בשבע 338: למנצח על הגיטרה

משה לוי, חוזר בתשובה ברסלבי, לא מחפף במוסיקה ומוציא אלבום מושקע בסגנון 'נחמני'

אמציה האיתן , י"ג בניסן תשס"ט

 

למרות שאת המדור הקודם הקדשתי למוסיקה, ועכשיו הגיע תורו של הסרט, אני מבקש לנצל את הימים האחרונים שלפני ספירת העומר, כדי לחטוף עוד כמה מילים על מוסיקה חדשה ומרעננת.

כל עורך וידאו, באשר הוא, מקבל בחילה קלה כשמבקשים ממנו להכין קליפ הבנוי על השיר 'תודה' של עוזי חיטמן. לא בגלל שלא ראוי להגיד תודה, או שהשיר לא מוצלח, אלא משום שיש שירים שכבר נלעסו עד תום, ואפילו הצופים כבר לא מתרגשים מהם. כך למשל השיר 'לתת' בביצועו של בעז שרעבי, לנושא ההתנדבות, או 'זה התחיל בשני הורים...' לקליפ של תמונות הילדות.

אז הנה בשורה טובה לעורכי הווידאו – יש שיר תודה חדש. תמצאו אותו באלבום החדש של משה לוי, 'למנצח'. ברצועה 9 תוכלו לשמוע – "נאמר תודה לך אבא, נאמר לך תודה רבה... תודה על כל השבתות והימים טובים...  ולא נשכח לומר תודה". אז זו ההזדמנות להגיד תודה למשה לוי על השיר ועל האלבום.

אם אתם שואלים את הסובבים אתכם – מי זה המשה לוי הזה? אתם בחברה טובה. ולא בגלל שהוא לא עשה הרבה בתחום המוסיקה היהודית, אלא בגלל שאת יצירתו הוא מקפיד לעשות בצניעות ובלי הרבה רעש.

מאחוריו כבר יותר משני אלבומים וגם הפקה מוסיקלית לאלבומים של שיבי קלר. בגיל 30 לוי חזר בתשובה, והפך לחסיד מובהק של רבי נחמן מברסלב. את העולם הרוחני שגילה אצל רבי נחמן הוא החליט להכניס בשירים, ולנצל את הכישרון שהיה טבוע בו כבר מגיל צעיר.

הגיטרה של לוי עושה קסמים באלבום החדש, והסגנון הוא אותו סגנון מוכר, שכבר הפך כמעט למיינסטרים – שירים עם הרבה מילים, שילוב של פסוקים מהמקורות יחד עם כתיבה מקורית, ופנייה ישירה אל הקדוש ברוך הוא.

באחד השירים, לטעמי, הוא לקח את הסגנון קצת רחוק מדי. "בוקר טוב, בוקר טוב על העולם. בוקר טוב לך אבא, בוקר טוב לאמא...". צר לי, אבל לא הצלחתי להתחבר לשיר הזה, וקצת חבל שהוא נמצא כבר ברצועה 2. מזל שיש היום אפשרות להקפיץ רצועה קדימה.

אורח חשוב, שקפץ לבקר בשיר 'רבי נתן' הוא עדי רן, והשילוב בין השניים אכן עולה יפה.

למרות המראה הפשוט שלו והסגנון ה'נחמני', לוי לא מוכן לחפף והמוסיקה שלו עשויה היטב, עם כינור נהדר שמלהטט בין לבין, וליווי קולי מושקע. מתנה אידיאלית לפסח, לחובבי הז'אנר.

seret@etrog.tv