בשבע 335: לוח חלק

ספרה של ניקול קראוס על אדם שאיבד את זכרונו ונאלץ להתחיל הכל מחדש מצליח לעסוק בשאלות עמוקות מבלי לשעמם

טלי וישנה , כ"ג באדר תשס"ט

 

אינפ': אדם נכנס לחדר, ניקול קראוס, מאנגלית: ארז אשרוב, מחברות לספרות 2008

סמסון גרין, פרופסור צעיר לספרות מאוניברסיטת קולומביה נמצא משוטט במדבר בנבאדה, אינו זוכר מי הוא ולא כיצד הגיע למקום. הוא נאסף לבית חולים ושם מתגלה עד מהרה גידול במוחו, גידול קטן ושפיר, אך רב נזק. כל זכרונותיו של גרין מגיל 12 ואילך נמחקו. הוא אינו מכיר את עצמו בראי, הוא אינו מכיר את אשתו, אנה, הוא אינו זוכר את כל אלפי הספרים שקרא, חבריו זרים לו, כלבו זר לו, מותה של אמו מספר שנים קודם לכן נמחק מזכרונו. גרין נותר אדם ללא זהות.

קראוס מחזירה את הגיבור שלה למדבר, להשתתף בניסוי מדעי חדשני. חבורת מדענים מתוקצבת היטב מעוניינת להקליט זכרונות של אנשים. הם אוספים אנשים בעלי זכרונות ייחודיים ועזים. גרין חולק את חדרו עם נווד מזדקן – דונלד. דונלד היה עד בצעירותו לאחד הנסיונות שביצע הצבא בהשלכת פצצת אטום, זכרון ער ונורא, שהביא עליו ככל הנראה את סרטן הריאות שהוא סובל ממנו.

ההתנסות הקשה של גרין בחוות הנסיונות במדבר היא שתוביל אותו בסופו של דבר לבחור את המשך דרכו. אבל למעשה, גם ללא חוות הניסוי, על סמסון גרין לבצע החלטות מהותיות. הוא אדם שעברו ריק כמעט, והוא צריך להחליט האם הוא רוצה את עברו בחזרה. האם הוא מוותר עליו ומתחיל מהתחלה? האם הוא מוותר בכלל, ושוקע לתוך הריק של זכרונותיו?

אני מנסה לדמיין את עצמי במקומו של גרין, במקומה של אשתו. התאהבות היא עניין של רגע. אהבה לעומת זאת היא עניין של למידה הדדית, של היכרות הולכת ומעמיקה. סמסון גרין מרגיש כמתחזה. הוא לא מכיר את האישה שלצידו. הוא לא זוכר מה היתה מערכת היחסים ביניהם לפני כן. הוא לא זוכר שום מחוות שהיו ביניהם. הוא מרגיש כמתחזה המצוי בגוף לא לו, מנסה לשחק תפקיד שאינו מכיר. אותה תחושה מלווה אותו בכל אשר הוא הולך. יש תפקידים שברור שהוא אינו יכול לחזור ולמלא. הוא לא יכול, למשל, לחזור ולהרצות, משום שמוחו ריק מכל זיכרון של כל מה שקרא. אבל מה בדבר תפקידיו החברתיים? אלו מהם הוא יצליח לרכוש מחדש? אלו מהם ירצה לרכוש?

הספר של קראוס עוסק בחיפוש זהות של אדם שאיבד את זהותו. הוא נוגע בסוגיות מטרידות עד מאוד בנוגע ליחסים בין אנשים, המשמעות שלהם והשבריריות שלהם. זהו אחד הספרים המצויינים והמטרידים שפורסמו לאחרונה.