בשבע 325: שלום עליכן מנגינות השבת

דיסק חדש מכיל כ-20 מזמירות השבת במנגינות המוכרות והטובות ובביצוע מדויק. איך לא חשבו על זה קודם?

אמציה האיתן , י"ב בטבת תשס"ט

 

אינפ': לקראת שבת,הינדיק הפקות

כמה היינו מוכנים לשלם בשביל להקליט את הזמירות שאנחנו שרים מסביב לשולחן השבת. כבר מיצינו את כל הרעיונות של הקלטה עם שעון שבת, גוי תורן עם מיני-דיסק, או MP3 שיקליט מתחילת שבת ועד סופה. תמיד יימצא אותו חכם תורן שיהרוס את כל התוכניות עם השאלה הפשוטה: "אבל הסוללות של המכשיר ייגמרו עוד לפני שנחזור מבית הכנסת?" אז בינתיים נשארנו עם הזמירות מבית אבא, והמנגינות מבית סבא, כשהכלי היחיד לשימור הוא הזיכרון הקשיח אצלנו בראש, וההבטחה האלוקית: "כי לא תשכח מפי זרעו".

מתברר שיש מי שעושה בשבילנו את העבודה. לאחר האוסף של 'שלהבת' עם זמירות השבת, יוצא אל האור אלבום כפול חדש, הנושא את השם 'לקראת שבת'. מי שהרימו את הכפפה הם אנשי 'הינדיק הפקות' שהחלו את הדרך עם האלבום 'עונג שבת מזרחי', ששמו מעיד עליו כי הוא משמר את שולחן השבת של בני עדות המזרח. מהכיוון האשכנזי, משלים את התמונה האלבום 'לקראת שבת' - שני דיסקים המכילים תשעה עשר שירים ומזמורים, החל מכניסת השבת, ועד ליציאתה.

'ידיד נפש' פותח את האלבום, קפיצה קטנה אל 'לכה דודי', חזרה הביתה עם 'שלום עליכם', ופרגון לעקרת הבית ב'אשת חיל'. מכאן והלאה, רצף של זמירות שבת משלושת הסעודות, כאשר השיר המסיים הוא מנגינת ההבדלה, שכבר הפכה ללהיט, לא מעט בזכות הביצוע של 'איילת השחר'.

העיבודים של השירים בסיסיים ופשוטים, כאשר הדגש הוא על ביצוע מדויק ונקי, שמאפשר לכל מי שמעוניין ללמוד את המנגינות, ולהתחבר לשולחן השבת כבר מתחילת השבוע.

המבצע הוא אסף נווה שלום, שחלקנו מכירים מאלבומו הקודם, 'לרעות בגנים'. אי אפשר להגדיר אותו כזמר גדול, אבל הביצוע שלו עשוי היטב, והקול הרך שלו בהחלט נעים לאוזן.

אני חייב לציין שדי הופתעתי מכך שכל המנגינות שבאלבום לקוחות היישר משולחן השבת עליו גדלתי, ואותו אני מנסה להנחיל לילדיי. ישנם שני הסברים אפשריים לכך: או שכולנו שרים את אותן מנגינות וזמירות, או שמרגל מטעם ההפקה נשלח אל מתחת לחלון ביתי כדי לבדוק מה אנחנו שרים.

אך החלטה אחת של המפיקים אני ממש לא מוכן לקבל: השירים מובאים בשלמות, על כל בתיהם והפזמון החוזר. אפילו בשולחן שבת אנחנו מנסים מדי פעם לדלג על בית או שניים, מבלי שהאורחים ישימו לב, במיוחד בשירים הארוכים עם המנגינות האיטיות. נדמה לי שבדיסק המיועד לימות החול, היה אפשר לדלג על בתים רבים, מבלי להסתכן בתביעה ייצוגית של המאזינים.

זה הזמן לבקש שתהיה לנו שבת נעימה ושקטה, ושנשמע רק בשורות טובות.

seret@etrog.tv