בשבע 343: לא מספיק לשיר

למרות השירים המצוינים, אלבומו החדש של עובדיה חממה נחבא בתוך ספרון, כדי להדגיש את המסר הרוחני

אמציה האיתן , כ"ז באייר תשס"ט

אינפ': כשנשמה מאירה – עובדיה חממה

 

"זה לא שיר, גברת קרקר, זה הצהרת הון" (אם המשפט הזה לא אומר לכם כלום, אז המכנה המשותף שלנו קטן ביותר). על משקל אותו משפט אלמותי אני רוצה להגדיר את הדיסק החדש: "זה לא דיסק, עובדיה חממה, זה ספר". אפילו הצורה החיצונית שלו נראית יותר כמו ספר מאשר דיסק. 'כשהנשמה מאירה' יצא לאור בספרון, בכריכה קשה, ובהשקעה גרפית בולטת לעין. הדיסק עצמו נמצא אי שם בדופן הפנימית של הכריכה, בצד ימין. זו לא רק החלטה עיצובית, אלא גישה אסטרטגית. עובדיה חממה רואה ביצירה שלו עומק סיפורי מורכב, כשמרכיב השליחות תופס מקום משמעותי, והוא עצמו רק שליח להעביר את המסר. "אסופת השירים שבחרו בי... מונחת לפניכם" (ציטוט מתוך ההקדמה שלו לאלבום). שמים לב? השירים בחרו בו, ולא הוא בשירים.

"כל אימת שקולי המוגבל לא יכול היה להצמיח כנפיים לקולי הפנימי, קראתי לדגל למבצעים טובים יותר ממני...". איפה תוכלו למצוא אמן, שכבר בפתיח ליצירה, מספר על קולו המוגבל שהביא אותו לפנות לאמנים אחרים? 

חממה, יוצר יוצא דופן, שפרץ אל התרבות הישראלית עם 'אנא בכוח', מגיש לאוזנינו אוסף של סיפורים מרגשים, אוצר של מוסיקה נוגעת, שהחלק התוכני שבה חשוב לא פחות מהצורה המוסיקלית. הוא כבר הבין שהרכב הכלים שהביא אותו אל הציבור הרחב מהווה הרכב מנצח, והוא לא מוותר על הכינור והצ'לו, על הגיטרה העדינה ואפילו לא על קרן היער והנבל. האחים אשל, שליוו אותו לאורך הדרך, ממשיכים לעטר את השירים בהרמוניות, והוא מארח בשירה יוצרים מגוונים ואפילו מפתיעים.

תהיה זו טעות להאזין לשירים מבלי לקרוא את הסיפורים המלווים אותם. השיר 'אל נא רפא נא לה' נכתב לאחר סיפור החלמתה של נכדת המקובל הרב דוד בצרי, ואפשר לשמוע את קולו של הרב בצרי, כשהוא זועק בתפילה. 'הבט משמים וראה' ליווה את דוד פרידמן בימיו הקשים במחנה הריכוז, וגם את קולו מצרף חממה להרכב הקולות בביצוע המרגש. 'צור ישראל' נכתב עבור בר המצווה של הילד צור, שנפגע קשה בפיגוע, וקולו מלווה את השיר, שפונה בתפילה לחיזוק וישועה.

דווקא הפתיחה קצת הרגיזה אותי. חמש דקות של "ברוך שם כבוד מלכותו" מהביצוע הידוע של 'אנא בכוח', מהווה לטעמי, ניסיון בוטה מדי לומר לציבור הרחב: "זוכרים אותי? זה אני מ'אנא בכוח'". בספרון תמצאו הסבר מפורט של חממה, ואם זה יספק אתכם, שיהיה לבריאות.

חממה מארח את שולי רנד, ברי סחרוף, חמי רודנר, אהוד בנאי, שלמה בר ועוד. הוא מצטט שירים ישנים מאלבומים שלו עצמו, ומאריך בהסברים פילוסופיים, שנותנים משמעות מחודשת למילים, שחלקן מוכרות לכולנו. בביצוע מאוד מיוחד של השיר 'המאיר לעולם כולו', אנחנו שומעים את קולו המתוק של יחיעם ואך, נציג של המשפחה המוסיקלית הידועה, והחיתום של האלבום הוא ביצוע קצר ונדיר של "ברוך שם כבוד מלכותו" בגירסא בלתי מוכרת, בביצועו של גיל עקיביוב. 

בסך הכל, מדובר ביצירת מופת, מעניינת ומגוונת, נוגעת באוזן, בלב וגם פונה אל השכל.

seret@etrog.tv