בשבע 338: מיקרוסקופ

ע. גרסיאל, י. מידד, ח.לוז , י"ג בניסן תשס"ט

בין תל אביב לירושלים/ עדי גרסיאל

בשבוע שעבר הפגינו עיתוני ישראל דאגה עמוקה וכנה לכיסיהם של משלמי המיסים וביקרו בכותרות הראשיות בחמת זעם את הממשלה בת ה-30 שרים שהרכיב בנימין נתניהו. השבוע, לעומת זאת, כשהזדמנה להם חגיגת בזבוזים נוספת, הם התקשו לנעוץ בה שיניים. 'מעריב' של יום ראשון התלהב בעמוד האחורי מה"צעירה ללא הפסקה" – תל אביב שפתחה את חגיגות המאה ב"מסיבת ענק בכיכר רבין" (עם הפניה מעמוד השער). ידיעות בירך "מזל טוב, תל אביב" בעמוד השער והקדיש כפולת עמודים עם צילומי זיקוקים מרהיבים ואמנים שרים. "100 בכיכר" הכריזה הכותרת ורק בכותרת המשנה נכתב "40 מיליון שקל הוציאה העירייה על מופע של שעה וחצי". אך כדי שלא נצא מרירים הוסיפה מיד "ואיזה מופע!". גם 'הארץ' בחר למקם בעמודו הראשון תמונה מהמופע, ללא כל התייחסות לעלותו. אבל 'בהארץ', כמו 'בהארץ', הוסיפו גם כיתוב תמונה כדי שנדע מי נגד מי: "כמו בהפגנת ה-400 אלף, רק שהפעם ההמונים באו לחגוג. כיכר רבין, אמש". לתמונה הוצמד טור דביק משהו של גדעון לוי, "בעלת המאה", שהתפעם מהמעמד ונזף: "זאת היתה חגיגה מלוטשת - עזבו אתכם מהדיבורים הפופוליסטיים על בזבוז הכסף - ספקטקל מקצועי לעילא, עם שירים מצוינים ובלי נאומים... בלי כובד ההיסטוריה ובלי פאתוס. לא קשה לנחש איך חגיגה דומה היתה נראית בירושלים למשל".

אז זהו, יצא המרצע מן השק. בתקשורת גם בזבוז כספים הוא כנראה עניין של גיאוגרפיה. על פי עיתוני ארצנו, מה שמותר לעשות בתל אביב, עירן של מערכות העיתונים ושל רבים מעובדיהם, אסור בקרית הממשלה - אי שם מעבר להררי החושך - בירושלים.

 

ביעור חמץ תקשורתי/ ישראל מידד

ערב פסח.  ניקיון, ביעור החמץ - זה מה שנשאר לנו. הנה רשימה לא שלמה.

1.         הסיקור של רצח הנער שלמה נתיב בבת-עין של 'ידיעות אחרונות' עם הכותרת המטילה את כובד האחריות ותשומת לב הציבור לא לטרור, לא למחבל, לא לחייתיות של המעשה אלא על תושבי היישוב כאילו הם האשמים: "חשש: מתנחלים ינקמו רצח שלמה בן ה-13". ובעקבותיו 'מעריב' אשר פרסם כותרת גדולה: "חשש: פיגוע נקמה יהודי".

2.         'הארץ' אשר קידם בצורה נלוזה וללא עובדות ממשיות את מסע ההלקאה העצמית בעניין "פשעי מלחמה" של חיילי צה"ל בעזה.  עמוס הראל, כתבו הצבאי, לא מרפה ואף גורר אחריו את עפר שלח מ'מעריב' על מנת להעמיד אל עמוד הקלון את כל המערכת הצה"לית, כדי להצדיק טעות בהבנת הנקרא שלו.

3.                 חיים יבין, אשר בדבריו כיו"ר ועדת פרס פראט לסיקור סביבתי בתקשורת אמר בשבוע שעבר ש"הממשלה בראשות בנימין נתניהו... מזכירה לנו בצורה נוקבת כמה אנחנו זקוקים לטיפול אקולוגי. הממשלה הזאת היא רעש, זיהום ומחלוקת...הממשלה הזאת היא השתקפות של המאבק על איכות חיינו. האופוזיציה לה היא ההשתקפות של ההגנה על האקולוגיה שלנו". 

