בשבע 324: מיקרוסקופ

ע. גרסיאל, ח. לוז, י. מידד , ה' בטבת תשס"ט

 

העולם לא נגדנו/ עדי גרסיאל

כמה התרשמויות תקשורתיות מסיקור המלחמה בדרום בכותרות עיתוני הארץ והעולם:

* לא רק הערבים מבינים רק כוח. גם העולם. לא מעט עיתונים התפעלו במכת האש המאסיבית והמתוזמנת היטב בה נפתח המבצע. "בליץ", "אגרוף ברזל" ו"הזמן להילחם" היו רק חלק מהכותרות המתפעמות, וטנקים צה"ליים עליהם מונפים דגלים כיכבו בשערים רבים של עיתוני העולם.

העבודה שאין כתבים זרים בעזה משחקת לטובתנו ומאלצת את עיתוני העולם לאזן את הדיווחים מתוך הרצועה באלה של כתבים בישראל. בצורה כזו לא מתקבלים בדרך כלל דיווחים ציוניים, אבל המסר בהחלט לא פרו-ערבי. לא רק לציבור, גם לרוב העיתונאים בישראל יש זיכרון קצר, ומשום מה כמעט כולם מתעלמים מהקשר בין מהלך מסוים שאירע לפני שלוש וחצי שנים לבין המלחמה בעזה. אין כמו מלחמה כדי להפוך את העיתונים הנשכנים ביותר לגומלי חסדים: ידיעות מציע "שעשועים לחדר המוגן", מעריב מכריז על פרויקט מיוחד לאירוח משפחות מהדרום ש"רוצות לעלות צפונה כדי להתאוורר" וישראל היום מציע חידות והפעלות במיוחד לילדי הדרום.

 

הקמפיין של כ-ו-ל-ם?/ חני לוז

לפני שבועיים הפיקו בחברת החדשות שידור מיוחד: בחירות דמה בעיר רחובות. חדשות ערוץ 2 יזמו סקר טלפוני של תושבי רחובות, ובנוסף קיימו מיני-קמפיין בחירות עם קלפיות דמה באזור השוק העירוני. נציגים של המפלגות השונות הקימו דוכנים וערכו מסע הסברה עצמי בקרב בוחרי רחובות. למה נבחרה רחובות העיר? מסתבר שתוצאות הבחירות בשתי המערכות הקודמות שיקפו כמעט במדויק את תוצאות הבחירות הארציות. במהלך המשדר נשמעו ג'ינגלים חגיגיים ורואיינו נציגים בכירים של המפלגות. "אף מפלגה לא מרשה לעצמה להחמיץ את ההזדמנות", ציין בחגיגיות עמנואל רוזן במהלך השידור. האומנם? המדגם התנהל ברחובות דווקא בגלל שהעיר מאפיינת באופן פרופורציוני את המגזרים במדינה. אם כך, למה נעדרו מחגיגות הקדם-בחירות חובשי הכיפה? איפה הדוכן של ש"ס? איפה נציגי אגודת ישראל?  הבית היהודי נעדר גם הוא מיריד הבחירות החגיגי (זה קרה לפני הקמת האיחוד הלאומי המחודש). למה? מסיבה פשוטה: השידור החגיגי של ערוץ 2 היה ב'אולפן שישי' המשודר בשבת. נציגי המפלגות הדתיות סירבו להשתתף בחגיגות, להקים דוכן ולהשתתף בקמפיין עבור שידור בשבת. כך נמסר מדוברי ש"ס והבית היהודי. מנהל סיעת יהדות התורה בכנסת כלל לא קיבל פניה להשתתף בקמפיין.  חבל שהמידע הזה הועלם מציבור הצופים, וחבל עוד יותר שחברת החדשות לא מצאה לנכון לקיים שידור כזה ביום חול ולשתף את כלל ציבור הנבחרים הפוטנציאלי.

 

העוקץ של 'הארץ'/ ישראל מידד

הכותרת הראשית בעיתון 'הארץ', ביום שישי שעבר, יממה לפני תחילת מבצע 'עופרת יצוקה': "ההחלטה נפלה: צה"ל יפתח במבצע משולב נגד החמאס בעזה". כותרת המשנה היא: "הקבינט אישר מבצע שיעדיו מוגדרים; לקראת הפעולה ידון אולמרט בהכנת העורף ובהסברה בינלאומית; צה"ל ישאף למבצע קצר שמטרתו גרימת נזק מרבי לחמאס...". 

אמנם העיתון כבר מודפס בשיטות די מתקדמות מבחינה טכנולוגית אבל הנה, בעופרת יצוקה כמו פעם, העיתון חושף קבל עם ועולם את התוכניות של צה"ל. איני יודע אם הכותרת עברה את העיפרון הכחול של הצנזור הראשי, אבל יש כאן משהו לא כל-כך בסדר. ואולי זה היה חלק מהתרגיל של צה"ל, או אפילו הנקמה המתוקה של דובר צה"ל עצמו? אם ללכת עד הסוף עם תיאוריית הקונספירציה, כנראה ידעו במודיעין של צה"ל שבחמאס דווקא קוראים את 'הארץ' טוב מאוד.  הרי אחרי פרשת עמירה הס, ואחר כל השנים של אהדה גלויה לתנועת השחרור הפלשתינית, בחמאס יודעים שהעיתון מפרסם לא פעם תעמולה אנטי-ישראלית ופרשניו וכותביו הקבועים הם הדבר הכי רחוק ממשלת ישראל ומרוח העם.

אם חשד זה שלי נכון, בחמאס דווקא כן קראו את הכותרת והבינו בדיוק את ההיפך, כמו שקיוו במודיעין הישראלי, ועברו לרגיעה. איזה ניצול גאוני של התקשורת העוינת.

 

חידה למתפקדים/ עדי גרסיאל

לפני יותר מארבע שנים הוציאה מערכת בשבע גיליון של עיתון דמה לקראת משאל מתפקדי הליכוד על תוכנית 'ההתנתקות'. מטרת העיתון היתה להמחיש את הסכנות הצפויות מהתוכנית. את הגיליון ערך חגי סגל. אולי אתם הקוראים תצליחו לאתר את העיתון ההוא מתוך אלה שהודפסו השבוע.

 

חדשות בחדשות/ עדי גרסיאל

בעקבות תלונת 'לדעת' התנצל הפרשן אמנון אברמוביץ' על "משפט שלא היה לו מקום בדברי פרשנות ובטור טלוויזיוני ומוטב שלא היה נאמר".  בתכנית "אולפן שישי" של ערוץ 2 לפני שבועיים, התייחס אברמוביץ' בצורה מעליבה לרשימת הליכוד לכנסת. 

נדב גדליה מוסר שהרדיו הספרדי התורני 'קול ברמה' החל בשידורי ניסיון של חדשות כל שעה ומוזיקה ברצף.

92.1 במרכז ו- 105.7 FM בירושלים

ועד עובדי הארץ הכריז על סכסוך עבודה. זאת בעקבות הפיטורים המתוכננים בעיתון. עובדי מעריב, שחוששים אף הם מקיצוצים יתכנסו ביום שישי כדי לדון בהמשך צעדיהם.