בשבע 329: עד החתונה, ואחריה

שני ספרים חדשים עוסקים בנושא הנצחי מנקודות מבט שונות: הראשון - בעולם הדייטים הדתי; השני – בסיפורים משעשעים מחיי זוגות נשואים

עפרה לקס , י"א בשבט תשס"ט

שני ספרים הגיעו למערכת. האחד נסוב על העורגים לחופה וקידושין, השני על אלה שנמצאים בתוך מוסד הנישואין ולא תמיד מרוצים.

אינפ': "הדרך לחופה רצופה כוונות טובות"/ אהוד מקסימוב,הוצאת 'דגים', כריכה רכה 205 עמ'

את 'הדרך לחופה' כתב אהוד מקסימוב לפני מספר שנים וכעת הוא מוציא אותו בהוצאה מחודשת, עם סיפורים חדשים ומחודשים ופרק סיום מיוחד על גלית, בת אולפנא כשרה ששופכת את הרפתקאותיה על היומן. אל דאגה, לא תצטרכו לקרוא על כל 119 הבחורים עימם התראתה, אבל התלאות אותן היא חולקת עם הקוראים בהחלט מספיקות כדי להיקשר לדמות ולדאוג לה, עד שתגיע אל הסוף הטוב של דרכה.

מקסימוב פרסם את ספרו לראשונה לפני שנושא הרווקים והרווקות הדתיים היו נושא מדובר, בטח לפני ש'סרוגים' ו'בעצב תצאי עם בנים' הבליחו לציבוריות הישראלית. בספרו הוא לא מעביר ביקורת על הרווקים וגם לא עורך מחקרים. הסיפורים הקצרים, המתארים בכל פעם מקרה אחד של זוג אחד, מגלים עולמות פנימיים של בחורים ובחורות שפשוט מנסים למצוא את אושרם הפרטי ולבנות בית בישראל בשיטה המאתגרת הנקראת 'דייטים'. חלק מהסיפורים מבדחים, אחרים נוגים, חלקם מנחילים אכזבה. בכולם מצליח מקסימוב לגרום לקורא הזדהות עם הטיפוסים ולמעשה להביא למסקנה הבלתי נמנעת כי מדובר באוסף כל כך מגוון של רווקים, שהביישנות של האחד והביטחון העצמי של השני, הבררנות של השלישית והפשרנות של האחרת, גורמים לנושא הזה לא להיות 'תופעה' או 'בעיה' שיש לה פיתרון אחיד. מדובר בבני אדם רגישים, חוששים, שונים זה מזה ובעיקר אנושיים.

ואם את/ה שייכ/ת לנושא של הספר הקודם, מומלץ להמשיך לשורות הבאות, אולי מעט מהעצב ישקע.

אינפ': 'במשפחות הכי טובות- תמונות מחיי נישואים', עו"ד בני דון יחייא, ידיעות אחרונות, כריכה רכה, 188 ע'. 

עו"ד בני דון יחייא עוסק בתחום דיני משפחה כבר עשרות שנים, ומאחוריו כבר שישה ספרים. בספרו זה, השביעי במספר, הוא מביא סיפורים קצרים מחיי הנישואין שבסופם פואנטה ההופכת את הסיפור על פניו. הסיפורים הקצרים, רובם משעשעים, מגוללים מערכות יחסים בין בני זוג: כאלה המפגינים אהבה ומסירות, אחרים המבקשים להתגרש ונזקקים לדרכים יצירתיות במיוחד, כאלה העסוקים במרדף אחרי ירושות, וגם, כאלה המונעים מנקמנות אישית. הסיפורים נפתחים באימרות קצרצרות של שועי עולם, החל מברנרד שואו ומארק טווין, וכלה בביל קוסבי ובג'רי סיינפלד. בין לבין, הוא שותל סיטואציות קצרצרות מעולמו של עורך דין לענייני משפחה. דון יחייא כותב בקלילות ובהומור. לעיתים הוא נסחף יותר מידי בתיאורים או בחריזה, אבל מדובר בהחלט בספר קליל, לטיסה או נסיעה, לא כזה שהייתם רוכשים לזוג מאורס, אבל אולי כזה הייתם קוראים אחרי כמה וכמה שנות נישואין, שמחים שאתם לא עומדים במקומות שבהם נמצאים גיבורי הסיפורים, ומשתעשעים.