בשבע 330: הזדמנות למיצוב הימין בשלטון

זה הזמן להקים גוש שמרני של מפלגות יהודיות- ציוניות שישמור על כוחו מול השמאל הליברלי

אודי לבל , י"ח בשבט תשס"ט

 

כששינוי שיטת הממשל החלה מסומנת כאינטרס הלאומי על ידי עוד ועוד שחקנים, כמו גם העלאת אחוז החסימה, יש לצאת ולבחון הקמתה של מסגרת פוליטית מחודשת לכלל הימין הישראלי. מסגרת שראוי להקים ולו בשל העימותים החברתיים והתרבותיים המצפים לחברה הישראלית, וכבר פועמים בקרבה, מעבר לסוגיה הטריטוריאלית. מסגרת שתוכתר כ"המפלגה השמרנית" הישראלית.

צרפו את מספר המנדטים שקיבלו מפלגות הימין הציוניות לאלו של הליכוד. השוו את התוצאה למספר המנדטים של מפלגות השמאל הציוני. לפתע אין כלל ספק לגבי זהות המועמד שאמור להיות הראשון המנסה להקים ממשלה בישראל. אך לא רק מבחינה קונייקטוראלית הדבר ראוי. גם במישור הערכי.

כמה ראוי כי תהיה מפלגה מרכזית שתרכז את מנהיגיה, דתיים כחילונים, סביב מעמדה היהודי של המדינה, אל מול קידום אג'נדה רב תרבותית הולכת וגוברת שמן הסתם תאפיין את "הגוש הדמוקרטי" המתחרה. כמה ראוי שתהיה מפלגה שלא תתבייש להעמיד במרכז שיח האזרחות את עקרון התרומה לחברה, ותעשה לחינוך כלל הנוער לשירות צבאי ואזרחי. תנועה שלא תתבייש לחנך לערכי הנאמנות והפטריוטיזם, אל מול "גוש ליברלי" מבית מדרשו של ישעיהו לייבוביץ' שהבהיר כי דגל הנו לכל היותר חתיכת בד המתנופפת על עמוד. מפלגה שמרנית שתקדם אג'נדה בתחום התרבות, בתחום המשפט ובתחום הכלכלה וכן... גם בתחום גבולות הארץ. וכמו כל מפלגה גדולה, הרי שלצד המאחד יהיה גם המפריד, אך הצורך הערכי כמו גם הפרלמנטרי להיוותר יחד יוביל לאיתור דרכי פעולה משותפות.

זו תהיה מפלגה שחבריה מאוחדים בשל תרומתם לחברה, בהשתלבותם בכל מסלולי השירות והפיקוד, באמונתם היוקדת בצדקת הציונות, בתחושת קשר בל יינתק לזהות היהודית, ומה שפחות חשוב אך ראוי להיכתב: מפלגה שתתגבר את סיכויי הימין הציוני להפוך למפלגת שלטון דומיננטית למשך זמן. לפחות עד שהערכים הפוסט מודרניסטיים באמת ישתלטו על כל חלקה טובה. אל מול מפלגה שכזו תיאלץ להיות מוקמת החלופה הליברלית, כלומר השמאלית. מה שישבור מפלגות דמה כדוגמת קדימה שחלק מאנשיה קרובים בתפישת עולמם לשמרנות הציונית מאשר לליברליזם החילוני, אך יתקשה להתבסס על מפלגות לא ציוניות, מה שיהפוך את השמרנות למפלגת שלטון יציבה.

על מנת להקים גוש שכזה יש להתחיל עתה. לא מסיבות של הקמת קואליציה ממשלתית ולא כטקטיקה זמנית. בשלל דיונים ערכיים ותרבותיים יש להיערך לחבירה היסטורית של המחנה הלאומי למסגרת מאורגנת ותוססת.