בשבע 335: לצאת מעמדת שק האיגרוף

ח"כ מיכאל בן-ארי , כ"ג באדר תשס"ט

לפני כשבוע וחצי נתבקשתי לראיון אצל שדרן הרדיו אריה גולן. הדינאמיקה של הראיון, שהביאה לסיומו תוך כחמישים שניות, זיכתה אותו בשם המפוקפק 'הראיון הקצר ביותר'.

שלא במפתיע, סגנונו של גולן ותשובתי הבלתי צפויה הביאו לגל תגובות חסר תקדים. כפי שנמסר לנו ע"י מנהלי קול ישראל, מאזינים רבים מכל רחבי הארץ התקשרו להביע מחאה על העובדה שהטלפון הוטח בפני.

לאלו שפנו אליי הבהרתי מספר נקודות שאפרט להלן:

 זה כבר כמה ימים שאני לא אדם פרטי.  הטלפון שהוטח בפני, הוטח בפניהם של עשרות אלפים מהציבור בישראל, ששלחו אותי לייצג אותם.

בהקשר זה יש לזכור: השדרן אינו אלא עובד ציבור המקבל את משכורתו ממדינת ישראל, והוא לא בעל הבית של התחנה. בעלי הבית האמיתיים הם אזרחי מדינת ישראל, ולא רק תושבי שינקין ורמת אביב שביניהם...

שאלת המראיין "מה זה אומר להיות כהניסט מוצהר בכנסת?" לא נתפסה אצלי כשאלה תמימה ולגיטימית. לאותה שאלה נדרשתי כבר פעמים רבות בחודשיים האחרונים. מעולם לא התחמקתי מהזהות שלי כתלמידו של הרב כהנא. אך סגנון השאלה הפעם היה שונה ומתריס. הניסיון להכניס אותי לאותה משבצת של דה-לגיטימציה, אליה הכניסו את הרב כהנא לפני 25 שנה, תכליתו שקופה. מי שהוא 'כהניסט', מותר לגדף אותו, להחרים אותו, לעשות לו דמונזיציה. וכן, מותר להטיח לו את הטלפון בפנים ולומר לו בשפת השוק 'יאללה'.

זה ברור, מי שאין לו לגיטמציה, דבריו לא יישמעו, לא ישתפו איתו פעולה, בקיצור מה שקוראים אצל הדתיים 'מוקצה'.

לעומת כל אלה, בולט יחסם המדהים של שדרני קול ישראל בפרט והתקשורת בכלל אל חכי"ם מסוגם של אחמד טיבי וטלב א-סנע. מעולם לא שמענו את אחמד טיבי נשאל איך   היה לכהן כיועצו של רב המרצחים ערפאת, או את ח"כ טלאב א-סנע  נשאל איך זה להיות אש"פיסט מוצהר בכנסת ישראל .

אני מייצג ציבור שהתקשורת לא חסה עליו מעולם. בתקשורת הממלכתית הימין הוא תמיד קיצוני, בעוד השמאל הוא תמיד הומאני, 'רודף שלום'. זו הסיבה שבהחלטה של רגע החלטתי להשיב לשואל בסגנונו: "איך זה להיות איש 'גוש שלום' מוצהר".

להזכירכם, 'גוש שלום' איננה עוד תנועת סמול, היא תנועה פרו-אשפי"ת המונהגת ע"י אורי אבנרי, ידידו המסור של הארכי-רוצח ערפאת. העובדה שאריה גולן הסתובב עם מדבקה של 'גוש שלום' לא הוכחשה, קצת קשה להכחיש תמונה. הטיעון של מר גולן לפיו הוא הגיע במקרה למקום, והמדבקה הודבקה על-ידי אורי אבנרי ומטעמי נימוס "החלטתי שלא להסיר את המדבקה", הוא מופרך.  וכי השדרן הנכבד היה מותיר על עצמו מדבקה של 'כהנא צדק', ולו לרגע?!

האיום שהושמע ע"י מי שביקר את תגובתי (בגיליון 'בשבע' מהשבוע שעבר) שמא לא יראיינו אותי הוא נורא 'מפחיד'. אך יותר מזה אני חושש מהנכונות להושיט את צווארו של הציבור שלי, שיהווה שק איגרוף לשדרנים נכבדים, רק בכדי 'לזכות' בכמה דקות שידור.

מר גולן הסביר שהוא הפסיק את הראיון, כפי שטען בראיון אצל חברו ירון דקל, בשל העובדה כי 'לא רציתי להצטדק חמש דקות'. סיבה זו הניעה גם אותי - גם אני לא ראיתי צורך להצטדק...   .

לסיום: אני גאה בעובדה שנמניתי על תלמידיו של הרב כהנא, ממנו למדתי מהי אהבת ישראל. אך גם למדתי ממנו לא לכופף את הראש כשאין צורך. אין לי דבר אישי נגד אריה גולן ומעולם לא הכרתי אותו, אולם נדמה לי שגם הוא עצמו וגם בקול ישראל הבינו שמה שהתרחש היה תקלה חמורה. היציאה של מר גולן משלוותו העידה שהחשש שלי מפני העוינות שלו היה בין היתר הערכה נכונה!

אמשיך להיאבק למען תקשורת הוגנת ומאוזנת יותר במדינת ישראל - אנו ראויים לכך.