בשבע 332: לשמור על שארית הכבוד

בכל עסקאות חילופי השבויים בינינו לבין הערבים יצאנו וידנו על התחתונה. יש להודיע לחמאס על מועד שאם עד אז לא ישוחרר גלעד שליט בריא ושלם, ישראל תכבוש את כל רצועת עזה במחיר דמים כבד מאוד.

דודו אלהרר , ב' באדר תשס"ט

המשפט הכי חשוב שיצא מפי אהוד אולמרט בכל תקופת כהונתו, נאמר השבוע בדיון על גורלו של גלעד שליט: "אין סיבה שישראל תאבד את שארית הכבוד הלאומי...". במשפט זה הוא גם סיכם את מלוא הנזק שחולל כראש ממשלה. מן הכבוד הלאומי של מדינת ישראל נותרה "שארית", ועכשיו הוא נלחם על השארית הזאת.

"אין פודין את השבויים יתר על כדי דמיהן מפני תיקון העולם", נאמר במסכת גיטין. הכל מכירים במחיר הכבד שכרוך בהפרת האמרה הזאת, ובכל זאת אומה שלמה, על מנהיגיה, מבקשת להמיט על עצמה אסון עתידי בתמורה לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט. כל בר-דעת יודע שהדבר יעודד חטיפות נוספות, מלבד הסכנה האיומה הכרוכה בתגבור ארגוני הטרור עם ארכי-מחבלים שהוכיחו את יכולתם הרצחנית בעבר.

מדברי ראש הממשלה מובן שאם תבצע מדינת ישראל את העסקה לשחרור שליט ותשחרר מחבלים רוצחים שנשפטו כדין וזוכים לביקורי הצלב האדום ולתנאי מאסר הוגנים - לרבות ביקורי משפחות, טלפונים, קנטינה ולימודים - תאבד מדינת-ישראל את שארית כבודה הלאומי! וממדינה מושפלת עד עפר אשר כזאת אפשר כבר לדרוש הכל, לרבות את אדמותיה ואת הסתלקות עמה. כל מה שצריך הוא חטיפה ועוד חטיפה, והוויתורים ייפלו מאליהם כפירות בשלים, אחד אחר אחד.

 

שפיטה חסרת ערך

מה הערך בלכידת מחבלים חיים? מה הטעם בניהול משפטים סבוכים המצריכים עמל רב של פרקליטים ושופטים? על מה ולמה נשפכים מיליונים באחזקת אסירים שבתקופת מאסרם זוכים לטיפוח ולהכשרה לפיגועים הבאים, כשהכל מתבטל כלא היה במחי חטיפה אחת? כבר מזמן יודע כל מחבל שהוא ייפדה על-ידי ארגונו, ורואה בלכידתו ובמשפטו חובבנות של מערכת מטופשת.

קשה היום להשיב את הגלגל לאחור, ואף-על-פי-כן חייבים להשיבו למקומו הראוי! מדובר ב"שארית" כבודנו הלאומי.

אני מאמץ בחום את גישתה של גאולה כהן שלו היה מדובר באחד מבני, הייתי זועק חמס ותובע במפגיע לוותר על ירושלים, תל-אביב וחיפה תמורת הוצאתו לחופשי. אבל באותה נשימה הייתי קורא שלא להישמע לי ולא להיכנע לדרישות סחטניות שיניבו אך ורק רעות חולות וצרות צרורות. נכון, זה מסכן את חייו של בני, אבל החלופה מסכנת בביטחון גמור חיי בנים רבים-רבים אחרים. דמו של חייל חטוף, יקר ככל שיהיה, אינו סמוק יותר מדמם של נרצחים רבים בפוטנציה.

אינני מבין מה ההתלבטויות! ההחלטה אינה קשה כלל ועיקר! צריך לתבוע מהחמאס באורח תקיף וחד-משמעי התרת ביקור של הצלב האדום ואחזקת החייל החטוף בתנאים ראויים, לרבות מתן קשר בינו למשפחתו. כך קובעת אמנת ז'נבה גם לגבי ארגוני טרור! שום משא ומתן לא יקום לפני כן! מה גם שאבו-עביר, בכיר בארגון 'ועדות ההתנגדות העממיות' ברצועת עזה, שאנשיו נמנים על חוטפיו של גלעד שליט, אמר בשיחה עם העיתון 'אל-חיאת' היוצא לאור בלונדון, כי החייל החטוף נפצע מאש צה"ל במהלך מבצע 'עופרת יצוקה'.

