בשבע 339: עצמאות מול האיום האיראני

כדי שישראל תשמור על עצמאותה ולא תהפוך למדינת חסות, עלינו להיערך ולטפל בעצמנו בפרויקט הגרעין של אחמדיניג'אד

עמנואל שילה , כ"ט בניסן תשס"ט

1.  למחרת יום השואה וערב יום העצמאות ה-61, בצל האיום הגרעיני האיראני ולקראת לחץ מדיני אמריקני, עומדת למבחן חשוב מידת עצמאותה של מדינת ישראל, כמו גם עצם יכולתה לתפקד כמקלט בטוח לעם היהודי.

אמי עליה השלום, שהוריה השאירו הכול מאחוריהם לאחר פוגרום ליל הבדולח ונמלטו ברגע האחרון מגרמניה הנאצית, נהגה לומר שהציונות היא הלקח הבלתי ניתן לערעור של השואה. לאחר ההשמדה הנוראה של מיליוני בני עמנו חסרי האונים והנשק, איך אפשר שלא להבין את גודל הסכנה שבפיזור בין הגויים? האם לא ברור הצורך החיוני להחזיק צבא שיכול להגן עלינו?

לימים למדתי שיש מי שהסיקו מהשואה מסקנה הפוכה לחלוטין. לדעתם, מכיוון שבכל דור ודור עומדים עלינו לכלותינו, אל לו לעם ישראל להתכנס במקום אחד. לדעתם עלינו דווקא להתפזר, כדי להבטיח שבכל מצב תישאר פליטה.

 

2.  מדינת ישראל של היום היא מקום הכינוס הגדול ביותר של יהודים בעולם. קיבוץ הגלויות והפריון הגבוה יחסית של יהודי ארץ ישראל, לעומת פריון נמוך והתבוללות בקרב רוב היהודים החיים בחו"ל, מקרבים אותנו אל היום בו מרבית יהודי העולם יחיו בישראל. התעצמותו הדמוגרפית של עם ישראל בארצו היא סיבה לסיפוק וחדווה, אבל גם לדאגה.

כנגד הטוענים שמדינת ישראל המוקפת אויבים היא כיום אחד המקומות היותר מסוכנים ליהודים בעולם, משיבים מצדדי תפיסת המקלט הבטוח כי מספר היהודים שנרצחו ביום אחד באושוויץ עולה על מספרם של כל חללי מערכות ישראל ופיגועי הטרור. החשבון הזה נכון עד שעומדים מול סכנה של איום גרעיני. כדי להצדיק את קיומה של המדינה גם לנוכח האיום הזה, יש צורך בהבנת העצמאות המדינית שלנו כערך בזכות עצמו, לא רק על מנת לשמר את קיומנו. כי אם באנו לכאן רק בשביל מקלט בטוח, יכול להיות שהיום עדיף לברוח. רק מתוך הבנת הערך הרוחני של שיבת ציון, עבורנו ועבור האנושות כולה, נמצא את העוז והעוצמה להתמודד מול האיומים ובעזרת ה' לנצח.

 

3.  עד היום הצליחו ממשלות ישראל למנוע התגרענות של אויבינו. כשהיה צורך בכך, ידע מנחם בגין להפעיל את האופציה הצבאית מול משטרו האפל של סדאם חוסיין. משום מה לא השכילו ממשלות שרון ואולמרט לבלום בעוד מועד את הסכנה הגרעינית האיראנית. בעיני שרון היו כנראה משימות לאומיות חשובות יותר, כמו ההתנתקות. בנימין נתניהו, האיש שהבין כבר מזמן את גודל הסכנה, יהיה גם זה שיידרש להציב לה מענה. לרוע מזלו ומזלנו, נתניהו נכנס לתפקידו כשמולו ממשל אמריקני רכרוכי ונאיבי, אשר מסרב להמשיך במדיניות היד הקשה של הממשל הקודם מול התוקפנות האיסלאמית. השעון של פצצת הזמן מתקתק, וברק חוסין אובאמה מנסה לפייס את המפלצת באדיבות דיפלומטית. ברוח הפייסנות הזאת דוחים מוסדות האו"ם כל ניסיון להטלת סנקציות אפקטיביות וכואבות על איראן. במקביל, מתכבד נשיאה המפלצתי של המדינה החשוכה - מכחיש שואה הקורא להשמדת ישראל - בנשיאת נאום הסתה מוסרני נגד מדינת ישראל בעיצומו של יום השואה. הגיע הזמן שישראל תתעורר מתרדמתה ותבין כי כמו בעבר, גם הפעם אסור לנו לסמוך על אחרים.

