בשבע 335: אין מחסומים יש פיגועים

הפיגוע החמור בבקעה, שכנראה בוצע על ידי גורמי פתח', המחיש את הקלות שבה יכול השטח 'השקט' לחזור ולבעור. הסרת המחסומים וההקלות באזור שכם, מזהירים גורמים צבאיים, יחזירו לעיר את מעמדה כבירת הטרור ביו"ש .

חגי הוברמן , כ"ג באדר תשס"ט

ביום ראשון השבוע היו שני שוטרי משטרת התנועה, רב-נגד יחזקאל (חזי) רמזרקר הי"ד, בן 50 ממעלה אפרים, וסמל בכיר דוד רבינוביץ' הי"ד, בן 42 מאריאל, עסוקים בנסיעה שגרתית של פעילות אכיפת חוק בכביש הבקעה. ליד מושב משואה הם עצרו את רכבם על מנת לסייע לרכב שעמד בשולי הכביש. המחבלים, אשר ביימו טיפול בתקר ברכב, ירו מטווח קצר בשוטרים ונמלטו מיד. אחד השוטרים נהרג במקום והשני נפטר לאחר ניסיונות החייאה של כוחות ההצלה שהגיעו למקום.

נכון לשעת כתיבת שורות אלו, זהות הארגון העומד מאחורי הפיגוע אינה ידועה. גוף  המתקרא 'חוליות עימאד מורנייה' של חללי אל-אקצא, נטל אחריות לביצוע הפיגוע. אולם במערכת הביטחון אומרים שההודעה ככל הנראה שקרית, ומדובר בגוף פיקטיבי.

פיקטיבי או לא, הפעם הקודמת בה הודיע הגוף הזה על קיומו היתה ביום הבחירות לכנסת. באותו יום בוצע ירי לעבר רכב ישראלי סמוך לבית-אל. מהירי לא היו נפגעים אך נזק נגרם לרכב. גם כאן לקחו אחריות לירי 'חוליות עימאד מורנייה' של גדודי חללי אלאקצא. חללי אל-אקצא, להזכיר, משייכים עצמם לתנזים, הזרוע הצבאית של הפתח', ארגונו של אבו-מאזן.

מפקדו הבולט ביותר של התנזים הוא מרואן ברגותי, היושב בכלא הישראלי על חמישה מאסרי עולם בגין רצח עשרות ישראלים. ברגותי הוא השם המוביל ברשימת 450 המחבלים שדורש החמאס בתמורה לשחרורו של גלעד שליט. במקומו מונה לתפקיד חוסיין א-שייח', המכהן כיום כשר לעניינים אזרחיים ברשות הפלשתינית. ביום ראשון השבוע, מספר שעות לפני רצח שני השוטרים בבקעה, היה לא-שייח' גילוי מעניין: ישראל, כך סיפר, החזירה לידי הרשות הפלשתינית 300 כלי נשק שהחרימה במהלך מבצע חומת מגן לפני 6 שנים. גורמים צבאיים אישרו בשיחה איתי את אמיתות הדברים.

 

במחסום שהוסר סוכל פיגוע בת"א

גם המקום בו אמר א-שייח' את דבריו היה מיוחד: הם נאמרו במהלך סיור שערך באזור מחסום בית איבא צפונית מערבית לשכם.

באותו יום נפתח מחסום בית איבא לתנועה חופשית של פלשתינים. הסרת המחסום הפועל משנת 2001, מאפשרת כעת נסיעה חופשית לפלשתינים בין הכפרים המערביים לעיר שכם, ביניהם צרה וקוצ'ין, למרחב העיר שכם. במהלך הזה נוצר למעשה מעבר חופשי, ללא בידוק ביטחוני ישראלי, בין שכם לכפרים הללו. יותר מכך: הסרת הנקודה גם מאפשרת חופש תנועה פלשתיני משכם לג'נין ולטול-כרם. 'המשולש הגדול', הזכור לדיראון מימי מאורעות תרצ"ו-תרצ"ט, ששימש לאורך כל השנים כבסיס הטרור הערבי בארץ-ישראל, שב להיות מאוחד.

