בשבע 333: שמחה ברצף

הדיסק השלישי בסדרת 'פרויקט x' מכיל את המגוון החסידי החל מחצרות האדמו"רים וכלה בעדי רן, והכל בקצב ובעיבודים שמכניסים היטב לאווירת פורים

אמציה האיתן , ט' באדר תשס"ט

כל פרויקט של יוחי בריסקמן שיוצא לדרך הוא חגיגה. כשמדובר על פרויקט X החגיגה היא כפולה, ומה יותר טוב מחגיגה כפולה בכניסה לחודש אדר?

כולנו מחפשים לחגיגות הפורים דיסק של רצפי להיטים קצביים, משהו שילווה את משלוחי המנות ואת המסיבות למיניהן. אז הנה התשובה האולטימטיבית - דיסק שלישי בסדרה, מבית היוצר של בריסקמן, בכיכובו של זמר נהדר וקצבי – שלומי דסקל.

מי שלא מכיר את פרויקט X הראשון והשני – שיקום (אפשר לשבת, זה רק ביטוי). שניהם מכילים רצפים של להיטים חסידיים ממגוון יוצרים, ואצלנו בבית וברכב, הדיסקים כבר נשחקו מרוב השמעה. כמו שאומר הגרפיטי הידוע: "בני אדם הם כמו דיסקים – הטובים ביותר הם גם השרוטים ביותר".

תזמורת 'נגינה' מכניסה אותנו לקצב חסידי מקפיץ, שאינך יכול להישאר אדיש כלפיו. חלק מהשירים מוכרים יותר לציבור הרחב, וחלקם מנוגנים בחצרות החסידים. הלחנים מגיעים מבעלזא, חב"ד, ברסלב, ויז'ניץ, סדיגורא וגם אהרון רזאל ועדי רן. העיבודים של יוחי בריסקמן מתאימים למצב הרוח של חודש אדר, ודסקל אכן מצליח להתחבר אל הקצב ולתרום בקולו הערב לתוצאה הסופית.

הבחירה של הנגנים לא מפספסת ובריסקמן מצליח להוציא מהגיטרה של סינגולדה ומכלי הנשיפה של פלדר, את המיטב.

ת'אמת? לא היו פה הרבה דברים שהפתיעו אותי ממש. השיר 'מראה כהן' כבר הפך להיות להיט חובה בכל דיסק רצפים שיוצא בחודשים האחרונים, וגם משהו על 'רבנו' של ברסלב חייב להיכנס, הפעם זה בצורת 'בך רבנו נגילה'.

שני דברים לא הבנתי. מדוע קוראים לסדרה 'פרויקט X', ולמה החליטו בשיר 'מראה כהן' לשיר רק את השורות שמתחילות באות א' ו-ב', ופעמיים את השורה המתחילה באות ח'. כנראה המלחין משתמש במחזור 'רינת ישראל', שם הפיוטים נמצאים בתמצית הקיצור, וכמעט אין על מה לדלג בזמן חזרת הש"ץ (יכול להיות שרק אצלי זה כך, אבל לפחות הילדים שלי מקפידים על מסורת הדילוג המשמעותי בעמודי המחזור).

את השיר הראשון בדיסק, 'אך טוב', שמעתי מפיו של הרב'ה מקאליב, ומאוד התרגשתי לשמוע את הביצוע הנוכחי, למרות שלפי הכיתוב על הדיסק מדובר דווקא בניגון של בעלזא.

החלק האחרון של האלבום מוקדש למירון, ואין מתאים מיום ז' אדר (התאריך בו נכתבות מילים אלה) לניגוני מירון. ביום זה מקובל לעלות לציונו של רבי שמעון בר יוחאי, שנשמתו קשורה לנשמה של משה רבנו – שיום לידתו ופטירתו חל בז' באדר. חיליק פרנק בקלרינט ומנחם הרמן בגיטרה, מצטרפים אל החלק הזה ומשאירים אותנו עם טעם של עוד, והרבה שמחה בלב.

seret@etrog.tv