בשבע 337: אל-קאעידה פורשת רשת

ארגוני הטרור העולמיים, ובכללם אל-קאעידה עושים שימוש ברשת האינטרנט על מנת לגייס ולהכשיר מחבלים ביו"ש, בעזה ואף בתוך הקו הירוק. במערכת הביטחון מודאגים מהתופעה ומהתחכום והנועזות של הפעולות שתוכננו.

חגי הוברמן , ח' בניסן תשס"ט

לפני כשבועיים, ב-16 במרץ, גזר בית המשפט הצבאי בשומרון, במסגרת עסקת טיעון, 14 חודשי מאסר בפועל וקנס כספי על אמג'ד נאג'ח דאוד קדרי, סוחר תושב שכם, בן 40. הוא הואשם בכך ששימש כמפקח באתר השייך לתנועת הג'יהאד העולמי, המהווה פורום אינטרנט סגור של תנועת הג'יהאד העולמי.

היתה זו הפעם הראשונה בה הורשע אדם ע"י בית משפט ישראלי בגין פעילות וירטואלית שבוצעה כולה באמצעות האינטרנט, מבלי שנלוותה אליה כל פעילות נוספת בשטח הלכה למעשה. השופט הדגיש בגזר דינו את הסכנה הטמונה בעבירות מסוג זה, העלולות "לשמן את גלגלי הטרור".

במערכת הביטחון מגלים כי מאז תחילת 2008 נחשפו ביהודה ובשומרון ובקרב ערביי ישראל מספר מחבלים, אשר גויסו לשורות אל-קאעידה והג'יהאד העולמי באמצעות אתרי אינטרנט. בכמה מקרים עברו המגויסים תהליך של אימוץ אידיאולוגיה ג'יהאדיסטית של האיסלאם הרדיקאלי, שתורגמה גם לפעולות טרור נגד ישראל.

התופעה הזו מדאיגה את מערכת הביטחון בישראל. דו"ח שהוכן לאחרונה בשב"כ על פעילות הג'יהאד העולמי/אל-קאעידה בישראל, מגלה כי בחודשים האחרונים חלה עליה במספר הפעילים תושבי יהודה ושומרון המזוהים עם אידיאולוגית 'הג'יהאד העולמי', ונכונים לפעול בשמה.

להערכת השב"כ, לפי שעה הפעילים השונים טרם חברו לכדי תשתית, ופעילותם מוכוונת בעיקרה ע"י גורמי ג'יהאד עולמי בעולם וברצועה באמצעות הפורומים האינטרנטיים. אתרים אלו, אומרים גורמי ביטחון, מהווים עבור פעילי הג'יהאד העולמי/אל-קאעידה ברחבי העולם מאתר איכותי לגיוס סוכני תעמולה להפצת רעיונות הג'יהאד, לאיסוף מידע על המתרחש בישראל – ולבסוף אף לעידוד הפעילים לביצוע פעילות טרור.
דוגמה בולטת לכך הוא חסן קריע, תושב אבו דיס בן 22 נגדו הוגש לאחרונה כתב אישום. הוא מואשם בהקמת חוליית טרור על בסיס רעיונות אל-קאעידה במטרה לפעול כנגד יעדים בישראל, ובייצור מטען וחומרי נפץ בהתאם להנחיות אותן איתר באתרי אינטרנט של הג'יהאד העולמי. קריע קיים קשר עם פעיל של הג'יהאד העולמי בחו"ל, ממנו ביקש – באמצעות הפורומים - מימון לפעילות חולייתו. טרם מעצרו אף הציע באמצעות אחד מאתרי האינטרנט מידע הכולל מפות ותמונות אשר יוכל לסייע בפגיעה בנשיא בוש בעת ביקורו בישראל.

