בשבע 342: מיקרוסקופ

ח. לוז, י. מידד, ע. גרסיאל , כ' באייר תשס"ט

עיתון בחדשות/ חני לוז

התכוונתי לכתוב על ההשמאלה הקיצונית של 'מעריב' מאז מינויים של העורכים רות יובל ודורון גלעזר לפני כשנה וחצי. בתקופת הבחירות הפך העיתון לפמפלט אנטי-ביבי ופרו-ציפי. בנוסף, גם מדור 'יהדות' ב-NRG נפגע. מעבר לכך, בשבועות האחרונים מצאתי את עצמי מופתעת שוב ושוב מההקצנה השמאלנית של העיתון.

כמה דוגמאות: לפני כשלושה שבועות פרסם הכתב הוותיק שלום ירושלמי כתבה על מאבק של  ערבים בירושלים תחת הכותרת "עצרו את הטיהור האתני" (24.4). מתוארת שם סאגה טרגית של ערבים שסולקו מבתיהם בשכונת שמעון הצדיק, כשהכתב אף מאזכר משפחה בשמה המפורש, שעל פי הכתבה מתגוררת בדירה ממנה סולקה המשפחה הערבית הנאלצת לחיות באוהל. אב המשפחה פנה לפורום המשפטי לבקשת סעד. שכן, לדבריו ביתו של אותו ערבי נאטם בהוראת בימ"ש ולא מתגוררים בו, ואילו הוא ומשפחתו מתגוררים בדירה אחרת לחלוטין. התושבים היהודים לא מופיעים בכתבה.

לפני שבועיים ניתנה במה ליזהר באר לכתוב ב'סופשבוע'. באר הוא מנכ"ל 'בצלם' לשעבר ומנהל מרכז מעקב התקשורת השמאלני 'קשב' היום.

השבוע בסדרת ההקצנה, כותבת יעל פז-מלמד, עיתונאית ותיקה, תחת הכותרת "הדיור המוגן של המתנחלים": "ראיתם מתנחל מודאג לאחרונה? ברור שלא. הרי לאורך שנים הצלחנו לשטות בעולם עם פינויים בכאילו. אולי אובמה ימחוק להם את החיוך". צר לפז-מלמד שאפילו "בגבעה 26 ליד חברון, מאחז שכבר פונה בעבר, שבו המתנחלים לאייש את המקום". צר היה המקום מלהזכיר לקוראים את רצח נתי עוזרי שיישב את גבעה, ואת ביתו שנהרס ע"י השלטון תוך שאלמנתו וילדיהם גורשו והושלכו באישון לילה חורפי אי-שם בארץ.

והנה, הפתעה: ביום שני התנוססו כותרות במדורי התקשורת על התפטרותם של שני העורכים, יובל וגלעזר בעקבות הגזירות הכלכליות של המו"ל. אשריכם הקוראים, צדיקים אתם. מלאכתם נעשתה בידי אחרים.

 

והתרגום המלא?/ ישראל מידד

בשעות הערב של יום ראשון פורסמה ידיעה אודות תקרית הקשורה לאפיפיור המבקר בארצנו הקדושה.  בכנס הידברות בין דתית בנוכחות האפיפיור, שהתנהל ב'נוטר דאם', תפס אורח שלא נכלל ברשימת הדוברים, את עמדת הנואמים. השייח' תייסר תמימי, ראש בתי הדין השרעיים של הרשות הפלשתינית לא המשיך לנאום גם כשניגש אליו איש הכמורה בינסיון נואש להפסיק את דיבורו.

תמימי טען כי "ישראל הרסה את ביתנו, הגלתה את עמנו, בנתה התנחלויות, הרסה את המקומות הקדושים לאיסלאם, הרגה ילדים נשים וזקנים וטבחה בעזה". השייח עוד הוסיף:  "על הנוצרים והמוסלמים לעצור את התוקפנות הישראלית נגד העם הפלשתיני... ותוקם מדינה פלשתינית שירושלים תהיה בירתה הנצחית". 

האפיפיור, שלא סופק לו תרגום סימולטני, נשאר לשבת ואף לחץ את ידו של השייח'. כשהובהר לאפפיור תוכן הדברים, הסתלק לפני הסיום הרשמי.  אגב, השייח' אמר אותם הדברים בביקור של האפיפיור הקודם.

אלא שיש כאן פרט חסר. צפיתי בשידור של הערוץ הראשון כשבתחתית המסך הופיע בכיתוביות קטע מתורגם של דברי השייח'. קראתי שהשייח' קובע שממשלת ישראל, בהפציצה בתי ילדים ומסגדים עשתה זאת לפי פסק הלכה שקיבלה מרבנים(!).

אולם בבדיקה באתרים חדשותיים מרכזיים לא מצאתי זכר לקטע זה בדיווחים.  אולי לא נעים להם לכלול אותו, כי הרי שנאה על רקע לאומי ואפילו אתני, נו, את זה אנחנו מכירים אצל שכנינו.  אבל עוינות על בסיס דתי בעיוות נורא כבר מסבכת את  העניינים יותר מדי. וכך ממשיכה התקשורת הישראלית להסוות את המימדים האמיתיים של מלחמתם של ערביי הארץ נגדנו.

 

שאלות קטנוניות/ עדי גרסיאל

האם העובדה כי הידיעה על התפטרות עורכי מעריב הופיעה באתר ווינט במדור כלכלה מעידה על כך שבידיעות לא סופרים את מעריב בתור עיתון?

"התקציב והסקנדל" (ידיעות, יום ד'), "אובדן שליטה" (מעריב, יום ד'). אז זהו? אחרי 50 יום נגמרו ימי החסד של ביבי?

כותרת צנועה בעמוד השער של הארת (ד'): "מספר מקרי שפעת החזירים בעולם כמעט שילש את עצמו בתוך שבוע". לפני שבועיים ידיעה מעוררת פאניקה כזו היתה פותחת מהדורות. מי אמר שווירוס לא זקוק לייעוץ תקשורתי?

מעריב פעם אחרונה: מאז סיים שמואל שניצר ז"ל את תפקידו כעורך לפני חצי יובל שנים לא היה כדבר הזה. אולי כדאי שהמו"ל ישקול להחזיר עטרה ליושנה ולמנות למעריב עורך עם אוריינטציה ימנית, אולי אפילו דתית. כבר אין הרבה מה להפסיד.

 

חדשות בחדשות/ עדי גרסיאל

עיתונאית  הארץ עמירה הס, שדיווחה בחודשים האחרונים מתוך רצועת עזה, נחקרה במשטרה כאשר ניסתה לשוב לישראל. הס התחייבה שלא לחזור לרצועה ב-30 הימים הקרובים. כך דיווח אתר הארץ.

נועם פדרמן תובע מהרשות השנייה לפצותו ב-100 אלף שקלים בגין שימוש שנעשה בשמו למערכון 'המתנחלים' בתוכנית ארץ נהדרת. כך דיווח אתר מחלקה ראשונה.

על פי 'דה-מרקר', המועמדים להחליף את עורכי מעריב המתפטרים הם: בן דרור ימיני (עורך מדור הדעות במעריב), יון פדר (עורך אתר ווינט), חנוך מרמרי (לשעבר עורך הארץ) ורפי רוזנפלד (העורך הכלכלי של מעריב).