בשבע 325: מיקרוסקופ

ח. לוז, ע. גרסיאל, י. מידד, י. נתניהו , י"ב בטבת תשס"ט

 

מתנתקים מהמציאות/ חני לוז

הסצנריו חוזר על עצמו, כאילו לא למדנו דבר: שולחים את חיילינו להילחם במלחמה שהפכה להיות בלתי נמנעת, לאחר שהשמאל וממשלות ישראל הוליכו את מדינת ישראל אל פי תהום. כשסוף סוף מחליטה הממשלה לפעול, מקהלת השדרנים ישקיטו את גלי השמאלנות ליומיים שלושה, לא יותר.

 כוחה של התקשורת הוא בעיקר במסגרת הפרשנית וביצירת ההקשרים בין אירועים. נסו להיזכר כמה מבין הפרשנים ששמעתם בגל"צ ובערוץ 2 דיברו על האיוולת של אוסלו, על האסון שתוכנית ה'התנתקות' המיטה על המדינה ועל האזהרות של הימין המתממשות למול עינינו. למה לא מוציאים מהארכיון את ההקלטה של חותם הסכמי אוסלו, יצחק רבין " לא היתה ולא תהיה שום קטיושה מעזה. הליכוד פוחד פחד מוות משלום"? אגב, ההקלטה עוברת מיד ליד באינטרנט. אך כמה פעמים שמעתם אותה בתקשורת?

וכמה מאנשי האקדמיה התראיינו שייכים ל'חוג הפרופסורים' שהתריעו נגד ההתנתקות? כמה תושבי מחנות הפליטים מגוש קטיף המתגוררים בקרווילות הובאו לשידור כדי להגיד את אשר על ליבם? 

הגדיל לעשות רזי ברקאי שהזמין ביום שני לראיון ידידותי את דב וייסגלס, הוגה ומבצע ההתנתקות, לרגל יום השנה השלישי לשבץ שקיבל חברו הקרוב, אריאל שרון. ברקאי הקשה בשאלה או שתיים לגבי ההתנתקות, אך תשובותיו ההזויות של וייסגלס נותרו ללא חקירה צולבת ונוקבת.  כמה פנינים של וייסגלס שנותרו ללא תגובה: צה"ל מעולם לא שלט בעיר עזה, לולא ההתנתקות צה"ל היה צריך להגן על 8000 יהודים בחבל עזה, החמאס היה עולה לשלטון בכל מקרה והקסאמים היו גם לפני ההתנתקות. הלו, זה רדיו?

אמילי עמרוסי דיברה בתוכניתה של קרן נויבך ברשת ב' על החובה להתפכח לפני שאותה טעות תחזור על עצמה ביהודה ושומרון, ופתח תקוה ותל אביב יהיו תחת אש. תגובתה של נויבך היתה שהדבר היחיד שדיבר אליה הוא הסיפור האישי של עמרוסי: גיוסו של בעלה לעזה.

תקשורת המיין סטרים הישראלית לא תיתן למצב לערער את השקפת העולם השמאלנית: אוסלו, תהליך מדיני והידברות הם עדיין האייקונים הקדושים. שחלילה לא נכבוש את עזה.

 

חרב גדעון/ ישראל מידד

אני מקווה שאין לי כל צורך להכביר במלים על הרשעות והנבזות בכתבותיו של גדעון לוי ב'הארץ'.

בשבוע שעבר פירסם לוי רשימה תחת הכותרת "טייסינו לא שבו בשלום", ובו טען ש"צעירים טובים מבתים טובים שמבצעים מעשים רעים... הטייסים המצוינים שלנו הם עכשיו גיבורים על חלשים...רק ממלאים פקודות כמכונת פצצות..." השבוע פירסם רשימה נוספת, "גלי צה"ל", בה טען שהתקשורת הישראלית הכינה את הקרקע ודחפה לפעולה ועוד נעמדה כשורת מקהלה אחידה כדי להריע..

אבל ברשות השידור, מחלקת התעודה החליטה לאפשר ללוי לראיין, במסגרת תוכנית בשם  "שווה מחשבה", את גיבור חיל האוויר גיורא רום בין השעות 23:00 – 23:30 בערב יום שני.  לוי היה ציני, סרקסטי, ערמומי, פטרוני וסירב להאמין למילה שרום אמר לגבי תכנונים, לגבי ביטול הפצצות ובנוגע למציאות של המלחמה נגד חמאס. 