קשה למנות את מספר הפעמים בהם סוכלו פיגועים במחסום בית איבא. ב-9 בספטמבר 2007 סיכלה הפעילות במחסום פיגוע בתל-אביב. באותו בוקר למקום הגיע נער פלשתיני, בהא א-שחרורי, תושב שכם בן 18. הנער עורר את חשדם של חיילי צה"ל המאיישים את הנקודה. בבדיקה שערכו חשפו החיילים בכליו שלושה מטעני השלכה. מחקירת הנער התברר כי המטענים היו אמורים לשמש לצורך ביצוע פיגוע בתל אביב. המטענים היו אמורים לעבור לאדם נוסף בצידו האחר של המחסום, והוא היה אמור להרכיב אותם על חגורה שתשמש לפעולה.

ב-12 באוקטובר אשתקד נתפסו במקום 9 מטעני צינור. באירוע קודם, ב-27 בפברואר אשתקד, נתפסו בכליהם של שלושה פלשתינים שעוררו את חשדם של חיילי צה"ל שלושה מטעני צינור באורך של כ-30 ס"מ כל אחד, ושתי סכינים.

בסך הכל נתפסו במחסום בית איבא בשנים 2007-2008 44 מחבלים מבוקשים מתוך 295 מבוקשים שנתפסו באזור שכם. בשנת 2008 נתפסו כאן 16 מטענים שונים וכשלושים סכינים.

דובר צה"ל ניסה לנחם השבוע באומרו כי "על-מנת למנוע יציאת פעילות טרור ממרחב העיר, תמוקם נקודת ביקורת רכובה חדשה, סמוך לכפר דיר-שרף, צפונית מערבית לשכם". אלא שהוא מיד סייג את דבריו בהסבירו כי בנקודה זו, סמוך ליישוב שבי שומרון, "יתבצע בידוק מדגמי בלבד". בידוק מדגמי משמעותו שמחבל שאינו תואם למדגם לא ייעצר ויעבור חופשי.

ראש המנהל האזרחי תא"ל יואב (פולי) מרדכי שהשתתף אף הוא בסיור עם חוסיין א-שייח', גילה כי ישראל שוקלת גם צעדים של הקלות במחסום חווארה שמדרום שכם – אף הוא אחד מלוכדי המחבלים הגדולים באזור השומרון. גורם צבאי גילה לי שבמחסום חווארה הרחיבו את הקריטריונים, על פיהם פלשתינים מעל גיל מסוים לא נבדקים. זאת בנוסף להוספת נתיבי תנועה במחסום, כדי להקטין את משך ההמתנה במעבר. בנוסף הוחל בהסרת מחסום נוסף מערבית לשכם, בכניסה לכפר צרה שליד קדומים.

 

הוכחה מיידית

כבר באותו יום, יום ראשון השבוע, הוכחה חשיבותם של המחסומים בכל יו"ש, כאשר במהלך בדיקה ביטחונית שערך כוח צה"ל במחסום סמוך ליתיר, בדרום הר חברון, נחשפו שלושה סכינים באורך של כ-15 סנטימטרים בכליהם של שלושה פלשתינים. הסכינים הוחרמו והפלשתינים הועברו לחקירת כוחות הביטחון. באירוע נוסף בלילה שלפני כן נחשפו אקדח וסכין באורך של כ-12 ס"מ במהלך בדיקה ביטחונית שערך כוח צה"ל בכליהם של ארבעה פלשתינים במחסום סמוך לג'ילזון, מצפון לרמאללה. אמצעי הלחימה הוחרמו והפלשתינים הועברו לחקירת כוחות הביטחון. מי שחיפש הוכחה לחשיבות המחסומים, קיבל אותם ביום בו הוסרו שניים מהם.