מי עושה משא ומתן מבלי לבדוק את התמורה תחילה? לא להאמין עד היכן טומטמנו! חייבים לקחת בחשבון כל אפשרות, וכבר היו דברים מעולם. עד הרגע האחרון טיפחנו את האשליה שהחיילים רגב וגולדווסר בחיים. לא למדנו כלום! יש לחשוב באומץ גם על האפשרות המרה שגלעד שליט אינו בין החיים מזמן! וכמובן גם על האפשרות שיפגעו בו או אפילו יהרגו אותו רגע לפני שחרור הרוצחים. בכל עסקאות חילופי השבויים בינינו לבין הערבים יצאנו וידנו על התחתונה. הגיע הרגע להתחיל לחשוב אחרת לגמרי, וכיוון המחשבה צריך להיות בכיוון מחשבותיהם של החוטפים. אין דרך נכונה יותר!

 

לומר ביושר ובאומץ

לחושך הניסיון המר שנצבר, מדינת-ישראל יודעת היטב איך מודיעים למשפחה שבנה נפל חלל במערכות ישראל. יש כללים ברורים לכך, ויש אנשים שעברו הכשרה מתאימה למשימה הנוראה הזאת. יש אפילו קציני וקצינות נפגעים המלווים את המשפחה שנים ארוכות, וגם היחידה והחברים שומרים על קשר ומגיעים לאזכרות בכל שנה ושנה. לדאבוננו ולאסוננו, זוהי שגרת חייהם של אלפי משפחות בישראל. לעומת זאת, אין לנו תקנות לטיפול במשפחת חטוף, והגיע הזמן לנסח אותן.

נסו להיזכר בשמות שני החיילים שנהרגו באותה פעולה בה נחטף גלעד שליט. קשה, נכון? הם קיבלו ידיעה בעיתון, וזהו! רק המשפחות שעולמן חרב עליהן נוצרות את זכרם. אבל גלעד שליט זוכה שלא בצדק לטלטולה של מדינה שלמה! לעיסוק בלתי פוסק ומזיק מאין כמותו של כל אמצעי התקשורת! ליצירת גופים של מוחים ומפגינים שנזקם רב מתועלתם וגורמים להעלאת מחיר שחרורו עוד ועוד...

מה תעשה מדינת ישראל אם ידרשו ממנה הערבים להסתלק מירושלים, בתמורה לשחרור ילד שנחטף בדרכו לגן-ילדים בקופנהגן, או נזירה ממנזר אוסטרי? הלא נוסף על לחצי המשפחות, ילחצו על ישראל מדינות! אם הדבר אבסורדי עד גיחוך, מקרה גלעד שליט מגוחך אף הוא. יש להשיב בהקדם את המדינה לשפיות! חייל נחטף, ויש לעשות מאמץ עליון בשביל להשיבו לחיק משפחתו, בשום פנים ואופן לא "הכל!". יש גבול.

ועכשיו להצעה אופרטיבית: ראשית, להשוות ומיד את תנאי האסירים המחבלים הכלואים בישראל לתנאי מאסרו של גלעד שליט: לא ביקורים ולא קנטינה, לא טלפונים ולא "טיולים בחצר" ושום פיסת מידע על גורלם. שנית, הואיל ומדובר בארגון מרצחים שאינו מכיר בכללי מלחמה כלשהם, לא בהגינות ולא במוסר - אנחנו פטורים לחלוטין מכל אלה מכל וכל! יש קאזוס בֶּלִי וגבולות ששום מדינה, גם מדינה לא נורמלית כמדינת ישראל, אינה רשאית לוותר עליהם.

יש אפוא להודיע לחמאס על מועד שאם עד אז לא ישוחרר גלעד שליט בריא ושלם, מדינת-ישראל תכבוש את כל רצועת עזה במחיר דמים כבד מאוד ותשחרר אותו במו ידיה! ואם במהלך הקרבות תיפול שערה משערות ראשו של שליט, יוצאו להורג כל מנהיגי החמאס, לרבות אלה המרצים את עונשם בבתי-הסוהר הישראלים. כן, ככה ובלי למצמץ מול כל העולם! את הדברים האלה צריך ראש הממשלה לומר ביושר ובאומץ גם לאביבה ונועם שליט.

אגב, הורי החיילים שנהרגו באותה פעולה בכרם שלום - סמ"ר פאבל פלוצקר מדימונה וסגן חנן ברק מערד - ביקשו מראש הממשלה לעשות "הכל" לשיחרורו של גלעד שליט, ואפילו להם, אסור בתכלית האיסור להיעתר!