 

4.  שרים ובכירים בישראל שוללים אופציה צבאית מול איראן ותולים את תקוותם באומות העולם. איראן גרעינית, מסבירים לנו, היא איום על אירופה, אמריקה ומדינות ערב המתונות לא פחות משהיא איום על ישראל. לכן על ישראל לשבת בצד ולהניח לארה"ב לעשות את העבודה. בינתיים נראה כי לשאר המדינות המאוימות כביכול שום דבר לא בוער. הן ממשיכות להתנהל בעצלתיים ובאדישות בעוד הכור האיראני הולך ומתחמם.

יש בעולם וגם בארץ מי שבעיניהם איומי הצורר אחמדיניג'אד הם שעת כושר שצריך לנצל אותה כדי לכופף את ישראל. הצורך החיוני בשיתוף פעולה בינלאומי מול איראן הוא עבורם הזדמנות לאלץ את ממשלת נתניהו וליברמן, שאך זה עתה זכתה בתמיכת הבוחר הישראלי במדיניותה, להיכנע לתכתיבים בחזית המדינית מול הפלשתינים, ולוותר על זכויותיה ועל נכסיה הטריטוריאליים, ההתיישבותיים והביטחוניים של ישראל. תמיד היו בצד השמאלי של המפה הפוליטית שלנו מי שלא היססו לקרוא לארה"ב להציל את ישראל מעצמה ולכפות מהלכים מדיניים על ממשלתה הנבחרת. בעלי הגישה הזאת, למרות היותם ציונים מוצהרים וישראלים גאים, הם למעשה יהודים גלותיים, שמעדיפים שהגויים ימשיכו להחליט עבורנו. הם לא הפנימו את ערכה של עצמאות מדינת ישראל, הבוחרת את דרכה מתוך שיקוליה שלה.

 

5.  מי שרוצה שלום צריך להתכונן למלחמה, השכיל לצטט שר החוץ ליברמן ביום כניסתו לתפקידו. בסופו של דבר, לא בטוח שישראל תהיה חייבת לטפל בעצמה באמצעים צבאיים בסכנה האיראנית. אך כדי להגיע לכך, על צה"ל וחיל האוויר להיערך ברצינות לקראת מתקפה צבאית על אחמדיניג'אד ומשטרו האכזר והמטורף. על פי פרסומים בעיתונות העולם, לישראל יכולת בליסטית של טילי 'יריחו' בכמות שמספיקה כדי להשמיד את מפעל הגרעין האיראני. אם זה נכון, עלינו להגיע למצב בו העולם מפציר בישראל שתשאיר לו את העבודה ולא תפעיל את כוחה הצבאי. השארת הטיפול באיראן לארה"ב, לאירופה ולאו"ם צריכה להיות מוצגת כוויתור של ישראל, ולא כצורך נואש שלה. אז גם לא נידרש לשלם מחיר מדיני, כי אף אחד לא עושה לנו טובה.

 

6.  מי שמבין שישראל היא לא רק מקלט בטוח לעם נרדף, מי שמבין את הערך הרוחני והמוסרי שבקיומה של ישראל העצמאית, יודע גם שערך זה קשור אל ייעודנו האלוקי וההיסטורי, שההתיישבות ביהודה ושומרון היא ביטוי מובהק שלו. ההתיישבות הזאת היא לא רק מימוש חזון הנביאים של שיבת עם ישראל אל נחלתו, אלא גם משענת מרכזית למפעלים רבים שהם התגלמותה של תורת ארץ ישראל. תורה שלא רק מאירה בבית המדרש, אלא גם יורדת אל כל מרחבי החיים ומאירה אותם באור הצדק והטוב האלוקי.

מי שמבקש להסיר באופן זמני איום כזה או אחר במסגרת עסקאות פחדניות של 'בושהאר תמורת יצהר', שומט את הקרקע גם מתחת לעצמאותה המדינית של ישראל וגם מתחת לעצם הצדקת קיומה. בנימין נתניהו, שוויתר על הקמת קואליציה עם לבני בגלל סירובו לתמוך במדינה פלשתינית, נדרש כעת לעמוד על עצמאותה של ישראל, הן בקביעת מדיניותה מול האויב הפלשתיני והן בהבטחת ביטחונה ושלום אזרחיה מול הצורר האיראני.