בשבע 345: געגועים ערבים

פרויקט חידוש הלהיטים החסידיים הגדולים של חיים בנט יישמח לא רק את אוהבי הנוסטלגיה, וכולל שיר שהאדמו"ר מסערט ויז'ניץ אוהב במיוחד

אמציה האיתן , י"ב בסיון תשס"ט

 

אינפ': אוצר הנגינה (תורה), חיים בנט

 

גם אני קראתי את העיתון הקודם, וראיתי שכתבו עליו במדור 'דמותרבות'. אמנם על ר' חיים בנט אפשר לכתוב סדרה שלמה, אבל זה לא הנושא במדור, אלא המוסיקה. ולכן תרשו לי להתמקד בדיסק 'אוצר הנגינה', וב-15 השירים הכלולים בו.

כשמו כן הוא, 'אוצר הנגינה' הוא מאגר נוסטלגי של שירה חסידית, המחבר ישן וחדש. השירים שלחו אותי 30 שנה לאחור, לימי הילדות, כשהלהיט ברדיו (רשת א', אם אני לא טועה) היה 'מצעד הזמירות' החסידי, ואת המוסיקה לא שמענו במכשירי 3MP אלא בפטיפונים. אלה שנולדו לעידן הדיסקים יתקשו לדמיין את אותם תקליטים גדולים מסתובבים באיטיות,  כשהמחט עולה ויורדת על פניהם המחוספסות של התקליטים. הצליל של חריקת המחט או של תקליט סרוט החוזר על עצמו שוב ושוב, הפך למוצג היסטורי נדיר, ורבים מאיתנו יתרגשו רק לשמע הצליל הזה. צר לי לאכזב את אותם אוהבי נוסטלגיה – בדיסק החדש לא תוכלו לשמוע את חריקות התקליט, וגם לא את הצלילים החוזרים של הסריטות. בנט השקיע רבות בעיבוד דיגיטלי מחודש של אותם שירים ישנים ואהובים, והם נשמעים כאילו יצאו זה עתה משולחן העריכה.

השירים של חיים בנט הפכו במהלך הדורות לקלאסיקה של השירה החסידית, ומי מאיתנו לא מכיר את 'נר לרגלי' או 'אבינו אב הרחמן'? הביקוש לשירים בפורמט מחודש הביא לפרויקט הזה, שאנחנו רק בתחילתו. הרצון לשמר את אותה רוח מוסיקלית, הביא אותו להשתמש בפלייבקים המקוריים, שעברו שיפוץ דיגיטלי מורכב מאוד. חלק גדול מהקולות של הזמרים והמקהלה הוקלטו מחדש. לדבריו, הקהל היום הרבה יותר מפונק מפעם, ודורש יותר שילוב של קולות והרמוניות.

לצד השירים הישנים יש כאן גם שירים חדשים. ר' חיים בנט מסתופף בחצרו של האדמו"ר מסערט ויז'ניץ, והוא מקפיד מדי חג השבועות להלחין שיר חדש עבור רבו הנערץ. לפני שנתיים הוא חיבר את 'ותן בליבנו בינה', ובשנה שעברה את 'והערב נא'. חוגים המקורבים לסערט ויז'ניץ מספרים כי במהלך הטיש של חג השבועות הרבה ביקש במיוחד מר' חיים לבצע את 'והערב נא'. מסתבר שלא רק האדמו"ר אוהב במיוחד את השיר. האזנתי לו שוב ושוב, ואכן מדובר ביצירת מופת. כמעט עשר דקות(!) מוקדשות לשיר הזה בדיסק, אבל הוא שווה כל שנייה.

אחד הקולות היותר מרגשים בדיסק הוא קולו של ר' לייבל'ה העשיל ז"ל. נדמה לי שהוא מוכר לרובנו מהשיר 'מה אשיב לה'', ולצערנו נפטר בגיל צעיר. ניתן לשמוע את קולו בבירור בשיר 'אבינו אב הרחמן' וב'ברוך אלוקינו'.

הדיסק הראשון בסדרה מכיל שירים העוסקים בנושא התורה. בהמשך מתוכננים אוספים בנושא שבת וחתונה, והיד עוד נטויה. הגורם היחיד שיקבע אם ר' חיים בנט ורבים כמותו ימשיכו ליצור ולהשקיע, הוא מספר הקונים של הדיסקים לעומת הצורבים והגולשים.

אם אתם מסתדרים עם ההברה החסידית של הזמרים, והמילה נוסטלגיה עדיין עושה לכם משהו, זו המתנה האידיאלית ליום ההולדת הקרוב שלכם.

seret@etrog.tv