בשבע 328: שירה חדשה

עידו פורטל, יליד נצרים, הוא רק בן 20, אבל מאחוריו רזומה מוסיקלי מכובד. אלבומו הראשון מציג מילים מהמקורות בעיבוד מודרני ובקצב של תפילה

אמציה האיתן , ד' בשבט תשס"ט

אינפ': 'שמעה בקולי', עידו פורטל, הפצה – הינדיק הפקות

שבועיים אני סוחב איתי חוב ישן, וכבר מתחילה אצלי תופעה של נקיפות מצפון. אז לפני שזה יסתבך, הרשו לי לחלוק עמכם את הנושא. כתבתי כאן במדור על הדיסק של זמירות שבת, ושם הזכרתי, כבדרך אגב, את האפשרות של הקלטת הזמירות, בשבת, בעזרת מכשיר עם שעון שבת, או אופציה טכנולוגית אחרת. זמן קצר לאחר הירידה לדפוס כבר קיבלתי על הראש מגיסי, הרב כינרתי, יכולה להיות בעיה הלכתית בהקלטת השירה בשבת. הדיון ההלכתי היה מרתק וכלל ציטוטים מ'חזון עובדיה' ו'יביע אומר', אבל לא אלאה אתכם בפרטים. קודם כל, שמחתי לראות שיש מי שקורא את הפרטים הקטנים במדור. אבל זה המקום להבהיר שאין לפסוק הלכה מתוך העיתון, ובכל מקרה של התלבטות אמיתית בנושא, אתם מוזמנים לפנות למורה הוראה הקרוב לביתכם, או לראשכם.

ועכשיו לאלבום של השבוע הזה. הוא רק בן עשרים, וכבר הספיק לכתוב למגירה, להופיע במועדונים בתל אביב, להוציא שני אלבומים 'מחתרתיים', שני סינגלים, וכעת – האלבום המלא. קבלו את עידו פורטל, יליד נצרים בדרום, תושב קיבוץ מירב בצפון, בוגר המכינה בעלי, והיום חייל בסדיר. תוסיפו לכל זה גם את הפציעה ביד (טוב, לא בקרב, באימונים, אבל זו עדיין פציעה), והחזרה האיטית לתפקוד ולהפעלת הגיטרה, והרי לכם סיפור טוב לסרט. אך השבוע אנחנו עוסקים במוסיקה ולא בסרט, ואפשר להגיד בפה מלא שלבחור הזה יש יכולות מצוינות. בדיסק 'שמעה בקולי' פורטל מביא לנו שירים מקוריים בעיבוד מודרני וקצבי. חלקם מהפסוקים, וחלקם עוברים ליד הפסוקים – "הלכת עד החלק השני של העולם רק בשביל לגלות – מקומך הוא שם. האמת היתה אצלך תמיד... אך בפנים ידעת – יש אלוקים". המילים פשוטות, ובעיקר ברורות, ובימים אלה של שירים באידיש, אנגלית או סתם ב'עבריס', זה בהחלט הישג יפה.

פורטל משחק הרבה על המעבר בין הקצבי לבין הרגוע בתוך השירים עצמם. כך ב'שיר המעלות, ממעמקים' הוא מתחיל בנימה נוגעת ללב ואיטית, ותוך כדי זרימה מגביר את הקצב. תהליך שהזכיר לי את היהודי המתפלל, כשהוא מתחיל בנענוע איטי ובנשיאת כפיים כלפי מעלה, ותוך כדי התפילה, מגביר את נענועיו, ואף מוחא כפיים בהתלהבות.

מהלך דומה אפשר למצוא בשיר הנהדר – 'ולירושלים עירך'. פורטל מתחיל בתפילה איטית, ועובר במהירות לקצב מדליק וסוחף.

במקביל לאלבום, יוצא פורטל, עם חברים נוספים, במופע 'בין קודש לחול', בו הם מבצעים שירים מקוריים, יחד עם חידושים לשירים של ר' שלמה קרליבך.

לא ראיתי את המופע, אך אם לשפוט לפי הדיסק – בהחלט שווה לנסות.

לדיסקים, מופעים וסינגלים חדשים seret@etrog.tv