן ז"ל – ביצועיסט ואיש חזון, לוחם וחבר, גלוי ראש שלא חדל מלדבר על זהות יהודית

בועז העצני , ה' בטבת תשס"ט

 

הנהגים בנתיבי איילון הופתעו לראות במשך חודש שלט פרסום ענק ובו תמונת שיירה רגלית ארוכה העושה את דרכה בנוף הררי, עם הכיתוב "חוזרים הביתה לחומש".

אלפי משתתפים צילמו את העלייה לחומש ביום העצמאות, אך רק אחד היה בעל תושייה ויוזמה לשלוח את התמונה ולקבל תרומה, ובעל כושר הביצוע לארגן שלט כזה בכמה שיחות טלפון.

זה היה צפריר. מכוון תמיד הכי גבוה, יוזם, פועל ביעילות וחריצות, ומגיע לתוצאות.

לפני שבועיים סיים פרויקט ענק – הסרט קללת אדריאנוס. אדריאנוס, הקיסר שדיכא את מרד בר כוכבא, לא הסתפק ברצח ההמוני והגליית היהודים מהארץ, אלא ביקש גם לחסל סופית את זהותם הלאומית ולשם כך טבע לראשונה את השם 'פלשתינה'. צפריר תפש כי מי שקורא לערביי הארץ 'פלשתינים', למעשה קורא בכך לארץ בשם 'פלשתין'. ואם אנו מכירים בקיומו של מקום כזה, הרי הוא בא ישירות על חשבון המושג הנגדי – ארץ ישראל, והופך אותנו לזרים כאן. 2000 שנה התגברו היהודים על המשוכה הזו, עד שהקימו לעצמם מדינה שלמרבה הזוועה מתחילה להגשים את 'החזון' של אדריאנוס.

הסרט, המפוצץ לרסיסים את הבלוף הפלשתיני, הוא תוצאה של עבודת נמלים אינטלקטואלית וביצועית של אדם אחד שביצע עבודה של צוות שלם.

היה לצפריר חלום גדול נוסף, להקים ערוץ חדשות ישראלי עולמי, וכרגיל, גם שם היה על סף ההגשמה.

בנוסף לפרויקטים הענקיים הללו עסק צפריר גם בארגון כנסים, בהקמת 'פורום נהלל', בהגנה על מאחזים מפני פרובוקטורים מהשמאל, הפגנות מול הקונסוליה האמריקנית ונגד אנשי שמאל בחברון, אירוח וסיורים עם אישים מחו"ל, כתיבת אינסוף מיילים לכל העולם, גיוסי כספים, פעילות למען חומש והופעות בתקשורת. מאמריו היו בעלי תובנות עמוקות ומאירות עיניים.

עבורנו בהתיישבות סיפק צפריר תגבורת מפתיעה מכיוון בלתי צפוי. הוא היה החוליה המקשרת בין אבות הציונות הוותיקה דוגמת יצחק טבנקין וברל כצנלסון לחלוצים של היום, חובשי הכיפות, קיבוצניק קלאסי שלמרבה ההפתעה מדבר בימינו על זהות יהודית וארץ ישראל.

 

כשנקראנו לחקירות במשטרה אחרי העלייה לחומש, כולנו שתקנו כי זו חקירה פוליטית. צפריר לא הפסיק לדבר, כי זו חקירה פוליטית. וכך, בעזרת תכונתו להתחבר לכל אדם תוך שנייה, העניק לחוקר המשטרתי 'סדרת חינוך', ריתק אותו, ונפרד ממנו כחבר ותיק. אך לא תמיד היה הוא מעוניין להתחבב. על הכתב העוין אורי גולדשטיין צרח עד שההוא נבהל, כך גם על ארנון סופר, נביא השקר של הדמוגרפיה.

 

בעלייה לחומש נתן את מעילו, בקור המקפיא, למישהי שהגיעה מבלי לקחת את מזג האוויר בחשבון. דוגמה לטוב ליבו ולהיותו חבר נהדר. כמו כן היה איש משפחה אוהב, בעל חוש ההומור, כריזמה ומחשבה מקורית.  

לא רבים יודעים להעריך עד כמה אנו חייבים לאיש הזה, שליבו קרס בגיל 53, לאחר שנתן את כל כולו ואת כל כספו למען השליחות שבערה בו.