בשבע 340: צ"הלית וצוהלת

'חיילים יצאו לדרך' מצליחה לעסוק במקוריות ובהומור במוטיבים צבאיים, מבלי לגלוש לפוליטיקה

עפרה לקס , ז' באייר תשס"ט

 

 

אינפ': חיילים יצאו לדרך - חיילים במכחול ובצבע. בהשתתפות חברי אגודת המאיירים בישראל. בית יד לבנים, רעננה. אוצרת: אורנה פיכמן.

 

לתערוכה על חיילים וצבא יכולות להיות אמירות פוליטיות מרחיקות לכת, כאלה שיעצבנו צד זה או אחר של המפה הפוליטית. לא כך בתערוכת 'חיילים יצאו לדרך' התואמת את הכרזת האוצרת, אורנה פיכמן: "אנו נושאים בגאווה את תחושת השייכות והביחד הישראלית של לשרת את המדינה ולאהוב אותה אהבת נפש". התערוכה היא מחוות יומולדת לישראל החוגגת 61 אביבים וככזאת היא מפרגנת, מתארת, טופחת על השכם ולא מעבירה ביקורת.

בתערוכה משתתפים 38 אומנים המציגים 80 עבודות במגוון טכניקות ונושאים, ומנקודות מבט שונות. זווית אחת היא הדאגה לצבאיות יתר המוטלת אל חיי ילדינו מינקות. כך מוצג המובייל של יהודית איל, אשר לקצותיו, במקום דובונים או ליצנים, מחוברים מטוסי קרב. יצירה אחרת שלה, 'כ-כדור' מכילה כדור משחק, מתחתיו כדור רובה, ובשורה התחתונה חייכן (סמיילי).

בתערוכה שוכן גם העצב, זה הסודק את חיינו ל'לפני' ול'אחרי' הקרב: כך בעבודה של רחל אליה אחונוב 'מגש הכסף' ובו צל חיילים על קליפת עץ, חוטים שחורים דקים חובקים את דמותם, שברי זכוכיות, פרחים יבשים של אהבה או של קבר, ואשפות של קליעי רובה. עבודתה של ענת יפה מביאה גם היא את היגון. יפה מאיירת את 'אנחנו שנינו מאותו הכפר' בו מופיעים החייל הדובר וחברו - תאום נפשו, המצויר לידו בצבעי חיוורון של מוות, כשבצד הציור ברושים וברקע בתי הכפר.

אבל פרט לאלה ולרגשות אחרים התערוכה מלאה, רוויה ממש, בהומור: מישל קישקה יורד חזק על הג'ובנקים באיורו 'פקידים בפקודה' כאשר אחד החיילים נראה כמחדד, השני מדבר עם מכונת השתייה, השלישי הוא פשוט מתלה למטריות והאחד נראה כתרנגול. קישקה ממשיך לצחוק עם 'גימלים', כאשר הוא מצייר רופא ישיש וחביב הטס מעל לבסיס ומפזר לחיילים פתקים עם האות ג'.

גם אורי פינק לא טומן את מכחולו בצלחת ומפיק את קצמ"פ: קומיקס צבאי מאת פינק. הוא מצייר קצין מעביר תדרוך קרבי לאימהות שמוחות שהילדים שלהם בכלל מפחדים מהחושך. תמי אלינסון צוחקת על העגה הצבאית בקשר. בעבודתה 'נדב"ר צה"לי' היא מתרגמת לציור מילולי את הבקשה: "תגיע עם הגלגלים לקחת את הגפרורים לתרנגול", ועוד חיוכים מלוא החופן.

איורים רבים בתערוכה נוגעים לשירי לוחמים. ניתן לממצוא בין היתר את 'שלווה', 'בלדה לחובש', 'חייל של שוקולד' וכמובן את המנוני 'גולני', 'גבעתי', 'צנחנים' ו'חיל האוויר'.

כתערוכה המתאימה לצבא ההגנה לישראל, העובדות החותמות את התצוגה קשורות בשלום, בכמיהה אליו ובפרק תהילים לשמירה מכל רע.

התערוכה מומלצת: עשירה ומעשירה, צוחקת ומודאגת, גאה ומתפללת, מעוררת חיוך ומחשבה ומעל לכל מקווה שכל זה יהיה פעם רק בגדר נוסטלגיה.

 

ofralax@gmail.com