בשבע 333: מיקרוסקופ

י. מידד, ע.גרסיאל, ח. לוז , ט' באדר תשס"ט

משפחת פשע חדשה נולדה/ ישראל מידד

על פי הכותרת ב"מעריב" ביום ששי האחרון, קיימת התפתחות מאוד מעניינת בעולם הפשע הישראלי: "ברית (נעם) פדרמן-(עמיר) מולנר בין כותלי אבו-כביר".

האם הכותרת הזאת מבשרת לנו שמשפחות הפשע עושות את דרכן לעבר יש"ע?  האם פדרמן יזכה ביבוא נשק למחתרת חדשה שלו?  האם מולנר ירוויח גיוס כוחות חדשים לארגונו? 

אלא שהשאלה האמיתית היא: האם הקורא ימשיך לקרוא מעבר לכותרת הראשית. שכן בעצם, יש כאן סיפור אחר. שתי בנותיו של פדרמן מצאו את עצמן בבית המעצר. בסמוך להן הושם מולנר החשוד כבכיר בעולם התחתון. מולנר דאג שיועברו להן מגבות, שוקולד ועוד כמה דברים כדי להקל על שהותן.  בתמורה, כנראה, ביקש שהוא יוזכר בתפילות לשלומו. זאת כל ה"ברית".

אבל בתודעת הקורא הממוצע, זה שלא מתעמק באותיות הקטנות, נוצר חיבור בין גורמים עבריינים לבין אנשי ימין. לא רק ש"המתנחלים" מנכלים לערבים ומטרידים אנשי צבא, הם מתמזגים, לכאורה, עם המאפיה הישראלית.

תקשורת עויינת במיטבה.

 

טיפול נרטיבי דחוף/ חני לוז

לממשלת נתניהו, אם וכאשר היא תקום, מחכים אתגרים רבים לתיקון האדמה החרוכה שהשאירו מחרשות השמאל הקיצוני בשנים האחרונות בזירה הפוליטית-מדינית. גם  הנושא הכלכלי – חברתי הוא בעייית היסוד שעמה תצטרך ממשלת נתניהו להתמודד.

פחות נעים לנתניהו להכיר ולהודות במה שהמדינה באמת זקוקה לו: טיפול נרטיבי יסודי.

זו גישה פסיכולגית האומרת שצורת ההסתכלות על הבעיה היא הבעיה עצמה. כלומר שהאדם בונה את המציאות לפי המשמעות שהוא בוחר לתת לחוויות ולאירועים שהוא עובר. גם השיח, נורמות הדיבור בחברה, משפיע על הדרך בה האדם מעבד את חוויותיו.

בטיפול נרטיבי עוסקים בהגדרה מחדש של הבעיה על ידי סדרת פגישות בה המטופל בונה מחדש את סיפור חייו. הבניית המציאות האישית נעשית על ידי שינוי המלים, השיח והמשמעות הנלווית לאירועים. כך נוצר שינוי בסיפור האישי שאדם בונה על חייו.

מדינת ישראל זקוקה בדיוק לטיפול מסוג זה.

הדרך בה ניתנת משמעות לאירועים במדינת ישראל עוברת בצינורות תקשורת ההמונים שהגישה הרווחת בהם היא שמאלנית פוסט-ציונית, המשולבת עם גישה פוסט-מודרנית המניחה שאין אמת והכל יחסי ותלוי בנרטיב.

כך נקבעו בתודעה הנחות יסוד שאינן מאפשרות לעם ישראל לנצח ולצמוח, כמו "שתי מדינות לשני עמים" "שלום עושים עם אויבים", הוקעת דעות 'ימניות', חזרה על מנטרות של 'אלימות הימין' ועוד.

כדי לפעול למען המדינה והעם – על הקואליציה המתגבשת לפעול מיידית לשינוי סוכני התודעה.

יש לעשות זאת בדרך של 'עשה טוב': הקמת ערוצי רדיו וטלוויזיה תוך חקיקה מהירה של חוקים ותקנות שיאפשרו זאת, וגם בדרך של "סור מרע": להפנות משאבים ממלכתיים לבדיקת ההשתלטות השמאלנית בגלי צה"ל, רשת ב' וערוץ 1, ולדרוש בעקבות הממצאים אחת מן השתיים: ביטול השידורים הממלכתיים, או מימוש של החוק הדורש איזון בשידורים ממלכתיים. במקביל יש לחוקק גירסה מעודכנת וחדשה של  חוק רשות שידור,  שידאג להעניק שוויון הזדמנות לנרטיבים יהודים אותנטיים במדינה היהודית היא מדינת ישראל.

