בשבע 345: מכתבים למערכת

קוראי העיתון , י"ב בסיון תשס"ט

איך אומרים מאחז בערבית/ הרב יוסף הרטמן, קרית מלאכי

השבוע, הוצפנו במידע כי ראש הממשלה הימני, בתיאום עם שר הביטחון מהעבודה הרסו ויהרסו כמה מאחזים "בלתי חוקיים".

הזדמן לידי קטע מהעיתון "ישראל היום" מלפני כשבוע. בעמוד 7 מובאת ידיעה על משרד הביטחון ש"'מלבין' בתים של פלשתינים בבקעה". בהמשך מדווח: "ראש המועצה האזורית בבקעת הירדן מר דוד אלחיאני, פנה בדחיפות למר ברק וביקש להיפגש עימו אלא שברק סירב". המדובר בעשרות בתים לא חוקיים של פלשתינים דרומית ליישוב פצאל ליד כביש 90. עד כאן הידיעה המזעזעת, שעברה בשקט, בתקשורת שלנו. לכך צריך להוסיף את העובדה המצמררת שלמעלה משמונים אלף מבנים בלתי חוקיים נבנו במגזר הבדואי והערבי בנגב ובגליל. כולם שותקים שתיקה רועמת. רק על כמה פחונים עלובים בכמה גבעות ביהודה ושומרון מרעישים עולמות על "שמירת החוק". אולי כדאי שהמתנחלים יתנו שמות ערביים למאחזים וכל הבעיה תיפתר, לשביעות רצונם של בלשי 'שלום עכשיו' ושל 'ידידינו' היקר, הנשיא אובמה.

 

המאחזים יפילו את נתניהו/ שמריהו בקרמן, ירושלים

שמעתי ברשת ב' את שר האוצר מתראיין ואומר שפינוי המאחזים ביו"ש לא יפיל את הממשלה. צר לי לאכזב את שטייניץ ואת ראש הממשלה, פינוי המאחזים הוא תחילת הסוף של הממשלה הימנית הנשענת על השמאל. אין מעשה יותר ציוני מאשר הקמת מאחז במקום בו נרצח יהודי, או בגלל שנרצח יהודי.

לא שייך בכלל לקיים לינקג' מטופש בין המאחזים לפעולה אמריקנית נדרשת כנגד איראן. אובמה חייב לפעול נגדה, כי גם הערבים וגם אמריקה יסבלו מנשק גרעיני בידי מטורפים. לכן יפה שנתניהו מבטיח שתמורת המאחזים יוכלו להרחיב התנחלויות חוקיות קיימות, האם אובמה חתם על זה?

 

מידה כנגד מידה/ שמואל פישר, פתח - תקוה

לפני כארבע שנים, כשאריאל שרון הודיע על תוכנית 'ההתנתקות', הוא טען כי בתמורה לכך תתמוך ארה"ב בגושי ההתיישבות. והנה עתה, מכריז נשיא ארה"ב מדי יום כי יש "לעצור את ההתנחלויות", כשכוונתו בראש ובראשונה לבנייה בגושי היישובים, והוא מתנגד לכל בנייה, אפילו לצורכי גידול טבעי.

אם ארה"ב מפירה את ההבטחה שניתנה לשרון בדבר גושי היישובים,  אז באותה מידה גם מדינת ישראל רשאית  להשתחרר מהתחייבותה ולבטל את ההבטחה שנתן בזמנו שרון לעקור מאחזים.  

 

הידד לאלדד/ גולן עזאני, כוכב יעקב

טוב עשה ח"כ אריה אלדד, שהעלה על סדר היום את נושא ירדן כמדינה הפלשתינית.

גם אם נצא מנקודת הנחה שלעם הפלשתיני, שהומצא לאחר 67’, מגיעכ מדינה, עדיין צריך לזכור שמדינה אחת כבר יש לו.

ירדן חולשת על שלושה רבעים משטחה של א"י ההיסטורית ו-80 אחוז מתושביה מגדירים עצמם כפלשתינים - תוכנית החלוקה כבר התבצעה.

מה שמונע מהעיוורים בתוכנו ומשאר העולם לראות זאת, הוא שלטון המיעוט הבדווי בירדן.

הגיע הזמן לדרוש בחירות דמוקרטיות בירדן.

 

השבת וכביש 6/ ד"ר  גדעון  ארליך, נגוהות 

(בתגובה למכתב למערכת, גיליון 344)

אדוה נוה קובלת בצדק על ברכת "סוף שבוע נעים", שהתנוססה בכביש 6 בערב שבת, במקום  "שבת שלום". הרגשתי באופן דומה כשהתברר לי ששעוני השבת נעלמו מהחנויות ואת מקומם תפסו 'קוצבי זמן'. בכביש 6  גרמה לי הרגשה רעה דווקא הכתובת "שבת שלום לנוסעי כביש 6", שקידמה את פני מספר שעות לאחר צאת השבת. מנין להם החוצפה לבזות אותי כאילו אני ממחללי השבת? עיצבון הנוסעים בשלטים שכאלה מצטרף לאזכור שמו של מביא אסון אוסלו בשלטים שלצידי הכביש. עיצבון נוסעים הוא מפגע בטיחותי. טוב היה אם ביום ששי אחה"צ  היתה הכתובת: "כניסת השבת בשעה... שבת שלום", ובמוצאי השבת: "שבוע טוב" - ברכה שיש לה ניחוח של מלוה מלכה. זאת בתנאי שלא משתמשים בה גם ביום ראשון כמקבילה ל'סופ"ש נעים' של יום ששי. 

 

צימוקים לשבת/ משה טאו, רחובות

דליה איציק העריכה שהעיתונות לא תתנפל עליה.

והיא שאמדה.

מפכ"ל המשטרה: יש בינינו מדליף.

סח הכל.