מדוע רשות השידור ראתה לנכון להעניק זמן מסך ללוי?  לא מספיק הופעותיו ב'פוליטיקה'?  אם יש ברוממה מי שחושב שלוי שווה מחשבה, אולי יש צרכני תקשורת שיחשבו שאולי הערוץ הראשון לא שווה את האגרה.

 

לטוב ולטובה / ירעם נתניהו

השלטים על האוטובוסים ועל הגשרים זועקים "יוזמת ז'נבה, טוב ליהודים", ואין איש פוצה פה ומצפצף. יש להניח שלו ש"ס הייתה פוצחת בקמפיין "התורה טוב ליהודים", כל יפי הנפש מהשמאל היו שוצפים וקוצפים על העברית העילגת של הדתיים הנחשלים. אבל כשמדובר במשכיל יוסי ביילין ובבית מדרשו אין צווחה ברחובות התקשורת על חוסר ההתאם הדקדוקי בין "יוזמה" לבין "טוב". ואם יקום מישהו להלעיז נגד שיבוש לשוני זה, יהפכו ידעני השפה מגזרת השמאל בזכות השיבוש ויטענו כי גם בספר הספרים יש חוסר התאם, כגון בראשית ה כג "וַיְהִי כָּל-יְמֵי חֲנוֹךְ" – "ויהי" במקום "ויהיו".

כשניסיתי להבין כיצד סוף סוף טעות נלוזה זו עברה את עיניהם של אנשים רבים כל כך, הבנתי שהשיקול היה שכדאית טעות זו מלכתוב את הססמה "יוזמת זנבה, טובה ליהודים", שסופגת גם משמעות של "לעשות טובה ליהודים".

ואנחנו אומרים: כך או כך, אנו היהודים מעדיפים לוותר על היוזמה לטוב ולטובה.

 

שאלות קטנוניות/ עדי גרסיאל

* "מאות הפגינו בכל הארץ במחאה על המלחמה בעזה", היתה הכותרת בעמ' 2 של הארץ ביום ראשון השבוע. אלא שבגוף הידיעה נכתב כי "אתמול השתתפו אלפים בהפגנה שיצאה מכיכר רבין והסתיימה בסינימטק בתל-אביב", וכן שבסכנין "התקיימה תהלוכה המוחה נגד פעילות צה"ל בעזה בהשתתפות עשרות אלפי מפגינים". האם אפשר להסיק מכך שבמערכת 'הארץ' סבורים שאפילו תל-אביב אינה חלק מהארץ? וזה עוד מילא, אבל איך ייתכן שברחוב שוקן לא סופרים, תרתי משמע, את ערביי א"י?

* אולי אני חושד בכשרים, אבל מדוע החליט העורך במעריב של יום רביעי ל'חתוך" את החלק העליון בתמונות של חמשת חיילי צה"ל שנהרגו? האם זה קשור לכך ששלושה מהם חבשו כיפה על הראש?

 

חדשות בחדשות/ עדי גרסיאל

הוארך מעצרו של כתב הטלוויזיה האיראנית, ערבי ממזרח ירושלים בעל תעודת זהות כחולה. הוא נעצר בחשד שהפר את הוראות הצנזורה ודיווח על הכניסה הקרקעית של צה"ל לעזה.  

ואילו ביום רביעי בשבוע  שעבר, במהלך משדר ’חדשות 2’ דיווח רוני דניאל על כך שהמהלך הקרקעי ברצועה ייצא לפועל כעבור 48 שעות (יום שישי); במקרה זה הצנזורה  בחרה שלא לנקוט באמצעים. כך דיווח אתר 'אייס'.

עיתון הארץ מדווח כי ערוץ החדשות הממלכתי של צרפת, פרנס 2, מודה שתמונות של הרס ומוות מעזה, ששידר השבוע, לא שיקפו את תוצאות ההרס מהפצצות ישראל בעזה, אלא את תוצאות "תאונת עבודה" של משאית נפץ בעזה בספטמבר 2005.