בשבע 329: מכתבים למערכת

קוראי העיתון , י"א בשבט תשס"ט

כה אמר יעלון/ רותי איזיקוביץ, חברת המצ"ח

(בתגובה ל'כישלון מזהיר', גיליון 327)

 "ראיתי סכנה יותר גדולה בשבר פנימי, בערעור על הדמוקרטיה", הסביר בוגי יעלון מדוע לא התפטר מתפקידו כרמטכ"ל כשנודעה מזימת הגירוש.

האומנם סכנת מלחמה, "רוח גבית לטרור" כדברי יעלון עצמו, פחותה מהסכנה לדמוקרטיה? וממתי רמטכ"ל ממונה על הגנת המשטר?

המצ"ח (הכנה מנטאלית- צוות חקר) חקר את הכנות הצבא לגירוש, אותו יזם לדברי יעלון צוות החווה. "עמדתי בפני עובדה מוגמרת", טוען יעלון. האומנם? בשתיים במקום אחת: לא אמת! כרמטכ"ל, סייע יעלון לווייסגלס לממש את הגירוש יותר משנה לפני שהתקבל החוק. מינואר 2004, כבר עמלו עשרות פסיכולוגים על שטיפת מוח לחיילים, מבלי להמתין לאישור הכנסת שנה לאחר מכן(!) כשרוממות הדמוקרטיה בגרונם. "הצבא אינו בוחר את משימותיו" היתה המנטרה שנשטפה למוחות החיילים.

יעלון היה רמטכ"ל עד חודשיים לפני הגירוש! שטיפת המוח נעשתה תחת שרביטו.

"הוא התנגד נחרצות לתכנית, ועד מהרה מצא עצמו מחוץ לצבא"? נבירה בארכיוני העלתה, שלפי עדותו שלו, כלל לא התנגד לתוכנית. בדיון שהתקיים בוועדת חוץ וביטחון  כחצי שנה לפני הגירוש אמר: "נתפסתי במערכת כמסויג מתוכנית ההינתקות, ואין לזה שחר". זה היה אחרי ששר הביטחון מופז הודיע לו שלא יאריך את כהונתו. אז לאיזה יעלון להאמין?

יעלון הועלה לדרגת נביא ומטיף. ככזה הוא עובר עכשיו לפוליטיקה. "אל תתייראו...אלא מן הצבועים... שמעשיהם כזמרי ומבקשים שכר  כפינחס".

 

לקחי הגירוש/ זאב ריטרמן, קריית מלאכי

ציבור חובשי הכיפות הסרוגות הוא ציבור נפלא ומיוחד. אך יש דבר שלכאורה צריך תיקון והוא נושא התמימות. כבר כתבו רבים וטובים שבגלל תמימותו של ציבור זה הצליחו לגרשו מגוש קטיף.

 לצערי התמימות, אולי הנאיביות, נמשכת. כולם יודעים מי היו בין האשמים הראשיים שממשלת שרון לא התפרקה, את מי האשימו ביבי ולבנת ואחרים שכיוון שהוא, אשי המפד"ל, לא פורש מממשלת שרון, גם הם לא יפרשו. גם עיתונכם מתייחס אליו בכפפות של משי וכן רבים.

רק דבר אחד לא מובן: כיצד אותו אדם שגרם לגירוש מעיז היום "לחזק" את יושבי הדרום בפרסומים של מפלגתו, הבית היהודי.

אני מקווה שהציבור היקר הזה יתעשת ויידע למי לא להצביע, עדי שלא יוכלו עוד לגרשו.

 

שלום בית/ שמריהו בקרמן, ירושלים

המלחמה בדרום עדיין לא הסתיימה, גילעד שליט עוד לא בבית ושליח הנשיא אובמה כבר כאן למען מדינה פלשתינית. אולמרט מתכנן לגרש 60 אלף מתיישבים, לחזור לגבולות '67. הבית בוער ואנחנו ממשיכים לריב. יפה עשה הרב הרשקוביץ, ראש הבית היהודי שהסכים להסכם עודפים עם האיחוד הלאומי.