על פי נתוני צה"ל, "בשנה האחרונה שולש מספר מקרי התקיפה במחסומים מסביב לשכם, לצד עלייה ניכרת בכמות כלי הנשק שנתפסו במחסומים אלו במהלך ניסיונות הברחה שונים". אלה דברי גורמים צבאיים בגזרת שכם שפורסמו לפני שבועיים בביטאון צה"ל 'במחנה'.

דובר צה"ל הסביר כי "הצעדים נעשים בהתאם למדיניות הדרג המדיני לשיפור מרקם החיים של האוכלוסייה הפלשתינית באזור יהודה ושומרון", וכי "צה"ל ימשיך ויפעל, בהתאם למדיניות הדרג המדיני ובכפוף להערכת המצב, למתן הקלות לאוכלוסייה הפלשתינית באזור יהודה ושומרון". דובר צה"ל לא הסביר כמובן לאיזה דרג מדיני בדיוק הוא מתכוון בימים אלו, שהדרג המדיני הממונה עליו נחל תבוסה מחפירה בבחירות לכנסת, ולדרג המדיני שזכה בבחירות אך עדיין לא החל לכהן רשמית, עשויה להיות מדיניות שונה לחלוטין בכל הקשור למציאות הביטחונית ביהודה ושומרון.

 

"השקט בשכם מטעה"

עוד הסבר היה לדובר צה"ל לגבי פתיחת המחסומים סביב שכם, כי "הצעדים נעשים בעקבות הירידה המשמעותית בפעילות הטרור שמקורה בעיר שכם".

בצה"ל טוענים ששכם הפסיקה להיות "בירת הטרור ביו"ש", כפי שהוגדרה עד לא מכבר. נתונים שרוכזו באחרונה בחטיבה המרחבית שומרון שבתחומיה ממוקמת שכם מצביעים על כך שהפעילות החבלנית העוינת בעיר שכם ובסביבותיה הצטמצמה בשנה האחרונה ביותר מ-80 אחוז.

אבל זו רק מחצית התמונה. במפקדת החטיבה מסבירים את הירידה במספר אירועי הפח"ע בתחומי שכם בלחימה האינטנסיבית של צה"ל בטרור בסיוע מנגנוני הביטחון הפלשתינים, אבל גם ביציאה של גורמי טרור אל מחוץ לעיר. רק ביום חמישי שעבר, במהלך מעצרים שביצעו כוחות צה"ל באזור יהודה ושומרון נעצרו 16 מבוקשים, מחציתם בכפר תל מערבית לשכם.

בצה"ל מזהירים כי "פוטנציאל הנפץ של העיר גדול והשקט מטעה".

רק לפני חודש, ב-18 בפברואר, זיהתה תצפית צה"ל שני הפלשתינים חמושים סמוך לכפר בית דג'ן, דרומית מזרחית לשכם . כוח צה"ל שהגיע למקום זיהה מחסום אבנים שהקימו הפלשתינים על הכביש המוביל לאלון-מורה. במקביל זיהה הכוח את שני הפלשתינים החמושים נמלטים, פתח במרדף ועצר את שניהם. בידי המחבלים נמצאו שני כלי נשק מאולתרים ובקבוק תבערה מוכן להשלכה.

על פי ההערכות, גם המחבלים שביצעו את הפיגוע ליד משואה נמלטו מערבה לשכם. גם אם לפיגוע לא היה קשר ישיר להסרת מחסום בית איבא – המחבלים הגיעו לשכם ממזרח, והמחסום הוסר ממערב לעיר – אין ספק שלאירועים המתגברים ביו"ש יש קשר הדוק למכלול צעדי ההקלות שבוצעו ביו"ש מצד מערכת הביטחון. בשבוע שעבר נודע כי ישראל החליטה לתת חנינה ל-20 מבוקשים מ'גדודי אל-אקצא' של הפתח' באזור שכם, ולהפסיק את המרדף שמנהלת אחריהם. הרשות הפלשתינית כבר הודיעה למבוקשים שקיבלו חנינה על ההחלטה הישראלית. ישראל הודיעה לרשות הפלשתינית באופן רשמי על ההחלטה, ומסרה לידיה את רשימת שמותיהם של 20 מבוקשי השב"כ שזכו לחנינה. חלק מהמבוקשים כלואים בבית הכלא 'ג'נייד' בשכם של הרשות בהסכמה ישראלית.

