בשבע 325: מכתבים למערכת

קוראי העיתון , י"ב בטבת תשס"ט

ד"ש מפחדני השלום/ שמוליק אופיר, בני ברק

כשאני רואה את כל תושבי הדרום נמצאים תחת הפגזות קטלניות, וכשאני מתעדכן על העלות היקרה של תקציב המלחמה, אני נזכר בראשית ימי תהליך אוסלו ובזלזולו הבוטה של ראש הממשלה דאז, יצחק רבין, שלעג ל"פחדני השלום" כנגד אזהרות הימין שהנסיגה מעזה תגרור טילים לעבר אשקלון.
מסקרן אותי כעת לדעת עוד דבר קטן: האם תקציב המלחמה הנוכחית הוא חלק מאותו תקציב של תוכנית ההתנתקות, או שזה כבר תקציב בפני עצמו? 

 

מטרות המלחמה על פי השמאל / גולן עזאני, כוכב יעקב

בראיון לערוץ 1 הסבירה השבוע השרה יולי תמיר שמטרות המלחמה הן: "להפחית את הירי". קראתם היטב: לא הפסקה של הירי, רק הפחתה. המראיינת גאולה אבן לא רק שלא תקפה אותה על דבריה, היא אפילו לא ביקשה הבהרה. הרי משתמע מדבריה שכל עוד הירי 'נסבל', אפשר להבליג. כמו שהיה ערב המלחמה.
לולא חזרה תמיר על המנטרה הזו שוב ושוב, הייתי חושב שאבן לא שמה לב לניואנסים בדברי אשת שלום עכשיו. אבל, אין מה להתפלא. כשהמראיינים והמרואיינים נמצאים באותו צד פוליטי, שאלות קשות העלולות להביך את המרואיין לא יישאלו.

                                                         

זהות כפולה/ ציפי לידר ירושלים.                            

ההשוואה של הזדהות יהודי התפוצות עִם ישראל להזדהותם של ערביי המדינה עם הפלשתינים היא חסרת שחר.

הזדהותם הלאומית של היהודים בעולם נעשית בדרך דמוקרטית ובלתי אלימה, כשנאמנותם לישראל לא באה על חשבון נאמנותם למדינתם. לעומת זאת, ביטויי הסולידאריות הערבית הם אלימים, והזדהותם עם הפלשתינים באה על חשבון נאמנות למדינת ישראל.

  יתר על כן, הזדהותם עם הפלשתינים, בדומה להנהגה הפלשתינית, מוּנעת משנאת היהודים ומדינת ישראל והשאיפה להשמידם. זקיפת התפרעויות הערבים לקיפוחם היא אפוא עורבא פרח. מלבד זאת, ישנם מגזרים ישראליים המקופחים מהם. בניגוד לתושבים היהודים, נהנים ערביי המדינה – למַעט הדרוזים – מזכויות אזרח רבות, תחת השלטון הדמוקרטי, מִבלי חובות. המגזר הערבי ידוע כעבריין הגדול ביותר מבחינת בנייה בלתי חוקית ואי תשלומי ארנונה.

  רק בתיאטרון האבסורד של מדינת ישראל נהנים משפחות המחבלים מקצבאות הביטוח הלאומי וח"כים בוגדים ממשכורת פרלמנטרית שמנה. ההטבות הלא מוצדקות לפורעים רק מוסיפות שמן למדורת המהומות ומעודדות אותן. זאת במקום שכמיעוט במדינה דמוקרטית ילמדו לכבד את חוקיה ויפגינו נאמנותם לה.

  

האצילות של הקיבוצים/ אדוה נוה, שערי תקוה  

ביום ב' רואיין בערוץ 2 חבר קיבוץ בארי שסיפר כי חלק מחברי הקיבוץ מעבירים לפועלים מעזה שעבדו אצלם תרומות וסיוע  כלכלי. הסיוע נמשך גם בימים אלו בהם מתרחשת הלחימה. למרות ההערכה למחווה האצילה של חברי הקיבוץ, קשה שלא להיזכר ביחסם כלפי שכניהם, תושבי גוש קטיף. אנשי בארי, כמו חברי קיבוצים אחרים בדרום (מלבד הקיבוצים הדתיים), עמדו בראש הקוראים לגירושם של בני עמם והריסת בתיהם. אפילו כשחלפו האוטובוסים עם המגורשים בדרכם מהגוש ההרוס לא אפשרו להם הקיבוצניקים להיכנס ולהתרענן  בתוך קיבוציהם וגם לא נחלצו לסייע להם למרות המצוקה הקשה בה היו שרויים בתקופה הראשונה לאחר הגירוש. 

הקיבוצניקים הדוגלים באחוות עמים לא שמעו כנראה על "עניי עמך קודמים".

      

שנת החורף של ביילין/ משה בודק, חיפה

סבור הייתי לתומי שבעת הזו, כשמדינתנו נלחמת ומבקשת לחסל אחת ולתמיד את הנחש החמאסי, ינצרו אנשי השמאל הקיצוני את לשונם ויישבו בשקט. אבל הח"כ לשעבר יוסי ביילין, מאדריכלי הסכם אוסלו האומלל קורא לממשלה להפסיק את הלחימה ולנהל מו"מ על הפסקת אש.

ביילין דומה למי שנם שנת חורף במשך כמה שנים ולפתע מתעורר. האמנם שכח כי במשך שמונה שנים אנו סופגים קסאמים מעזה? האמנם שכח כי מנהיגינו נשבעו בנקיטת חפץ כי אם לאחר ההתנתקות ישוגר לעברנו קסאם אחד, עזה תרעד?

האם הוא מעוניין ברגיעה נוספת שלאחריה יגעו טילי החמאס גם לגוש דן?

 

צימוקים לשבת / משה טאו, רחובות

מזכ"ל העבודה: אני חושב שאנו נזכה בבחירות.

- כבל מעריך.

 צה"ל: מקום מגוריו של איסמעיל הנייה הוא מטרה לגיטימית.

- הבית הייעודי.

הפרקליטות: מציל בחוף הים נאשם באחריות למות מתרחץ.

- נציגת הטביעה.