בשבע 339: דיסק מרדים

'בידו אפקיד רוחי' הוא יצירה שמעוררת פיהוקים * וזו מחמאה כיוון שמדובר בדיסק שנועד לסייע בהירדמותאמציה האיתן , כ"ט בניסן תשס"ט

אתם ודאי מכירים את הבקשות המודפסות ברבים מן הדיסקים לשומרי המצוות – "נא לא להשמיע בשבת ובחג". תמיד חשבתי שיש בזה מן הגיחוך, שכן שומרי המצוות ששומעים את הדיסקים לא זקוקים לבקשה זו. ואלה שאינם שומרי מצוות, לבי אומר לי שאם "שמור את יום השבת לקדשו" לא שכנע אותם, אז גם השורה הזו המודפסת על הדיסק לא ממש תשפיע עליהם. אבל בדיסק המתארח אצלנו השבוע, לא מדובר בהבדל שבין שבת לחול, אלא לחלוקה בין יום ללילה.

'בידו אפקיד רוחי' מיועד לשעות הערב בלבד, לזמן שבו הילדים כבר לבושים בפיג'מה, שיניהם מצוחצחות, והדבר היחיד שחסר הוא שר השינה שיבוא ויעצום את עיניהם באופן זמני, עד הבוקר שלמחרת. אין זה סוד, זו אחת השעות הארוכות ביותר במשך היממה. אמא רגועה, שחייכה כל היום וחזרה מרוצה מהעבודה, יכולה להפוך בזמן הזה של היום לפקעת של עצבים, ולשכוח באחת את כל החוויות הטובות של אותו יום. לחלק מהילדים יש מנגנון מיוחד שמאפשר להם להישאר ערים, ולהתעלם מהעייפות שהצטברה במשך היום העמוס.

ליבה של כל אם עברייה מחסיר פעימה כשהיא שומעת, לאחר שכבר היתה בטוחה שהילד נרדם, את המשפט: "אמא, אני רעב". לאחר שנגמר שלב הסיפור ושלב ההבטחות להפתעה מחר על הבוקר, מגיע שלב האיומים ("חסר לך שאבא יבוא ואתה עדיין לא תירדם"), ולאחר מכן הצעקות ("אני לא רוצה לראות אותך יוצא מהמיטה וזהו. פעם הבאה אתה בדשא עם החתולים!").

אז לפני שאתם מתייאשים לגמרי ("מצידי אתה יכול שלא לישון בכלל. אבל אל תבוא לבקש ממני כלום, אף פעם!"), הנה לכם הצעה מעשית: 'בידו אפקיד רוחי'. שם ומרגלית שרפר הוציאו את הדיסק הזה עבור כל אותם ילדים ערניים. יש בו כל מה שילד צריך בכדי להירדם, מבלי להוציא את הוריו מהכלים. על רקע מוסיקה שקטה, פונים בני הזוג שרפר בקולם המרגיע אל הילד, מובילים אותו בהכנה לשינה, מסכמים איתו את מאורעות היום, סולחים לכל מי שצריך, מנחים אותו בהרפיית הגוף, ול'מכה בפטיש' אומרים איתו יחד את קריאת שמע על המיטה. אתם יודעים מה? רק בשביל קריאת שמע בלבד היה שווה להכניס את הדיסק הזה, אבל יש בו הרבה יותר מכך. למרות שאסור לעשות ניסויים בבעלי חיים, החלטתי לנסות את הדיסק הזה על הילדים שלי. לאחר שני לילות התלונן הקטן מביניהם (החוגג בימים אלה יומולדת ארבע וחצי) שהוא לא הצליח להגיע לקריאת שמע. הוא פשוט נרדם לפני כן. בשבילי לא היה צריך יותר מזה.

seret@etrog.tv