בשבע 331: צחוק באפלה

אנג'ל ואגנשטיין כתב ספר שואה שמצליח להיות מרגש, אך גם מצחיק ולהמחיש את טירופה של יבשת אירופה במחצית המאה ב-20טלי וישנה , כ"ה בשבט תשס"ט

אינפ': חומש יצחק, אנג'ל ואגנשטיין, מבולגרית: משה כהן, ידיעות ספרים

יצחק יעקב בלומנפלד הוא גיבור ספרו המרתק של אנג'ל ואגנשטיין, 'חומש יצחק'. זהו אמנם בחלקו ספר שואה, אבל הוא מצליח, בדרכו המופלאה, להיות מצחיק, מרגש ומעורר מחשבה גם יחד. יצחק, גיבור הספר והמספר, הוא בחור יהודי שנולד בקולדץ, עיירה קטנה ליד לבוב, כבן למשפחת חייטים. את שנותיו המוקדמות הוא מעביר בעיקר במתפרה המשפחתית, הקרויה אמנם 'מוד פַּריזיאן', אך ממוקמת ברחוב היחיד של העיירה, שלוש מדרגות מתחת למפלס המדרכה. מן העיירה הנידחת בקיסרות האוסטרו-הונגרית, הוא מוצא עצמו עד מהרה מגוייס לצבא האוסטרו-הונגרי המהולל, ונקרא להקריב את עצמו על מזבח המולדת במלחמת העולם הראשונה.

לאחר שעבר גילויי אנטישמיות ממפקדיו, ועוד לפני שהספיק להקריב את עצמו על מזבח המולדת, כמובטח, המלחמה נגמרת, הקיסרות האוסטרו-הונגרית איננה עוד, וכעת יצחק הוא נתין פולני. חולפות עשרים שנה, ועם פרוץ מלחמת העולם השנייה הופך יצחק לנתין רוסי, ונופל תחת הכיבוש הגרמני. ככזה, הוא מוצא עצמו מובל למחנות העבודה, ושורד בזכות התועלת שהוא מביא למפקד המחנה. אחרי המלחמה, כשהאזור שב לשליטה רוסית, הוא מואשם בבגידה במולדת – לא פחות ולא יותר – משום שטען שארץ מולדתו היא אוסטרו-הונגריה, ולא רוסיה. על כך הוא נדון לעשר שנים במחנות העבודה בסיביר.

בלומנפלד מספר את סיפורה של אירופה ואת סיפורו של העם היהודי. הוא מלא אהבה לאנשי עמו, גם אם היא לא פעם מלווה בביקורת. הוא מלא עצב על גורלה של אירופה כולה, המתנהגת כיבשת משוגעת, המחליפה שמות, עמים וגבולות, ונוהגת בחוסר היגיון מוחלט לנתיניה, כולל אלה החיים בעיירות קטנות ובלתי חשובות כמו קולדץ שעל יד לבוב.

בדומה לגיבוריו של שלום עליכם, גם בלומנפלד מתבל את סיפורו באוצר הבדיחות היהודי, והסחות דעת אלה הופכות את הספר, כפי שאמרתי, לספר מצחיק. הוא לא מתכחש לכאב, אך מסרב לשקוע בו, וגם כשהוא בשפל המדרגה, הוא מחליט שוב ושוב לבחור בחיים. הסופר מנסה להבין את ההיגיון האנושי, ומגלה שהתמונה תמיד מורכבת מכפי שהיא נראית – האויב המר ביותר מתגלה לעתים ברגעיו היפים (גם אם הוא תולה את עצמו רגע אחר כך על חומות המחנה), ומי שהציל את חייך יכול להיות בגלגולו הקודם קצין גרמני האחראי על מיון אסירים ושילוחם למחנות המוות.

ואגנשטיין הוא קולנוען וסופר בולגרי, שיצירותיו תורגמו לשפות רבות. מוזר שדווקא העברית מודרת מעבודתו, שכולה עיסוק בגורל העם היהודי. כולי תקווה שגם יצירות נוספות של היוצר המופלא הזה יתורגמו לעברית.