בשבע 344: מכתבים למערכת

קוראי העיתון , ד' בסיון תשס"ט

ללמוד מלקחי השואה/ יוסף בלכר, תל-אביב

טועים בגדול כל אלה שמנסים לנחמנו לשווא, שהבעיה הגרעינית האיראנית איננה שלנו בלבד, אלא אוניברסלית כללית.

זה אולי דבר נכון בחלקו, אך יש גם אפשרות של אסון שואתי נוסף לעם היהודי. הפעם, בארצו ומולדתו ממש. גם לזה הראשון שהתרחש באירופה במאה שעברה, לא האמינו רבים שיקום ויתממש הלכה למעשה. גם אז טענו לא מעט מדינאים ופרשנים פוליטיים שונים שהנאצים הם בעיה כלל עולמית, ואיומיהם להשמיד את העם היהודי הם איומי סרק.

אך המציאות הוכיחה אחרת, ולמרות שגם ארצות ועמים שונים סבלו מהחיה הנאצית, תמיד היהודים היו אלה שנפגעו ראשונים ובצורה החמורה ביותר.

כך עלול לקרות גם עם איראן, באם לא נפעל כבר עתה, אפילו בכוחות עצמנו להריסת הפוטנציאל הגרעיני-מלחמתי שלה.

ההיסטוריה יכולה אולי לסלוח לצועדים במצעד איוולת אחד ויחיד, אך מהשתתפות נוספת במצעד כזה היא תיעלב, ואף  תבוז לאלה שישתתפו בו כמטומטמים סדרתיים.

 

תיקון לכולם / איתמר ליברמן , בית אל

התופעה של בני נוער המנצלים את ליל שבועות לשוטטויות, שיחות חולין ופיצוח גרעינים מוכרת לכולנו היטב. הם אולי סמוכים פיזית למוקד הרעש של הלימוד, אך רחוקים מעולם התורה, ועם כוונה ל'השלים' את התיקון בשינה של כל היום למחרת. דהיינו, ביטול תורה ביום המציין את אירוע קבלת התורה.

על כן יש להתאים תוכנית לימודית מעניינת, מסודרת ומאתגרת לצעירים: מרצים מעניינים, חברותות טובות, פה ושם חיבוקים וחיזוקים ומשהו שיהיה לכרסם.

שימוש באמצעים כמו שירה, ריקודים, הצגות וטישים יסללו את הדרך אל לב הנערים וגם אל לב חלק מהמבוגרים. יש לתת מקום לחידושים וליצירתיות, אך תוך שימת לב שליל שבועות לא הופך למין ערב תרבות חוויתי של המתנ"ס. והעיקר שנפנים שהתורה היא בעצם של כ-ו-ל-ם.

 

מכתב אישי לנשיא ארה"ב/ יצחק אושר, כרמיאל

מר אובמה,

לפני כחודש ביקרת בטורקיה. עתה שמעתי, שהנך עומד לבקר במצרים. כל כך קרוב לישראל ובכל זאת אינך מבקר.

לכן אדוני הנשיא, אני מצרף לך את מפת המזרח התיכון, כדי לוודא שתגיע. כפי שתראה, הנה מצרים פה וכאן ישראל, טיפה מזרחה. אחרת אני אתחיל להבין שאתה בכוונה לא מבקר במדינת ישראל.

אני בהחלט אתאכזב. מה אעשה עם הדגלון הקטן של אמריקה. הנה 50 הכוכבים שבדגל וכל כך רציתי לנפנף בו כשתגיע. הייתכן שאתה מתעלם מאיתנו?!

הייתכן שאתה רוצה להראות לעולם המוסלמי שאתה אחד מהם? מתקרב אליהם על ידי התרחקות מאיתנו, ממדינת היהודים?

באם זה כך, אז זה לא נורא, עברנו את דה גול הצרפתי, נעבור גם אותך. מהר מאוד תראה שהמוסלמים הקיצוניים יעלו לך לראש.

ולגבנו, זו הזדמנות לחשיבה מחדש. האמריקניזציה שהשתלטה על תרבותנו וחיינו טוב שתיעצר, הרי ייש עוד מעצמות סביבנו: הודו, סין, רוסיה.

וכפי שאומר לי יועץ ההשקעות בבנק: אסור לשים את כל הביצים בסל אחד. צריך לפזר את סיכון ההשקעות.

כך שבסופו של דבר, אדוני חוסיין אובמה, אצליח להתגבר על כך שלא 'תקפוץ' לביקור.

 

לאן נעלם הלוחם בטרור/ חיים דויטש, חולון

בימים אלה, כאשר נתניהו מכריז על פינוי מאחזים בכוח, מדוע אין הוא נחרץ באותה מידה במלחמתו נגד החמאס? האיש שכתב ספר על המלחמה בטרור מתקשה להבהיר את עמדתו בנושא "שתי מדינות לשני עמים" ונוקט בעמימות דיפלומטית.

עד מתי יהיה לנו ראש ממשלה מתנדנד שאינו מסוגל להחליט?

על נתניהו להכריז קבל עם ועולם מה עמדתו לגבי מדינה פלשתינית והאם בכוונתו למחוק את החמאס.

 

בכביש 6 אין שבת/ אדוה נוה, שערי תקוה

ביום שישי נסעתי בכביש 6 לירושלים. על השלטים המוארים היתה כתובת גדולה: "דרך צלחה מאחלת לכם נסיעה נעימה וסוף שבוע טוב". חברת 'דרך צלחה' החליטה כנראה למחוק את השבת שהיא יום מנוחה רשמי במדינת ישראל, ולאמץ את הגרסה הנוצרית המקובלת בעולם 'סוף שבוע טוב'.

'דרך צליחה' זכתה במכרז להפעלת הכביש המרכזי במדינה ולא ייתכן שתתן יד למחיקת הפן היהודי בפרסומיה.