בשבע 341: מבחן חומש

בממשלה נמצאים כיום שרים שתמכו בחוק ביטול ההתנתקות בצפון השומרון. עלייה המונית לחומש בל"ג בעומר תדחף את הממשלה בכיוון הנכון

בועז העצני , י"ג באייר תשס"ט

עם כל ההסתייגויות והחששות, הבחירות האחרונות סימנו שינוי. הממשלה הקודמת - שילוב של אנשים שחלקם שמאל אידיאולוגי הזוי, חלקם תת רמה ערכית, חלקם מושחתים, וחלקם גם וגם וגם, סולקה מן השלטון. הממשלה הנוכחית אינה ניתנת כלל להשוואה לקודמתה, בהיותה איכותית בהרבה הן מבחינת טוהר המידות והן מבחינת הרמה והאידיאולוגיה של רוב חבריה. אלא שכל זה אינו ערובה למניעתם של המצבים המוכרים שבהם ממשלה ימנית היא המוציאה לפועל את חלומות השמאל.

עד כה שלטה בישראל למעשה ממשלת הגירוש ועמונה, זו שבנתה על ההתנתקות את כל יוקרתה – וכך גם נראתה... לא היה סיכוי שתחת שלטון אולמרט ישונה חוק ההתנתקות האנטישמי האוסר על יהודים לשהות בחלקים של ארץ ישראל, ושפת הדיבור היחידה עם השלטון בצפון השומרון היתה מאבק רצוף תוך הפרת החוק הזה.

בכנסת הקודמת הטיל הליכוד משמעת סיעתית לתמיכה בחוק לביטול ההתנתקות בצפון השומרון שהגיש ח"כ אריה אלדד, ראש שדולת חומש בכנסת, שכללה חברים שחלקם משמשים היום כשרים. בממשלה הנוכחית חברות ש"ס, שלא הצטרפה לממשלת ההתנתקות של שרון, בראשות השר אלי ישי, שתבע לאחרונה את החזרה לחומש; המפד"ל וישראל ביתנו, שנזרקו ע"י שרון מממשלתו עקב ההתנגדות לגירוש, כשעוזי לנדאו היה מראשי 'המורדים'. תעמולת הבחירות של הליכוד אף התגאתה בהתפטרותו של נתניהו מממשלת שרון טרם הנסיגה, ובגללה.

כעת ניתן לצפות ואף לדרוש מהם את פירעון ההבטחות לשינוי החוק והמצב בשטח, וזה הזמן לכך. כי אם לא יהיה שינוי בשטח לאחר השינוי בשלטון, משמעות הדבר היא שרק כעת, לראשונה, תהפוך חלילה ההתנתקות לקונצנזוס פוליטי כמעט מוחלט. הואיל והנסיגה היתה חד צדדית, אין כל הסכם הכובל את הממשלה להמשיך ולקיים את המצב הנוכחי, פרט להבנה הבינלאומית שיצרו שרון ואולמרט שישראל בדרך החוצה מיו"ש. הבנה זו אינה מקובלת על נתניהו ויהיה עליו לעמול קשות כדי להיחלץ ממנה, אך הוא חייב לעשות זאת, כי האלטרנטיבה היא מדינה פלשתינית וחזרה ל"גבולות אושוויץ" – קווי 67'. החזרה לצפון השומרון היא הפתרון היעיל ביותר להפוך את המגמה ולסכל את אסון המדינה הפלשתינית.

תפקידנו הוא, כמובן, ללחוץ לחץ שכנגד ולא לאפשר כל כניעה לגבי השטח שנותר בידינו, אך כרגיל, ההגנה הטובה ביותר היא ההתקפה – לא רק להפסיק את ההקפאה, לא רק למנוע חורבן נוסף, אלא לעצור לחלוטין את גלגל הוויתורים ולסובבו אחורה לבנייה מחודשת.

חומש הינה שוב נקודת מפתח במשוואה הזו, כפי שהיתה במצבים אחרים בעבר. העלייה לחומש ביום ג', ל"ג בעומר, הינה המבחן הראשון לנתניהו, עוד לפני אובאמה, וביוזמתנו. זהו הצעד הראשון של דרישה בלתי מתפשרת מממשלת נתניהו לבטל את חוק ההתנתקות הבזוי ולהקים מחדש את הישובים. זהו מהלך מנומס ובלתי לוחמני, כמתחייב מצעד פתיחה כלפי ממשלה זו, והוזמנו לשם ח"כים מהקואליציה ושרים.

גם הפעם, לא פחות מהעבר, חשוב מאד שיגיעו אנשים רבים ככל האפשר, כי השלטון במקרים רבים מחליט על דרכו לאחר ש"ספר ראשים" והתרשם כי ישנה דרישה עקבית לכך מצד קהל גדול. כך גם נבחן עד כמה יקר הנושא לליבו של הציבור, שעד כה הוכיח זאת. גם הפעם תקפה הסיסמה – 'מי שיישאר בבית עלול לאבד את הבית', ולכן בואו בהמוניכם לחומש גם ליום של בילוי באחד המקומות המרהיבים ביותר בארץ, גם לקיום נוכחות במקום קריטי לשלמות הארץ וגם כדי שיספרו אותנו, תרתי משמע – את המשתתפים אישית, ואת הציבור שלנו כגורם שיש להתחשב בו.