בשבע 336: בגלל שאנחנו מדינה

מדינה חייבת לשמור על חיי אזרחיה, גם אם הדבר כרוך בפגיעה באזרחי האויב. ביטול זכויות היתר של אסירי החמאס הוא הדרך המוסרית ביותר להשבת גלעד שליט

ניצנה דרשן-לייטנר , א' בניסן תשס"ט

"בגלל שאנחנו מדינה ולא ארגון טרור" מטעימים אנשי זכויות האדם הפרו-פלשתינים את התנגדותם להרעת תנאיהם של אסירי החמאס עד לשחרורו של גלעד שליט. הם נתלים ב"מוסר" וב"ערכיות" ויוצאים בשם אלה למערכה על שמירת זכותם של אסירי החמאס להמשך צפייה בטלוויזיה, קריאת עיתונים, שימוש בטלפון וקבלת ביקורים.

הם מדחיקים ומרחיקים את העובדה, שמדינה שמבקשת להגן על עצמה בעת מלחמה, אינה יכולה להרשות לעצמה לנהוג במוסר היומיומי, החל בעתות שלום ושלווה. מדינה שנלחמת על חיי אזרחיה וחייליה יום יום, אינה יכולה להגביל את צעדיה עד אין סוף, עקב "ערכי על" תיאורתיים, שאינם מתאימים לשדה הקרב. וכן. מדינה שמתמודדת מול חיות אדם, אינה יכולה להרשות לעצמה לנהוג עימם באנושיות יתירה.

גרמניה לא היתה נכנעת במלחמת העולם השנייה, אילולא הפגיזה בריטניה את דרדזן וריטשה אותה עד עפר. ארה"ב לא היתה מכניעה את יפן באותה מלחמה, אילולא השליכה עליה שתי פצצות אטום ומחקה שתי ערים שלמות ביפן על תושביהן. הטרור האל-קעידאי היה ממשיך להשתולל בארה"ב אילולא הפציצה זו האחרונה בסיסים וכפרים באפגניסטן.

ההיסטוריה מלמדת, שבסופו של יום, מה שעומד על לשון המאזניים הוא פגיעה בחיי אזרחי המדינה מול פגיעה בחיי אזרחי הצד השני. וכל מדינה, דמוקרטית ככל שתהיה, ו"מוסרית" ככל שתהיה, לעולם חייבת להעדיף את טובת אזרחיה. לכך היא נועדה ולשם כך היא נוצרה. מדינה לא קמה בשביל לשמור על זכויותיהם של אויביה. היא קמה מכוח חוזה חברתי בינה לבין אזרחיה, לפיו היא מתחייבת להגן על חייהם ועל ביטחונם. לעתים, גם במחיר של פגיעה בזכויותיהם של אויביה.

 

הפתרון המוסרי

ואכן היום, מדינת ישראל בחרה לנהוג במוסריות אמיתית: הרעת תנאיהם של אסירי החמאס הכלואים בישראל הוא הדבר המוסרי ביותר שמדינת ישראל יכולה לעשות.

יש לנו חייל בשבי זה קרוב לשלוש שנים. אנחנו יכולים לנסות לשחרר אותו במבצע צבאי, בהינתן מקום הימצאו ולסכן ולהקריב לשם כך חייהם של חיילי צה"ל. אנחנו יכולים לחילופין, לשחרר 1,500 אסירים בטחוניים, 500 מהם עם דם על הידיים ולהביא לאינתיפאדה שלישית. אנחנו יכולים לסגור את המעברים לעזה, למנוע העברת מזון, ולגרום למשבר הומניטרי. או אנחנו יכולים לבטל פריווילגיות הניתנות לאסירי החמאס ולמנוע מהם ביקורי משפחות ונציגי צלב אדום. מה עדיף?

דומה כי הפתרון המוסרי באמת הוא לשלול מאסירי חמאס בטחוניים, היושבים בכלא עקב מעורבותם בטרור, זכויות, אשר בעבר ניתנו להם לפנים משורת הדין. ישראל רשאית לעשות זאת על פי החוק. היא גם אינה מפרה כל נורמה של המשפט הבינלאומי, והיא נוהגת באחריות מירבית, כפי שמדינה דמוקרטית מוסרית ראוי לה שתנהג.

ישראל מחויבת להציל את גלעד שליט, אבל היא לא תקריב את אזרחיה או את חייליה לשם כך. היא גם לא תעניש אוכלוסיה שלמה בגלל פשע של קומץ מרצחים. היא תפעל בכל דרך אפקטיבית אשר נזקיה הם המזעריים ביותר, בגלל שהיא מדינה ולא ארגון טרור.

 

הכותבת הינה יו"ר ארגון זכויות האדם "שורת הדין – Israel Law Center".