בשבע 334: מפגש פסגה בגבעה

בתקציב זעום, אך עם המון מוטיבציה והתלהבות, יצר יחזקאל לנג סדרה אינטרנטית לא מתנצלת על מפגש בין עיתונאי למתיישב

אמציה האיתן , ט"ז באדר תשס"ט

אינפ': גבעה 769, יוצר: יחזקאל לנג, אתר ערוץ 7

"המשטרה מחזקת רק את הערבים", "התקשורת הכללית עוינת", "הצבא עסוק בהריסת מאחזים במקום במשימתו האמיתית". אם המשפטים האלה מוכרים לכם, אתם בחברה טובה. מסתבר שרבים מרגישים כך, אבל מה לעשות, ולא כל כך רבים מוכנים להשקיע מאמץ כדי לשנות. מכיוון שבתרבות עסקינן, אתייחס כאן רק לפן התרבותי, או יותר נכון – הקולנועי.

כבר לפני יותר משנה התארח כאן במדור היוצר הירושלמי יחזקאל לנג, כשבאמתחתו סרטים שמנסים לשנות את פני ההיסטוריה. בתקציב אפסי, ובהמון מוטיבציה, הוא החל עם 'הסיפור האמיתי' - המראה כיצד התקשורת מעוותת את הסיפור ומוציאה אותו מהקשרו. אח"כ יצא לאור 'אהוד איש מקסים' – סרט חשוב, הממחיש את הגיחוך בטענות השמאל הישראלי. כעת הוא עובר אל המימד האינטרנטי.

אין ספק שהשיטה המהירה ביותר והיעילה ביותר להפצת מסרים וקטעי סרטים, עוברת דרך רשת האינטרנט. אין צורך להדפיס את הדיסק, לעטוף אותו בנייר מעוצב ובקופסה, וגם לא לשלם עמלה למפיץ, לנהג, לבעל החנות ולמוכר. פשוט מעלים קישור, ומשתמשים בתפוצת המיילים ובבאנרים, בכדי לחשוף את הציבור הרחב אל הסרט.

'גבעה 769' הוא שמה של הסדרה האינטרנטית, המופיעה באתר של ערוץ 7, ועד היום התפרסמו שלושה פרקים ראשונים. לא קשה לנחש שהדמות של הגיבור הוא אותו מתיישב, שאינו אוהב את התקשורת, בונה ונוטע, וממשיך להאמין בתורת הגאולה המעשית. הדמות שעומדת מצידו השני של המתרס היא ירון – עיתונאי של קול ישראל, המזדהה עם המאבק הפלשתיני, ומסתכל על המתנחלים ממבט חיצוני וקר.

העלילה מביאה את השניים לסיטואציה דרמטית של סכנת חיים, בין הכדורים השורקים של המחבל, כשרק הרכב מגן עליהם מפניו. ירון, קר הרוח והחייכן, מאבד עשתונותיו, מזעיק את יעקב המתנחל, וכשמתברר לו שהנשק של יעקב נלקח ע"י השלטון, הוא ממש נכנס להיסטריה. לא אגלה את הסוף, כדי שלא לקלקל את המתח, אבל רק ארמוז, שמי שמכיר את הסרט 'חלון אחורי' של היצ'קוק, ימצא פה תזכורת מעניינת לאותו סרט.

אין זה סוד שקשה היום למצוא תקציבים לסרטים מעין אלה, ואכן ההפקה מתאפיינת בתקציב נמוך, עד אפסי, וניתן להרגיש זאת גם בתוצאות. לנג עצמו חולם על המשך הפקה ברמה גבוהה עוד יותר, ובתקציב פחות מוגבל, וציפור קטנה לחשה לי, שכבר יש תוכנית מעשית בקנה, צריך רק סבלנות.

לא נותר אלא לאחל שיצליח במשימה הלא פשוטה שלקח על עצמו, ושהמהפכה הקטנה הזו תתפתח לצונאמי של חומרים איכותיים, מהצד הנכון של המפה.

seret@etrog.tv