בשבע 335: ניגונים מבית סבא

לאחר שהסבא החזן נספה בשואה, מוציא הנכד דיסק מרענן הכולל קטעי חזנות לצד שירים חסידיים במגוון סגנונות ועיבודים

אמציה האיתן , כ"ג באדר תשס"ט

בס"ד

 

כל דיסק שיוצא לאור נושא עמו סיפור - דרמה, קומדיה או אפילו טרגדיה. אך מאחורי הדיסק הזה יש סיפור מיוחד. ר' בעריש ווישאווער היה השוחט באיזור מרמרוש בהונגריה. אבל שמו יצא לא בזכות השחיטה, אלא בזכות תפקידו השני – הוא שימש כחזן בית כנסת "בעלי-בתים" והפך למפורסם בכל האיזור עקב קולו הערב, ולא פחות מכך, בזכות הניגונים שכתב.

הוא הלחין לאדמו"רים מוויז'ניץ וסאטמר, והימים הנוראים בניצוחו היו אירוע ייחודי. יהודים מכל הסביבה היו משכימים קום, מתפללים ותיקין, ובאים לשמוע את ר' בעריש עם המקהלה שהרכיב.

במהלך מלחמת העולם השנייה, בשואה הנוראה, הועלה ר' בעריש על המוקד במחנה ההשמדה אושוויץ.

אך לא אלמן ישראל, וב"ה נינו, דב בער הרמן, ממשיך את דרכו המוסיקלית. הוא עלה לארץ מניו יורק, למד ב'מיר' וב'קול תורה', וכבר לפני יותר מעשרים שנה החל לכתוב מנגינות לזמירות שבת ולתפילות. אלבום הבכורה שלו 'קחו לי מנגן' הוקדש לזכרו של הסבא, ר' בעריש, שחלק מניגוניו עדיין מושרים כיום בחצרות החסידים.

הסוף הכי מתאים לסיפור המרגש הזה היה יכול להיות לפחות ניגון אחד מתוך האלבום, שבו נוכל לשמוע את לחנו של הסבא. אך כנראה מה שבעיניי נחשב מתאים לא נראה כך בעיני אחרים, וסקרנותי תישאר ללא פתרון.

הלחנים של דב הרמן מתפרשים על פני קשת רחבה של סגנונות, וגם הביצוע באלבום נופל על כתפיהם של ארבעה מבצעים שונים.

החזן יעקב מוצן, אחד מהמובילים בעולם החזנות, מבצע בקולו המרשים את 'רצה ה' אלוקינו', ברכת החודש ו'על הכל'. שלושה ביצועים יפהפיים, שרק בשבילם היה הדיסק ראוי להדפסה. למען הסולדים מחזנות ואלה שמארגנים מניין בחוץ כשעולה חזן לדוכן, אני מבקש להרגיע – לא מדובר בקטע חזנות קלאסי אלא בקטעי שירה, שמקבלים עומק ועוצמה בעזרת קולו של מוצן.

המבצע השני הוא שמואל קרישר, ולטעמי נעשה לו קצת עוול. זה כמו לשתות קוקה-קולה אחרי אכילת שוקולד. הטעם המתוק של השוקולד מקהה את המתיקות של הקולה. קולו של קרישר נשמע שטוח קצת לאחר שמצמידים אותו לביצועים של מוצן. אני בטוח שהשמעה של קרישר בנפרד היתה מיטיבה עמו בהרבה. למרות זאת, השיר 'יום זה מכובד' נשמע ממש כיף, ואני כבר מזמין מהרמן לחן בסגנון דומה לשיר 'ברוך א-ל עליון' – מהזמירות הכבדות ביותר סביב שולחן השבת.

שני המבצעים האחרים – ארי גולדווג וחיים דוד ברסון, משתייכים לחלק של הזמרים ולא של החזנים. לשניהם קול נעים, ותרשו לי לציין במיוחד את 'אשר ברא', שיכול בהחלט להתקבל כלהיט חתונות, ו'לירושלים עירך' - שיר איטי, בביצוע מקסים ומרגש.

לאחר כל זאת, נדמה לי ש'קחו לי מנגן' מהווה אבן זיכרון מכובדת ביותר לר' בעריש, ומשלב בתוכו שירה ותפילה יהודית בביצוע חדשני ומקצועי.

seret@etrog.tv