 

תיכננו פיגועים בעזריאלי ובנתב"ג

הפעילות של אל-קאעידה ביו"ש חוצה את הקו-הירוק. בעת האחרונה נחשפו שורה של התארגנויות של ערבים אזרחים ישראלים אשר תמכו באידיאולוגיה איסלאמית קיצונית והתכוונו לבצע פעילות טרור כנגד יעדים בישראל.
בראשית 2008 הוגשו כתבי אישום כנגד שני צעירים  ערבים-ישראלים מג'לג'וליה, אשר פעלו בהשראת רעיונות הג'יהאד העולמי/אל-קאעידה. בחקירתם הודו השניים כי ניסו להוציא אל הפועל מספר פיגועים, בהם ניסיון לדקור חייל בצומת כפר קאסם, לחטוף ממנו את נשקו ולבצע פיגוע ירי לעבר חיילים. הם תכננו גם לדקור את השומר בכניסה ליישוב שדה-חמד שממזרח לכפר-סבא, לחטוף את נשקו ולבצע פיגוע ירי ביישוב. השניים אף הודו בהכנת מטעני חבלה מאולתרים, אותם למדו להכין באמצעות האינטרנט.

במהלך החודשים מאי-יוני 2008 נעצרו עוד שני צעירים בדואים בני 21-20, תושבי רהט, חברי התנועה האיסלאמית. חקירתם בשב"כ העלתה מסכת ארוכה של קשרים בין השניים לגורמי הג'יהאד העולמי, שבבסיסם עמדה ההזדהות הרעיונית שלהם עם האידיאולוגיה של האיסלאם הקיצוני. השניים נהגו לגלוש באתרים ופורומים איסלאמיים של אל-קאעידה והג'יהאד העולמי, שם הכירו את ראש הפורום באתר שהיה האחראי על חזית ההסברה העולמית של אל-קאעידה.

בחקירתם הודו כי במסגרת פעילותם בפורומים הם עמדו בקשר עם פעילים בארגונים אלה, והעבירו להם מידע אודות יעדים אפשריים לביצוע פיגועי התאבדות בישראל, בהם בסיסי צה"ל, אתרי בילוי באילת, תחנה מרכזית בבאר שבע, תחנת הרכבת בלהבים, תחנת הכוח באשקלון, מגדלי עזריאלי בתל אביב, נמל התעופה 'בן-גוריון' ועוד.

השניים גם מסרו מידע על מקומות אפשריים בהם יוכלו מחבלים להסתתר, אספו מידע באינטרנט על אופן הכנת חומר נפץ ואמל"ח וסייעו בהפצת חומרי תעמולה והסתה לביצוע פיגועים כנגד יעדים ישראליים ומערביים.
זמן קצר אח"כ, במהלך יוני-יולי 2008, נעצרו שישה צעירים ערבים, שנים מהם אזרחי ישראל וארבעה תושבי מזרח ירושלים. העצורים, חלקם סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים, היו חברים בקבוצה דתית סגורה, שפעלה באזור ירושלים ותכננה להקים תשתית של ארגון אל-קאעידה בישראל ולבצע פיגועים נגד יעדים בישראל. הקבוצה נהגה להיפגש במסגד אל-אקצא בהר הבית והחלה בתכנון הקמת התשתית במטרה ליישם את אידיאולוגיית הג'יהאד.
הקבוצה ניזונה מתכנים איסלאמיים קיצוניים, אשר הופצו באתרי האינטרנט השונים, ובמחשביהם של חלקם נמצאו הוראות להכנת מטעני חבלה וחומרי נפץ, אשר מקורם ברשת האינטרנט. אחד מהם, מחמד ניג'ם, הודה כי בינואר 2008 החליט לנסות להפיל את מסוקו של נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש שביקר בישראל, שעה שינחת במנחת ליד האוניברסיטה העברית, סמוך למקום מגוריו במעונות האוניברסיטה. ניג'ם הסריט במכשיר הטלפון הסלולארי שברשותו מסוקים הממריאים ונוחתים במנחת, והציג בפורום אינטרנט ג'יהאדי שאלה לגבי האפשרות להפיל את מטוסו של בוש.

ב-18 ביולי אשתקד הוגשו כתבי אישום נגד השישה בבית משפט השלום והמחוזי בירושלים. את תכני האידיאולוגיה האסלאמית הרדיקאלית שאבו העצורים מפירסומים המופצים באתרי אינטרנט שונים, חלקם מזוהים עם ארגון אל-קאעידה.

