בשבע 333: מפיצים את האורות

חמשת הספרונים שהודפסו במסגרת 'ראש יהודי' מנגישים את משנת הרב קוק לקהל הרחב ומתאימים לא רק לחוזרים בתשובה

עפרה לקס , ט' באדר תשס"ט

כותרת:

כמה פעמים נתקלתם בסיטואציה הבאה: אתם תקועים בפקק באיזו צומת מרכזית יותר או פחות, מחכים שהרמזור יתחלף ומונה הקילומטרג' יתחיל כבר להתגלגל. הלחץ של הבוקר מתחיל לטפס לגרון ולפתע קופצים שני 'נחמנים' לכביש ומתקרבים לרכב שלכם. בידיהם ספרון של ר' נחמן מברסלב עם ליקוטי עצות או כיבוד אב ואם או משפחה וזוגיות, מה שבא ליד. אם החלטתם לקחת - לפעמים תמורת סכום זעום, תוכלו להעביר את הדקות הנותרות בקריאה, ולהיחשף לדברי הרב. אם לא, ובכן, הם ימצאו מישהו אחר שיקרא. אולי ה'הפצות' האלה, הן אחת הסיבות לפופולריות הגואה של תורת הרבי מאומן.

לא בטוח שאנשי 'ראש יהודי' מתכוונים לעמוד בצמתים או להעביר נציגים מבית לבית בשיטת ברסלב, אבל הם נמצאים עמוק בתוך העסק של ה'הפצות'. לפני כמה חודשים הם החלו בפרויקט נרחב, שמטרתו להנגיש את תורת הרב קוק לציבור הרחב.

לא סוד הוא, שכל מי שנחשף למאמריו וכתביו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק, יוצא מלא התפעלות מהעומק והעושר הלשוני וההגותי. אבל השפה הלירית היפהפייה הזאת, היא גם מחסום בפני ציבור רחב המתעניין ביהדות, המבקש לדלות מן הבאר, אך איננו דובר את השפה המיוחדת.

חמישה ספרים ראו אור בהוצאת 'ראש יהודי' במסגרת פרויקט ה'הנגשה'. שניים מהם מזכירים מעט את 'ליקוטי עצות' ודומיו (תרגישו חופשי לקפוץ לכביש ולחלק). ב'ניצוצות' וב'משיב הרוח', מופיעות אמרות של הרב קוק. 'ניצוצות' איננו קל לקריאה עבור מי שהורגל לשפתו הנהדרת של הרב קוק. התוכן אמנם נשמר, אבל השפה המיוחדת עובדה לעברית של ימינו, וחסרונה מורגש. עם זאת, כאמור, הדברים מובנים יותר לציבור הרחב. ב'משיב הרוח': 'ע' פסקאות המשיבות את הרוח', הובאו הדברים בלשון כותבם, עם ביאור של הרב יובל פרוינד. שני הספרים ערוכים לפני שערי עניינים ונוגעים במהותם של החיים: אהבה, אמונה, אמון בעצמי, גאווה, ירידה לצורך עלייה, עין טובה, עצבות ושמחה ועוד.

שלושת הספרים האחרים, 'אורות התשובה', 'אל הנפש' - בעקבות מוסר אביך' ו'על הרמוניה צמחונות ושלום', מביאים את החיבור המקורי כפי שנכתב בידי הרב קוק או נערך בידי תלמידיו, ואת פירושם של הדברים. הביאור נכתב בידי הרבנים יובל פרוינד, חן חלמיש וחגי לונדין, בהתאמה. בספרים אלה מוזמן הקורא לפגוש את מילותיו המקוריות של הרב קוק, אך בה בעת, לקבל מבט שלם עמקני ובהיר יותר על הדברים.

בקנה של 'ראש יהודי' נמצאים כרגע עוד 3 ספרים השייכים לפרויקט: 'פסיכולוגיה של מעלה' - על דברי הרא"ה בתחום תורת הנפש, התפילה במשנת הרב קוק ופרקים נבחרים מ'אורות הקודש'.

ofralax@gmail.com