 

תמונות יפואיות/ עדי גרסיאל

הנה סיפור ונהפוכו קטן.

לפני כשלושה חודשים פורסמה במוסף הארץ כתבה על ישיבת מה יפו פעמיך ביפו, תחת הכותרת "בישיבה בלב שכונת עג'מי מתכננים את כיבוש הר הבית".

בכותרות המשנה נכתב: "הרב אליהו מאלי, מראשי ישיבת עטרת כהנים, רוצה להתנחל בלבבות. הוא הקים בשכונת עג'מי בלב יפו ישיבה תורנית עם עשרות תלמידים מבית אל, שחלקם כבר היו מעורבים בתגרות עם השכנים הערבים. פרובוקציה? מאלי בסך הכל משתעשע עם תלמידיו ברעיונות תיאורטיים לכבוש את הר הבית. וברוח זו של דו-קיום תוקם בקרוב ביפו שכונה דתית-לאומית".

בשבוע שעבר פרסם מוסף הארץ התנצלות:
בכתבה על הרב אליהו מאלי וישיבת "מה יפו פעמייך" ...נפלו מספר טעויות. בניגוד למה שפורסם, הרב מאלי לא השתעשע עם תלמידיו בסוגיית כיבוש הר הבית, תלמידיו לא היו מעורבים ביוזמתם בתגרות עם ערבים, ואין עדות לכך שיש לחשוש מפניו... הוא אינו נמנה עם מקימי המכינה הצבאית בעלי ועם ראשי עטרת כהנים (אלא רק מלמד בה). אמירות אחד הדוברים בכתבה לפיהן "שונאי ערבים באו להתנחל ביפו"... נאמרו על דעתו בלבד, ואינן מייצגות את עמדת המערכת. מערכת מוסף "הארץ" מצטערת על פרסום הדברים.

הרב מאלי מסר ל'בשבע' כי את נוסח ההתנצלות הגורף, שלמעשה סותר את לוז הכתבה, הוא חיבר בעצמו. למרות שלכאורה יכול היה לזכות בתביעת דיבה כנגד העיתון בסכומים לא מבוטלים, הרב מאלי, שבניגוד למשתמע מהכתבה ההיא, אינו איש מדנים, העדיף לסגור את העניין בהתנצלות. הכתב, קובי בן-שמחון, פנה את הרב מאלי בזמן העבודה על הכתבה, בבקשה להתראיין. הרב השיב לו שהוא חושש שכוונתו אינה להציג תמונת מצב אובייקטיבית, אלא להדגיש את הבעייתיות שבהקמת הישיבה ביפו. "הכתב הודה בפניי בכך", אומר הרב, "ולכן סירבתי להתראיין".

בסופו של דבר, לאחר פנייה בכתב של הרב מאלי למערכת העיתון, ביצע הארץ בדיקה פנימית שהביאה להתנצלות יוצאת הדופן. הרב מאלי מציין בחיוב את שיתוף הפעולה של עורך המוסף, ניר בכר.

עם זאת, קובי בן-שמחון, טרם התקשר לרב כדי להתנצל.

 

חדשות בחדשות/ עדי גרסיאל

צוות של חדשות ירושלים של הערוץ הראשון נרגם באבנים על-ידי המון ערבי בשכונת ראס אל עמוד בירושלים. הם חולצו בחסות מג"ב רק לאחר שעה ארוכה. כך דיווח אתר מחלקה ראשונה.

הנהלת רשות השידור החליטה על נקיטת צעדי חירום אם הרפורמה ברשות לא תבוצע עד סוף שבוע הבא. בין הצעדים: סגירת נאולפנים בתל-אביב בשעה ארבע, ביטול הטבות וצמצום השעות הנוספות לעובדים. כך דיווח אתר אנרג'י.

גולבס פרסם כי בית מעריב נמכר. חברת הכשרת היישוב, שרכשה את הבניין תמורת 32.5 מיליון שקלים, תשכיר אותו בחזרה למעריב.