בשבע 342: מכתבים למערכת

קוראי העיתון , כ' באייר תשס"ט

על ההתרפסות/ שרה לוי, באר שבע

כצפוי, ההתרפסות בפני האפיפיור, שכללה, כפי שפרסמתם, השתדלות למסירת אתרים בירושלים ובגליל לידי הכנסייה, לא הוכיחה את עצמה. עם נחיתתו הזדרז האפיפיור לתמוך ב"שתי מדינות לשני עמים" ואת ביקורו ביד-שם לא טרח לנצל לבקשת סליחה היסטורית.

אולי סוף סוף נלמד את הלקח – מי שמוותר בקלות על גאוותו הלאומית, שלא יתלונן כשכולם לא נוהגים בו כבוד.

  הטובים לבטיחות בדרכים/ יעקב גרינברג, תל אביב   הזדעזעתי כששמעתי על התאונה המחרידה שבה קיפחו את חייהם ארבעה בני אדם, בהם שני ילדים, בשובם ממירון. מן הראוי שהציבור הדתי והחרדי ייקחו על עצמם את ההובלה של תחום הזהירות בדרכים באמצעות הסברה, התנדבות וחינוך.

קשה להגזים בתועלת של יוזמה כזו בחיי אדם, משאבים ואפילו בתדמית המגזר.

 

  באוצר אין כל חדש/ ציפי  לידר, ירושלים

   אין כל חדש בספר התקציב של השנה. מדי שנה מנסחים נערי האוצר גזירות דרקוניות כטקטיקה להתמודדות מול הדרישות של המשולש: ההסתדרות, הממשלה והכנסת, ומיתון דרישותיהן האולטימטיביות. בסופו של דבר הגזירות אינן עוברות את סף הממשלה או הכנסת, בעקבות התנגדות נחרצת של השרים או הח"כים.

  אומנם השנה הייתה הקצנה בגזירות, כמו בגודל הממשלה (הקצנה שיכולה להיכנס לספר השיאים של גינס הישראלי), כפי שגם נשבר שיא בחוסר התיאום בין האוצר ושר-העל, ראש הממשלה בנימין נתניהו. אולם התהליך היה דומה, והפעם במהירות חסרת התקדים שבה נולדו, גם נפלו בעקבות הביקורת הציבורית, עוד בטרם עברו את סף הממשלה.

                          

ההוזים אינם מרפים/ משה בודק, חיפה

   לאחרונה שוב הוצאו מן הארון האמירות 'שתי מדינות לשני עמים'. העתונאי יהושע סובול, והפוליטקאי לשעבר עוזי ברעם חוזרים על אותה מנטרה, וטוענים שזה הפתרון הרצוי ביותר ב'סכסוך' בינינו לבין הפלשתינים. תוהה אני, על אותם אנשים דעתנים. האינם מבינים שמדינה פלשתינית ביו'ש תסכן את מדינת ישראל? כל מישור החוף יהיה בטווח קסאמים רקטות ואפילו נשק בעל מסלול קצר ביותר. כיצד נגיב אז? מדינת ישראל תהיה מוקפת אויבים מכל צדדיה. בצפון חיזבאללה, בצפון מזרח איראן, בדרום חמאס וממזרח מדינה חמאסית. כאשר חס ושלום תפתח התקפה עלינו מכל הכוונים, כיצד נתגונן? מה יאמרו אז אותם 'חכמים בעיניהם' טעינו?          

 

מי מפחד משרנסקי/ דב פרומן, ירושלים

ההתנגדות של אנשי המגבית למינויו של נתן שרנסקי ליו"ר הסוכנות מעוררת חשד. אולי הם לא מעוניינים ביו"ר שיתווכח עימם על העמלות הגבוהות שהם נוטלים לעצמם מהתרומות. אם אכן כך, זאת סיבה מצוינת למנות דווקא את שרנסקי לתפקיד הנכבד.

 

צימוקים לשבת/ משה טאו, רחובות

עליה ניכרת במספר חנויות הטרפה בארץ.

שִפְעַת חזירים.

הרינג באורך 90 ס"מ התגלה בנורווגיה.

דג מתוח.

פרס חזר אופטימי מארה"ב: אובמה ידיד ישראל.

תקוות שָב.