גורם ביטחוני בישראל הסביר לי שמדובר במימוש שאר השלבים של הסכם החנינה, שקבע כי בכל פרק זמן תיערך בחינה מחודשת של ההסכם, ואם יתברר שהמבוקשים עומדים בתנאים שהוצבו להם ישראל תמשיך בהענקת החנינות. במסגרת ההסכם שנחתם בין ישראל לרשות הפלשתינית, התחייבו אנשי אל אקצה להחזיר את נשקם לרשות, להימנע מכל פעילות מזוינת ולכבד את תנאי ההסכם הכוללים בעיקר הימנעות מפעילות ביטחונית בתמורה לחנינה מלאה מישראל.

ההסכם כלל מתן חנינה לכ-300 מבוקשים. מאז החתימה עליו בסוף שנת 2007  ניתנה חנינה לעשרות פלשתינים ואחרים שוחררו תחת מגבלות. בדצמבר האחרון העניקה ישראל חנינה ל-45 מבוקשי פתח', במסגרת המחוות לאבו-מאזן. גם הצעד האחרון היה מחווה ליושב ראש הרשות, במטרה לחזק את מעמדו בקרב התושבים.

 

התגובה למחוות - שחרור מחבלי חמאס

התגובה הפלשתינית הגיעה למחרת, ביום חמישי שעבר שחררו מנגנוני הביטחון הפלשתינים 45 מחבלי חמאס שהיו עצורים בבתי הכלא של הרשות .על פי דיווח בסוכנות הידיעות הפלשתינית 'מעאן' בשם מקור בחמאס, 12 אנשי חמאס שוחררו בשכם וארבעה נוספים ברמאללה. עוד 29 מחבלים שוחררו באזורים שונים.

כך אירע שבעוד ישראל מקלה על תנועת הפלשתינים, מחזירה להם נשקים ומעניקה חנינות נוספות למבוקשים, הרשות עצמה משחררת מחבלי חמאס. ברשות הפלשתינית הסבירו כי השחרור נעשה כמענה לבקשה אישית של שר המודיעין המצרי עומר סולימאן. אנשי החמאס הזהירו כי לא יחתמו על שום הסכם פיוס עם הפתח', כל עוד הרשות הפלשתינית לא משחררת את כל העצורים הפוליטיים ביהודה ושומרון ולא מפסיקה לרדוף את אנשי החמאס ביו"ש.

ועוד חיזוק לכוחות הפלשתינים החמושים ביו"ש: ביום ראשון השבוע נחנך ביריחו מרכז אימונים לכוחות המשמר הנשיאותי של יו"ר הרשות הפלשתינית. המרכז הוקם בעלות של 11.5 מיליון דולר. ארצות הברית מימנה 10 מיליון דולר מהסכום והרשות הפלשתינית סיפקה את השאר. ארה"ב רואה בבסיס האימונים מרכיב במאמציה לחזק את כוחות הביטחון של אבו מאזן ביהודה ושומרון. מעורבות ארה"ב בפרויקט התבטאה גם בעובדה שבטקס חנוכת המרכז נכחו ראש הממשלה הפלשתיני המתפטר, סלאם פיאד, סגן שרת החוץ האמריקנית, דייויד ג'ונסון, סגן ראש מנגנון הביטחון הכללי בירדן, מוחמד אלרקאד, ומספר שרים, בכירים ביטחוניים, ודיפלומטים משגרירויות זרות ברשות הפלשתינית.