 

 'אל-קאעידה' מתמסד ברצועה

ברצועת עזה פועלים מספר ארגוני טרור תחת אידיאולוגיית הג'יהאד העולמי/אל-קאעידה. הארגון הוותיק ביותר בתחום זה הוא 'צבא האיסלאם', בראשותו של ממתאז דורמוש. פעיליו של האירגון השתתפו בפיגוע בכרם שלום, במהלכו נחטף גלעד שליט לרצועה; הם גם חטפו את העיתונאי הבריטי אלן גונסטון ביולי 2007, ואף תיכננו לפגוע בטוני בלייר, שליח האיחוד האירופי במהלך ביקורו ברצועה ביולי 2008. בשב"כ אומרים כי פעילי 'צבא האסלאם' ממשיכים גם היום בתכנוניהם לקידום פיגועי איכות כנגד יעדים ישראליים.
לצד 'צבא האסלאם' הוותיק יותר, החל לפעול בשנה האחרונה ברצועה ארגון המתקרא 'פתח אלאסלאם באדמת אלרבאט', המזוהה עם 'פת'ח אלאסלאם' בלבנון. גם גוף זה שם לו למטרה לפעול לביצוע פיגועים ביעדים ישראליים ומערביים.
ברצועה פועלים גם מספר גופים קטנים נוספים תחת אידיאולוגיה זו, ופעילותם באה לידי ביטוי בפעילות תעמולה להפצת רעיון הג'יהאד ובפעילות מבצעית בהיקף מצומצם. היא מכוונת בחלקה גם נגד אוכלוסיית הזרים והלא מוסלמים, כמו תקיפת בית הספר האמריקני ומוסדות נוצריים, וכן נגד אורח חיים 'חילוני' מדי לתפישתן כמו תקיפת בתי קפה אינטרנט, חופים מעורבים וכד'.
פעילי הארגונים השונים עומדים בקשר עם פעילי "ג'יהאד עולמי" בכירים ברחבי העולם ומסתייעים בהם לצורך פעילותם המבצעית.
דוגמה לכך הוא יוסף מקדאד, בן 22,  תושב מחנה הפליטים שאטי ברצועה, אשר נידון ל-6 שנות מאסר בגין פעילותו להקמת שלוחה של "אל-קאעידה" ברצועה, במטרה לפעול כנגד יעדים ישראליים. מקדאד וחברים נוספים פעלו להפצת האידיאולוגיה, עמדו בקשר אינטרנטי עם פעילי "אל-קאעידה" בעולם, ואף קיימו מפגש עם פעילי האירגון בסעודיה, מהם קיבלו מימון לפעילותם.
בישראל יודעים כי בעקבות פריצת מעבר הגבול בין הרצועה למצרים בפברואר 2008 חדרו לרצועה פעילי טרור זרים, המזוהים עם אירגוני "הג'יהאד העולמי". הללו חברו אל תשתיות הטרור ברצועה והם מסייעים בשדרוג תשתיות הטרור המקומיות.

ב-29 בינואר השנה תקפו מטוסי חיל האוויר בחאן יונס אופנוע עליו רכבו שני מחבלים. השניים היו מעורבים בפיגוע על הגדר יומיים לפני-כן, בו נהרג חייל צה"ל מפיצוץ מטען בזירת מטעני חבלה, שהונחה סמוך לסיור שנע לאורך גדר המערכת, צפונית לכיסופים. בפיגוע גם נפצע באורח קשה קצין צה"ל ושני חיילים נוספים נפצעו באורח קל. בתקיפה נהרג מוחמד עודה חמדאן סמירי, בן 25, שהיה חבר מזה כשנה בארגון הג'יהאד העולמי/אל-קאעידה לאחר שסיים את חברותו בזרוע הצבאית של חמאס, במסגרתה עבר הכשרה צבאית. הוא היה מעורב גם בפיגוע שאירע בחודש מרס בשנה שעברה, שבו נהרגו שני חיילי צה"ל באזור כיסופים.

 

כלי תעמולה של אל-קאעידה

כתב האישום של קדרי בו פתחנו, חשף כאמור את השימוש שעושה אל-קאעידה באינטרנט. מי שמצוי בנושא יודע כי בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית בשימוש באינטרנט ע"י אל-קאעידה וגורמי "הג'יהאד האסלאמי העולמי בפלשתין". ארגוני "הג'יהאד האסלאמי בפלשתין העולמי" עושים שימוש נרחב באינטרנט לצורכי פעילות מבצעית, לרבות גיוס והפעלה של פעילי טרור ברחבי העולם. אתרי האינטרנט של הג'יהאד העולמי כדוגמת אלחיסבה, אלאחלד, אלנסרה ועוד יוצרים למעשה קהילה וירטואלית חובקת עולם של פעילי ג'יהאד עולמי המקיימים ביניהם קשר קבוע.

