בשבע 340: מיקרוסקופ

י. מידד, ח. רוטנברג, ח.לוז, ע.גרסיאל , ז' באייר תשס"ט

 

הקוף שלהם, הכלב שלנו/ ישראל מידד

מהומה רבתי פרצה בארה"ב כאשר עיתון בניו-יורק פירסם קריקטורה שנתפשה בעיניי רבים כגזענית.  על רקע שני אירועים שונים, האחד, החתימה על חוק הדרבון הכלכלי ביוזמת הנשיא השחור ברק אובמה, והשני, הרג קוף שברח מכלובו בירי של שוטרים. הקריקטוריסט שון דלאנוס צייר לפני כחודשיים קריקטורה של שוטרים היורים בקוף. אחד מהם אומר "הם יצטרכו למצוא מישהו אחר לחבר את חוק הדרבון הבא".  מכיוון שהגזענים משווים את השחורים לקופים, עלתה צעקה שהעיתון לועג ומסית כנגד הנשיא אובמה.

המקהלה של המוחים הביאה לכך שהעיתון נאלץ להסביר שמדובר פארודיה והמוניטין שלו נפגע.

נזכרתי בחדשות ישנות אלה כי לפני כמה ימים ראה לנכון העיתון-לאנשים-חושבים, "הארץ", לפרסם גם הוא קריקטורה של פוליטיקאי עם מוטיב של חיה.  ערן וולקובסקי צייר את בנימין נתניהו מחזיק רצועה כשבקצה שלה 'הכלב', שר החוץ אביגדור ליברמן.

בניגוד למקרה אובמה, לא התנהל קמפיין ציבורי נגד הקריקטורה הזו. האם התקשורת התגייסה לקשר של שתיקה מתוך תחושת הברנז'ה? האם ישראל נשלטת בידי גורמים שלא נבחרו ומכתיבים לאזרחים על מה לחשוב ואיך לחשוב?

 

ייצוג הולם/ חגית רוטנברג

לא ברור האם הפרחים מגיעים למוטי שקלאר, מנכ"ל רשות השידור, או לדרג זוטר יותר בקרב מקבלי ההחלטות בערוץ הראשון, אבל ערב יום הזיכרון בערוץ הממלכתי גרם סוף סוף למי שאינם משתייכים לשמאל החילוני להרגיש שיש להם טלוויזיה שמייצגת גם אותם. בשעה 19:00, לפני שידור הטקס הממלכתי מרחבת הכותל, שודר סרט זיכרון על יוני נתנאל הי"ד, בוגר הישיבה לצעירים שנהרג במבצע 'עופרת יצוקה'. במהלך הערב הביא הערוץ בשידור חי את העצרת 'זוכרים' מבנייני האומה - טקס זיכרון אלטרנטיבי שכיכבו בו גם זמרים חובשי כיפה ובשיאו נשא דברים אהרון קרוב, קצין הצנחנים שנפצע אנושות בעזה ימים ספורים לאחר חתונתו. הטקס שודר גרם ברשת ב'. הפלורליזם שאמור לעמוד ביסודו של שידור ציבורי מימש את עצמו בערב זה. נקווה שגם בהמשך.

 

וממשיכים במר"ץ.../ חני לוז

בליל שבת האחרון כיכב בתוכנית "ששי" של ערוץ 10 לא אחר מאשר הח"כ שהוזכר בטור זה בשבוע שעבר, ניצן הורביץ, חבר מערכת חדשות 10 עד לבחירות. אותה מערכת הפקידה בידי הורביץ מצלמת וידיאו והלה תיעד את עצמו במשך השבוע שעבר: "זה שבוע סביבתי חשוב שבשיאו בסוף השבוע 'יום כדור הארץ'", פתח הורביץ את השידור העצמי.

הח"כ הטרי, הורביץ, סיפר אכן, על פעילויות ירוקות, אך גם על עניינים אחרים מהאג'נדה הלוחמנית של מר"ץ. כך נשמע קטע ראשון של הורביץ, בנסיעה לעבודה בירושלים:

"בדיוק היה ברדיו אייטם בתוכנית המצויינת של קרן נויבך על הגברת ההשפעה של גורמים דתיים בצה"ל.  חדירה של תכנים דתיים אפילו חרדים, שיעורי חינוך, מורשת קרב, השפעה על חיילי צה"ל הזמנת רבנים ואנשי דת להרצאות... זאת אומרת גל שלם ששומעים עליו גם ממקומות אחרים של הקצנה דתית בצבא הגנה לישראל: בריכה נפרדת לבנים ולבנות בבה"ד 1... זה דבר שבאמת מאוד מדאיג. תופעה שחייבים  לעצור אותה"

פנינו למערכת חדשות 10 ביום ראשון, ולמחרת קיבלתי את תשובתם: יש תוכנית לאיזון התוכנית, ומצלמה של המערכת כבר הופקדה גם בידי ח"כ משה מוץ מטלון מ'ישראל ביתנו'.

תשובתם המהירה לא לגמרי מספקת: אדרבה, דווקא בגלל הקירבה הטבעית של ניצן הורביץ למערכת החדשות, היו צריכים חבריה לגזור על עצמם ריחוק גדול יותר בינם לבין הח"כ הטרי, כדי שלא ייווצר הרושם כאילו הקולגה לשעבר זוכה לזמן מסך עודף.

 

שאלות קטנוניות/ עדי גרסיאל

הממונה על ההגבלים העסקיים, רונית קו, גילתה השבוע לציבור את אמריקה: הבנקים מתאמים ביניהם עמלות מזה שנים רבות.

האם העובדה שעל הסוד הגלוי הזה לא עלה אף אחד מכלי התקשורת קשורה לכך שהבנקים הם בין המפרסמים הגדולים?

"נועם שליט מדבר לראשונה על נסיבות מותו של אחיו במלחמת יום כיפור" היתה אחת הכותרות של מעריב בערב יום הזיכרון. האם אפשר ללמוד מכך שהקמפיין הבלתי מידתי להשבתו של גלעד שליט "בכל מחיר" חוזר?

כותרת בהארץ ביום א': "הבית היהודי יהיה אחראי על השירות הלאומי". האם יש במערכת העיתון הנחייה לוודא שבכל התייחסות אליהם, חובשי הכיפות לא ייצאו טוב? אחרת איך אפשר להסביר את כותרת הגג לאותה ידיעה: "במינהלת השירות חוששים מפגיעה במתנדבים הערבים והחרדים".

 

חדשות בחדשות/ עדי גרסיאל

שחר אילן, הכתב הפרלמנרטי של 'הארץ', מסיים את עבודתו בעיתון לאחר 25 שנה. אילן, ששימש בין השאר כתב לענייני חרדים ועורך 'חלק ב'', פוטר מהעיתון לאחר שסירב להסכים לקיצוץ בשכרו.

שדרן גלגלצ גידי שפרוט הושעה מתפקידו לעשרה ימים, לאחר שהפעיל את הצפירה של יום הזיכרון דקה לפני השעה שמונה, בשל בעיית תיאום בין השעונים באולפן. כך דיווח אתר אנרג'י.

אגודת העיתונאים בירושלים הצטרפה השבוע למחאת רשות השידור נגד ההצעה לפיה הרשות תוכפף למשרד האוצר, כולל שליטה אפשרית בתכנים. ועד האגודה קרא לראש הממשלה ולשר האוצר "לעצור עכשיו את המסע חזרה לשנות החמישים. לא נאפשר שידור ציבורי שפקידי ממשלה קובעים את אופיו".