   אינני רואה בעין יפה את הסקרים שמראים את הפופולריות של אורי אריאל על אורלב, או סקרים שאומרים שדווקא איתם הליכודניק צדק כאשר פרש מממשלת שרון לפני ההתנתקות, לעומת אורלב שלא עלינו גם קצת אשם בהתנתקות מפני שלא פרש מיד. גם האיחוד הלאומי לא פרש מיד, פשוט גירשו אותו. רק בזכות אורלב תקום ועדת חקירה ממלכתית על הגירוש והמגורשים, ומשום מה אף אחד לא מזכיר את זה.

   כל המכתבים שפורסמו בשבוע שעבר מתחננים לשלום בית, וחשוב שאריאל יבקש סליחה על הפילוג. רק אז יהיה אפשר לדבר על אחדות לאחר הבחירות.

      

נא להכיר, המגזר הדתי לאומי/ בשה-לאה בלומברג, מעלה אדומים

בשבוע שעבר הופיעה בעיתונכם פרסומת שהופנתה ל"משפחה החרדית".  וזאת לא הראשונה מסוגה שהופיעה כאן. לא מזמן, חברה שלי התקשרה להזמין כרטיסים לסיור ושאלו אותה "אתם חרדים או חילוניים?"  היא ניסתה להבהיר להם שיש אפשרות שלישית. 

אני מתנגדת לכל סוג של מיתוג כזה, אבל עד שנצליח להיפטר מהם, אסור לאפשר את השימוש בהם לרעתנו.  הגיע הזמן שגורמים ציבוריים למיניהם יבינו - ושגם כולנו נבין - שאנחנו לא "משהו באמצע", "פשרה", או "חרדים סוג ב'", אלא ישות עצמאית,  ושנדרוש מהם להתאים את פניותיהם גם לנו. 

חשוב שיבינו שאנחנו מהווים ציבור משמעותי שאי-אפשר להתעלם ממנו. זה אולי זה נשמע קטנוני, אבל יש לכך השלכות רבות, גם בזירה הפוליטית.

 

לכו להצביע/ חנה קטן, שעלבים

בימים טרופים אלו, בו החינוך היהודי, ההתיישבות ברחבי ארץ ישראל, וכל הקדוש והיקר לציבור שלנו, עומדים על כף המאזניים – לא ייתכן שיקומו אנשים מתוכנו (בעיקר צעירים) ויכריזו שהם מוותרים על חובתם הבסיסית להצביע לכנסת. גם אם קיימים מחלוקות וכעסים כלפי המנהיגים של הציבור שלנו – אין באי-ההצבעה לא היגיון ולא צדק. אנו צריכים ללמוד מן הציבור החרדי, שלמרות הכעסים והמחלוקות הפנימיות מכאן, וחוסר ההזדהות עם מוסדות המדינה מאידך, הוא מונחה ע"י רבניו להצביע למפלגותיו, ואכן עושה זאת. למה ניגרע?! יש הכרח להצביע לאחת המפלגות הדתיות, הרי בס"ה המכנה המשותף רחב הרבה יותר מכל המחלוקות! אי הצבעה הוא קול נטו בעד השמאל ובעד הערבים. והדברים נכונים בקל וחומר כאשר על פי חלק מהסקרים שתי המפלגות 'שלנו', 'האיחוד הלאומי' ו'הבית היהודי', נושקות לאחוז החסימה, ועלולות חלילה להיכשל ולא לעבור.

          

צימוקים לשבת / משה טאו, רחובות 

* מדען הצליח להנדס תירס  בצבע כחול.

עבד על הקלח.

* פרשת הירשזון : שרי מסים. אונקלוס: שלטונין מבאישין.

שפה יפה, ארמית .