פורומים המופיעים באתרים אלה מהווים כלי חשוב עבור פעילות התעמולה והטרור של ארגוני הג'יהאד העולמי בכללם אל-קאעידה. באמצעות פורומים אלו נחשף הגולש למידע אותו מפרסמים הארגונים עבור פעיליהם ותומכיהם, ובכלל זה מידע בעל אופי מבצעי מובהק, כמו אופן הכנת חומרי נפץ, הדרכים להקמת קבוצות טרור, שמירה על ביטחון הקבוצה מפני חדירה מודיעינית, העברת הוראות שונות וכדומה.

במישור האידיאולוגי הפורומים ברשת האינטרנט מאפשרים למשתתף להיות חלק מרשתות חברתיות המבוססות על מכנה משותף אידיאולוגי של הג'יהאד העולמי, ובשל כך הם מהווים מוקד משיכה לבני נוער מוסלמים. משתתפי הפורומים מושפעים מן התכנים אליהם הם נחשפים בו ומקצינים את עמדותיהם ופעילותם. הפורומים מהווים גם גורם מאתר של צעירים אסלאמיים-רדיקאליים עבור ארגוני הטרור העולמי.

על פי כתב האישום, במהלך חודש מרץ 2006 גלש אמג'ד קדרי ברשת האינטרנט ונכנס לפורום אתר אלחיסבה השייך לתנועת הג'יהאד העולמי. אתר אלחיסבה הוא אחד האתרים המרכזיים והוותיקים המזוהה עם אל-קאעידה והג'יהאד העולמי. מדובר באתר שאינו פתוח לכלל הגולשים, אלא פורום סגור המהווה מעין אתר קבוצתי שהכניסה אליו מוגבלת לחברי הקבוצה. כל הרוצה להצטרף לפורומים באתר חייב לעבור בדיקה וסינון. באתר ניתן למצוא, בין השאר, חומר טכני הנוגע לאינטרנט כולל מידע המתפרסם על-ידי האקרים הפועלים בשירות אל-קאעידה, מידע רב אודות הספרות והאידיאולוגיה האסלאמית הרדיקאלית, חדשות, עדכונים, קטעי אודיו ווידאו המסיתים לטרור ואלימות. בנוסף, מקדמים אל-קאעידה והג'יהאד העולמי באמצעות האתר פעילות גיוס, ומפעילים באמצעותו חוליות טרור. תכני האתר כוללים, בין היתר, סרטונים המתעדים פיגועים ועדכוני חדשות שוטפים על פעילות ארגוני הג'יהאד העולמי.

משניסה קדרי לקרוא את התכנים באתר הסתבר לו, כפי שציינו, שמדובר באתר סגור בו מורשים להשתתף החברים הרשומים בו בלבד. באותה תקופה הוא התכתב ברשת האינטרנט עם אדם המכונה אלאסיף, אשר מסר לו כי הוא מוכן לספק לו שם משתמש וסיסמת כניסה לאתר בתנאי שרק יגלוש באתר ולא ינסה להכניס אליו תכנים מטעמו. לאחר שהסכים קיבל אמג'ד קדרי שם משתמש (נור אלדין) וסיסמת כניסה. במשך שלושת החודשים הבאים הוא נהג להיכנס לאתר כחבר רשום רגיל.

בתום שלושה חודשי החברות באתר, באחת השיחות שניהל בפורום הג'יהאד העולמי אלפרדוס, הוצע לאמג'ד קאדרי לקבל שם משתמש וסיסמה חדשים, אשר יאפשרו לו גלישה באתר אלחיסבה כחבר מיוחד בעל סמכויות פיקוח. הדבר אמור היה להקנות לו אפשרות לשנות את המלל המופיע באתר, למיין את התכנים ולסווגם באתר.

מיום זה ועד למעצרו, במשך כשנתיים, נהג אמג'ד קדרי לגלוש באתר ובמספר הזדמנויות אף עשה שימוש בסמכויותיו כמפקח והשפיע על תכני האתר ובכך למעשה הוא שירת את הג'יהאד העולמי – עד למעצרו.