בשבע 330: בת קול

למרות שמעולם לא למדה מוסיקה, יעלה אלישבע הוציאה מתחת ידה אלבום שמצליח להיות עדין, מעמיק וזורם

עפרה לקס , י"ח בשבט תשס"ט

אינפ': 'היכל הניגון', יעלה אלישבע.

יעלה אלישבע אולי ידעה שניחנה בקול מדהים, אבל היא מעולם לא פסעה עוד צעד אל תוך עולם הלחן והעיבוד המוסיקלי, וגם לא חשבה לעשות כן.

ואולם, לאחר ביקור בקבריהם של הבעל שם-טוב ורבי נחמן מברסלב, נכנסה בה רוח של יצירה שלא ידעה מנוח, עד שיצא הדיסק הזה לאוויר העולם. אלישבע, חוזרת בתשובה 'ותיקה' (כבר 25 שנה), ומעצבת תכשיטים בימים כתיקונם, קפצה למימי ההלחנה, מה שהיה עלול להביא ללחנים של בערך. אבל עם הישמע הצלילים הראשונים של הדיסק ועד להתאיידותם בסופו, הערעור על הצורך בלימודים בתחום מתחזק והולך. הדיסק פשוט מופלא. הקול רב היכולות של אלישבע, המכוון בלחנים נעימים ובצלילים עדינים, מביא את השומע למקומות של רוגע, עמקות והתבוננות במילים. לא מדובר בלחנים קליטים, אלא באיכות מוסיקלית גבוהה, ועם זאת זורמת.

אלישבע כותבת בחוברת השירים המצורפת לדיסק שכל המטרה היא "להמליך את המלך", והיא אכן מקפידה על כך בכל הדרכים המובילות אל ההקלטה: החל משימוש בכלים ובנגנים 'כשרים' כהנחייתו של ר' נחמן מברסלב, המשך במילים שכולן קודש: פסוקים או חיבורים המבוססים על דברי רבי נחמן, וכלה בהסברים מפורטים מאוד על כל קטע אותו בחרה להלחין.

אחד מהשיאים המוסיקליים של האלבום הזה הוא השיר 'בנה ביתך', היחיד באלבום שלא הולחן על ידה אלא ע"י ר' שלמה קרליבך, "שזכה בכך, ובצדק". אלישבע שרה אותו ללא ליווי של כלי נגינה בכלל. קולות הרקע של חברתה, יטבתה אילני, הם היחידים המשתבצים מדי פעם בשיר. התוצאה מאוד מיוחדת. נדמה כי ר' קרליבך בעצמו לא שיער שניתן להגיע לכזה ביצוע.

שיר אחר מתוך 12 השירים נכתב על ידי אלישבע בעצמה, והוא ככותרת האלבום: 'היכל הניגון' - מושג שטבע הבעל שם טוב והשתכלל על ידי ר' נחמן מברסלב:

"... צלילים פשוטים/ צלילים סגולים/ צלילים עולים בי ויורדים/ צלולים כמי מעיינות/ זורמים מהגוונים המשתנים/ שבארץ הפלאות...

רק השם הטוב יודע/ כמה טמון שם/ כמה צפון שם ומבקש.../ מתגעגע... כמה מתגעגע.../ אין סוף לאין סוף, לאין סוף...".

הדיסק, המבוצע מתוך הודיה אמונה וכיסופים לה', מבטיח לא רק תוכן נאה אלא גם כלים נאים – מומלץ.

ביום רביעי כד' בשבט תופיע יעלה אלישבע בשירים מן האלבום שלה, לאחר הרצאה של הרב והמנחה שלה, הרב דניאל הכהן סטבסקי, ב'רשימו' בירושלים. המופע, איך לא, לנשים בלבד.

ofralax@gmail.com