מעניין מה היה קורה לו הייתי אני כותב משהו כמו "התקשורת הישראלית האלקטרונית ברובה מזהמת את הערך המוסרי והאתי שבמקצוע העיתונאות".

 

משתמטת בבית של החיילים/ חני לוז

בשבוע שעבר האזנתי ליומן בוקר בתחנה הצבאית, גל"צ, וחייכתי במבוכת מה למשמע אוזניי: כתבה על קמפיין המתנהל נגד העסקת אמנים משתמטים מצה"ל ביום העצמאות. זאת, כשאותה תחנה, פרסמה באתרה כמה ימים לפני כן שמגישת טלוויזיה מפורסמת עומדת לקבל רצועה יומית בצהרי היום, יחד עם שחקן-מגיש נוסף: עינב גלילי וגורי אלפי.

השם עינב גלילי עורר אצלי זיכרון חד וצורב. כך אמרה גלילי בראיון מה- 22.10.04, כשה'התנתקות' רקמה עור וגידים: "גם היכולת שלי לראיין מתנחלים כבדים היא מאוד מוגבלת. אני יכולה לשבת מולם ולשנוא, ועם הזמן זה רק מחמיר. בתקופה האחרונה אני לא יכולה לסבול את זה שכל דיון מתחיל בפסקה המלנכולית על גורלם המר של האנשים שצריך לעקור מהחממות, שרובן אגב ריקות... התוצאה של ההיאחזות הזאת נראית לי שואתית".

באותה כתבה עצמה נאמר כי גלילי, שהיא קיבוצניקית במקור, ונכדתו של ישראל גלילי מבכירי מפא"י, לא שירתה בגלי צה"ל כמו רבים מהבראנז'ה התקשורתית. למעשה היא לא שירתה כלל בצה"ל, אלא נישאה באופן פיקטיבי כדי להשתחרר מהשירות.

מרכז תדמי"ת ו"לדעת" פנו במשותף לרמטכ"ל בדרישה להתערב ולמנוע את מינויה של גלילי למגישה קבועה בגל"צ. רא"ל אשכנזי ידוע ברגישותו למניעת מימון ומינוי משתמטים לכל תפקיד שצה"ל מממן, וכך גם נמנע מינויו של אביב גפן לשדרן קבוע בתחנה הצבאית. במקביל, גם הליגה נגד הסתה, שהוקמה להגן על שמם הטוב של המתיישבים בתקשורת, פועלת   נגד מינויה של גלילי, שונאת מתנחלים מוצהרת.

 

חדשות בחדשות/ עדי גרסיאל

שר ההסברה יולי אדלשטיין מונה באופן רשמי לממונה על ביצוע חוק רשות השידור בממשלה. כך החליטה הממשלה בישיבתה הראשונה השבוע. עם זאת השר אדלשטיין טרם קיבל לידיו את האחריות על הרשות השנייה, כפי שהובטח לו. אתר אנרג'י פרסם כי לראש הממשלה בנימין נתניהו הוגשה חוות דעת משפטית לפיה יש בעייתיות בניתוק הרשות השנייה ממשרד התקשורת

מנהל סינמטק תל אביב, אלון גרבוז, שהוזמן לקחת חלק בטקס חילופי שרי התרבות בלשכת השר בשייח ג'ארח שבמזרח ירושלים, השיב "למיטב ידיעתי זה בשטחים הכבושים, אינני פוקד מקומות אלה".

בתגובה כתב לו יורם חטב, לשעבר יו"ר איגוד שחקני המסך, "לידיעתך גם רמת אביב ג' ואזור התעשייה בהרצליה היו כפרים ערבים שנכבשו. האם אתה מתחייב פומבית לא לפקוד גם מקומות אלה בשל היותם ממוקמים בשטחים כבושים?" כך דיווח אתר וואלה.