בשבע 326: צ'מעו קטע (חזנות)

מופע חדש מצליח להפתיע ולהוכיח שחזנות והומור הולכים ביחד לא רע

אמציה האיתן , י"ט בטבת תשס"ט

 

אינפ': חזנות והומור יהודי, מפיק: לוי כנס, מנהל מוסיקלי: יותם סגל

נערה יהודיה מגיעה לאביה באחת מהעיירות בפולין של פעם. היא מבשרת לו שהכירה בחור צעיר ומוכשר, איתו היא רוצה להקים את ביתה. כשהוא שומע שמדובר בחזן הוא פוסק בהחלטיות – בשום פנים ואופן. חזן לא יעבור את מפתן ביתי. לאחר בכיות וצעקות הוא מוכן ללכת באחת השבתות לשמוע אותו מתפלל. לאחר התפילה ניגש היהודי אל בתו, מחבקה בחום ומברך אותה לרגל האירוסין הקרובים. לשאלתה "מה נשתנה", הוא משיב: "הבחור הזה לא חזן, וגם לא יהיה חזן. את יכולה להתחתן איתו".

זהו אחד מהסיפורים הרבים ששמעתי בערב מיוחד של חזנות והומור, שנערך בהיכל התרבות בפתח תקוה. אין זה סוד שהעיר הזו נתברכה בביקוש רב לחזנות ותרבות יהודית, אך עיון קל בקהל הרב שהגיע, לימד אותי שחלקם הגיעו גם ממקומות רחוקים.

הכותרת של הערב, שהופק ע"י לוי כנס, היתה "חזנות והומור יהודי", שני דברים שבמבט ראשון לא ממש מתחברים. היטיב לתאר זאת המנחה של הערב, ג'קי לוי: אמנם יש הרבה בדיחות על חזנים, אבל כמעט ואין קטעי חזנות על בדחנים. במבט לאחור, החיבור היה פשוט מושלם. מה יותר טוב מאשר לשמוע קטעי חזנות ושירה ברמה גבוהה, וביניהם מעט תיבול חייכני עם ניחוח של עיירה ליטאית, מעורב ירושלמי ואפילו בדחנות חסידית.

יותם סגל, המנהל המוסיקלי של המופע, העמיד הרכב מאוד מקצועי של כלים, ביניהם הקלרניטן הווירטואוז נדב מלכיאלי, והכנר גרגורי לב. כבונוס לקהל העניקו השניים האלה קטע נגינה משותף, שפשוט עשה טוב על הנשמה.

החזנים צודיק גרינוולד, דוד ויינבך, יעקב רוזנפלד ושלמה גליק, עלו, כל אחד בתורו, כשהרפרטואר לא כולל רק יצירות חזנות, אלא גם שירים, ישנים וחדשים. דווקא בנושא הזה קצת התאכזבתי. ציפיתי ליותר חזנות ופחות שירה, ואני מנחש שבכדי לפנות למכנה המשותף היותר רחב, הוחלט ללכת על הכיוון הפחות כבד.

אני מקווה שהאחרים לא יעלבו אבל הפייבוריט שלי הוא צודיק גרינוולד. חזן עם יכולת קולית נהדרת, שליטה ודיוק, שממש כיף לשמוע. החזן יעקב רוזנפלד הגדיל לעשות כשעלה לבמה, מחופש לבדחן חסידי, ולפי בקשת הקהל (לא אני!) נתן קטע שלם של הומור יהודי באידיש. לפי כמות הצחוק באולם הבנתי שאני במיעוט. מזל שיש לי סוליטר בפלאפון.

ג'קי לוי היה, כרגיל, מצחיק ושנון. הוא התחבר היטב לחזנים האשכנזים, אבל לשמחתי, לא שכח מאין הגיע. והילד אורעד כץ, זה שבמודעות מכנים אותו ילד פלא – הוא באמת פלא. מהופעה להופעה הוא נהיה מקצועי, ואני רק מתפלל שכשיגדל לא יאבד את היכולת הקולית הנהדרת שלו.

למידע על דיסקים, סרטים ומופעים – seret@etrog.tv