בשבע 325: מושלת במשלים

הרים, מפלצות, דייגים ונגנים מככבים בשלושת המשלים על חזרה בתשובה והקשבה לקול הפנימי שרקחה במיומנות רבה אורית מרטין

עפרה לקס , י"ב בטבת תשס"ט

 

אינפ': ההר המוזר/ אורית מרטין, הוצאת 'פנימה', הפצה: דני ספרים, כריכה רכה, 235 ע'.

'ההר המוזר' הוא ספר יוצא דופן המחזיק שלושה משלים על החיים ומתוכם. הראשון, והארוך שבהם, מספר על תר, בחור פשוט מכפר דייגים, שמחליט לציית לקול הנובע מתוך תוכו, למרות הסביבה הלא תומכת. הוא מתחבר לציהר, שנשלח אליו מן ההר המוזר, כדי שיראה לו את הדרך ויסייע לו להתגבר על המכשולים. רבים הם האנשים השומעים את הקריאה ששמע תר, אבל לא כל אחד יוצא לדרך, ולא כל מי שיוצא לדרך גם זוכה להגיע. האתגרים הרבים מעליהם יש לפסוח הם חשש מפני הלא מוכר, התמכרות לכוח, קידוש המדע ועוד. המשל, כבר הבנתם, הוא על חיפוש, הקשבה לקול הפנימי והנכונות ללכת בעקבותיו, למרות הקשיים ולמרות הידיעה כי האזנה לאמת הפנימית שלך תשנה אותך.

אורית מרטין, הסופרת והמאיירת, היא בעלת תשובה, ואת זאת ידעתי כשיצאתי בעקבותיהם של תר וציהר. האמת היא שהעדפתי שלא לדעת (אבל לא שאלו אותי), כי המשל הזה הוא לא רק על חזרה בתשובה מעולם חילוני לדתי, אלא על תהליכים אנושיים שכל אדם יכול לעבור כאשר הוא מציית לקול הפנימי שלו, ועליו לבחון אם הקול נובע ממקום טהור, ולהתגבר על עכבות כדי לציית לו. סוף הסיפור, אגב, גאוני בעיניי.

ב'הר המוזר' מספרת מרטין גם על בינג והתמודדותו עם המפלצת שהשתלטה על העיר שלו, ובסיפור השלישי היא מגוללת את הרפתקאותיו של קטינא בעל אוזן, שנקלע לכפר המנגנים.

הסיפור הראשון והארוך מבין השלושה הוא המורכב ביותר. השניים האחרים קצרים יותר וניתן לנחש באופן כלשהוא את סופם. ואף על פי כן, הם נכתבים בשפה ציורית וממחישה, מרתקת וכן, גם סוחפת, והמסרים נוגעים עמוק בנפשו של הקורא.

גם סיפור 'המפלצת' הוא משל על החיים ומתוכם. הוא מדבר על אומץ לעמוד מול החברה, לקרוא תיגר על מוסכמות, לשאול שאלות קשות ולהיות נכון לשאת בתוצאות.

'כפר הנגנים' מסופר בצורה מתוקה וציורית ובדרך מחדדת תובנות ידועות שכדאי להשחיז מפעם לפעם, ובמיוחד בעמנו המפולג.

הורתו ולידתו של הספר לא היו קלים עבור מרטין, ולאחר הקריאה הנימוק פשוט. היצירה מורכבת. המצאת משל שאמור להתרחש לא במציאות שלנו ועם זאת לכוון אל תוך הלב, היא מלאכה לא פשוטה. מרטין אכן נוגעת במקומות הנכונים ומשאירה את הקורא לחשוב.

ofralax@gmail.com