בשבע 327: מכתבים למערכת

קוראי העיתון , כ"ו בטבת תשס"ט

משענת קנה רצוץ/ שמריהו בקרמן, ירושלים

(בתגובה לשאלת השבוע, גיליון 326)

   השבוע התקשר אלי יהודי כדי להתרים אותי לטובת ישיבת נצרים שנמצאת באריאל. תוך כדי דיבור שאלתי את המתרים: "לאיזה מפלגה כבודו מצביע, לאיחוד או לבית היהודי? ענה לי: "לליכוד". אמרתי לו: "צר לי, בקש תרומה מביבי"!

    אני מספר זאת כי בתשובה לשאלת השבוע אמרה ציפי חוטובלי מהליכוד, שהיא נגד "להקים מחדש את יישובי גוש קטיף". לדעתה המלומדת: "הדרך לתיקון העוול היא בחיזוק ההתיישבות ביו"ש". והלא בסרט הזה כבר היינו: נתניהו לא ביטל את הסכם אוסלו האומלל, כאלפיים יהודים נרצחו, חתם על הסכם ואיי ומסר את חברון. הוא שאמרנו, משענת קנה רצוץ.

                                                          

ככלב השב אל קיאו/ הרב יוסף הרטמן,קריית מלאכי

(בתגובה לשאלת השבוע, גיליון 326)

חשבנו לתומנו כי המלחמה בעזה תביא לשינוי בחשיבה המעוותת של קברניטי המדינה. התאכזבנו!

שמענו את ההודעה הדרמטית במוצאי שבת, כי יש להמשיך ולחתור למימוש ה"חזון" של שתי מדינות לשני עמים. הודעה זו היא כמו כלב השב אל קיאו! מה עוד צריך לקרות כדי ש"מנהיגינו" יפקחו את העיניים ויבינו כי הוויתורים והנסיגות מביאים לסכנות נוראות.

 אמרנו לכם: כי בעקירת ישובי גוש קטיף והגירוש הנחוש והאכזרי של תושביו  החלוצים הנפלאים.ומסירת אדמתם לפלשתינים ה"עשוקים" נקים במו ידינו מפלצת טרור. תסריט האימה התרחש. הפעם,הטילים הגיעו לגדרה ולבאר שבע. במבצע "עופרת יצוקה" שלב ב', בעוד שנה –שנתיים (ח"ו) הם יגיעו לקריה בת"א. הלוואי שאתבדה. או אז נאלץ לכבוש, את כל הרצועה, להישאר לשלוט בה, ליישב מחדש את כל ישובי הגוש.לשלוט בעצמנו על "ציר פילדלפי". זו תביעה צודקת, מבחינה ביטחונית-מוסרית-ערכית מאין כמוה!

המאבק ב"חזון" הנ"ל צריך לעמוד בראש סדר העדיפויות של המפלגות הנאמנות לא"י, לתורת ישראל,לעם ישראל. אסור לעצום עיניים בעת הזאת, כי בנפשנו הדבר!

רק מפלגה שתבהיר, ללא גמגום, את עמדתה בשאלה קריטית זו צריכה לזכות באימון הציבור היהודי החפץ לחיות במולדתו הקטנה.

 

שגיאה חד צדדית/ שמוליק אופנר, בני ברק

בראיון לתוכנית הכל דיבורים ברשת ב' דחתה שרת החוץ ציפורה ליבני את הטענה שהפסקת האש היא צעד חד צדדי ותמוה, והסבירה שגם תחילת המלחמה היתה באופן חד צדדי ויזום, ומשום כך ניתן גם לסיים את המלחמה באותה צורה.
אני רוצה להזכיר לשרת החוץ שהמלחמה לא התחילה כדבריה באופן חד צדדי. להפך, אנחנו נגררנו להגיב למחבלים על ההפגזות הבלתי פוסקות מצידם לעבר דרום הארץ.
ולכן חוזרת הטענה מדוע הפסיק צה"ל באופן חד צדדי לחסל את הטרור?
 

ביבי טוב לפלשתינים?/ סוזי דים, רחובות

נדמה לי שהגיע הזמן שהליכוד יעדכן אותנו, האם הם בעד או נגד מדינה פלשתינית. זה הנושא החשוב ביותר בבחירות, לרובנו, חוץ מאלה מאיתנו שדווקא מרוצים כשטיל נוחת בסלון שלהם.

"שתיים ועוד שתיים" שווה ל"ארבע", ו"מדינה פלשתינית" שווה - משוואה מתמטית של ממש - ל"טילים בירושלים, תל-אביב, גוש דן, ונמל-תעופה בן-גוריון". ההתראה תהיה בערך 30 שניות - יותר גרוע מאשדוד. אז מי נגד? עוד מעט בחירות.

ועוד בקשה. אם לא קשה לכם, אנא תנסחו את התשובה בשיא הבהירות.  למשל: "הליכוד והעומד בראשו  בנימין נתניהו, מתנגדים להקמת מדינה פלשתינית". כשאתם נותנים תשובות עמומות, בלי המשפט הנ"ל, אנחנו לא מצליחים להבין. אנחנו אוהבים כשמדברים איתנו פשוט פשוט. אחרת קשה לנו להחליט לאיזו מפלגה להצביע, ולאיזו לא.

 

המחיר שהחמאס לא שילם/ גולן עזאני, כוכב יעקב 


אני מסרב להתרשם מתוצאות המלחמה.
שליט? איננו והמחיר שגבינו אינו מספיק ואינו מרתיע.
איזה מחיר גבינו? חיי אדם? יש ערך כזה ברצועה? ספרו זאת לילדים, שהשתמשו בהם כמגן אנושי. הרס? המיליארדים בדרך. מנהרות? יש עדיין ויבנו חדשות.
מה חסר אם-כן? מחיר מדיני. עם הקסאם הראשון, היה צריך, להזיז את גבול הרצועה צפונה וליצור רצועת ביטחון, כזו שתתרחב עם כל ירי על ישראל.
מחיר, שהוא גם תודעתי ומרתיע.
אבל אצלנו, במקום לגבות מחיר, אוהבים לתת פרסים, כמו גוש קטיף.

 

צימוקים לשבת/ משה טאו, רחובות

* פרשנים: לאובמה לא יהיה קל.

וזאת על אף שלא יכולים להלבין את פניו...

* עמוס עוז מפטפט את עצמו לדעת.

סופר סתם.