בשבע 345: היה שווה לחכות

קשייו של ילד ישראלי שמשפחתו נוסעת לשנת שבתון בארה"ב ולבטיו בין השליחות לשאיפות האישיות מתוארים בחן ובשפה מיוחדת ב'זה שמחכה'

טלי וישנה , י"ב בסיון תשס"ט

כותרת:

 

אינפ': זה שמחכה, יותם טולוב, כתר 2009, 250 עמודים

אודה ואתוודה. שמחתי מאוד לקבל לידי את הספר 'זה שמחכה'. כמו הוריו של הגיבור, זיזי (רז), גם אנחנו גררנו ארבעה ילדים קטנים לארצות הברית. פעמיים. וגם הילדים שלנו מצאו את עצמם פתאום בבית ספר דומה ל'מיימונידס', בית הספר של זיזי, שבו לומדים חצי יום עברית של תנ"ך וחצי יום אנגלית של אמריקה. גם הם בהתחלה לא הבינו מילה וחצי מילה ממה שנאמר סביבם, אבל לאט לאט גילינו איך האנגלית הולכת ומתפשטת לתוך העברית, וקונה לה אחיזה של ממש. עד היום. ועד היום, כשחסרה מילה בשפה אחת, עוברים לשנייה, ולהיפך. בדיוק כמו אצל זיזי.

'זה שמחכה' הוא ספר על משפחה משכילה, דתייה. אבא איש מחשבים שורשי ומשופם; אמא, פעם שולי - היום סוזי, בעלת שאיפות אקדמאיות מרחיקות לכת, המקבלת הזדמנות חד-פעמית ממש לעבוד עם המשפטנים המובילים בעולם. משפחה שמתנדנדת בין הערכים הלאומיים לבין הרצון האישי להגשמה עצמית. הדילמה הזו שבין הלאומי והפרטי חוצה את גבול האישי, והופכת להיות עניין משפחתי, כאשר אם המשפחה מחליטה לנסוע לבוסטון לשנה, להגשים חלום. בעוד ההורים מנהלים את המאבק על המולדת מול הקריירה ביניהם, הילדים יגלו עד מהרה שהם המושפעים העיקריים מכל החלטה שתיפול. זיזי, הרגיש מבין השניים, ייקרע מארצו וממולדתו, וימצא את עצמו בסביבה זרה ולא מובנת, ובלי כל הסבר מניח את הדעת לגבי תפקידו שם.

המילה 'שליחות' היא מילת מפתח. זיזי, שגדל תחת כנפי הציונות הדתית, אינו מסוגל להבין עזיבה של ישראל שאינה לצורך שליחות לאומית. התגובות שהוא זוכה להן בארצות הברית מאנשי הקהילה היהודית ומחבריו לבית הספר מחזקות תחושה זו. אם אתה נוסע לארצות הברית, אתה בשליחות. אם אתה בשליחות, אתה צריך להוכיח את עצמך, להוכיח למי ששלח אותך שהיית ראוי. במקרה של זיזי, אתה צריך קודם כל למצוא את המשימה. וכאשר אתה נכשל, אתה חייב לברוח. שלא תיתפס. עד ניו-יורק, עד וושינגטון די.סי, עד ישראל.

אבל זיזי הוא לא רק ילד דתי ולא רק ילד בשליחות. בין לבין הוא מתחבט בבעיות הקלאסיות של ילדים – ההורים שלו מגלים חריקות ביניהם, אחותו לפעמים מעצבנת, החבר שלו נראה לו חזק יותר, חכם יותר ומוצלח יותר באופן כללי. וכמו הרבה ילדים הוא מנסה להקים חבורה סודית ביותר שתחשוף סודות ותציל את המדינה. אלא שבמקרה, הסוד שזיזי מגלה הוא לא בדיוק מה שציפה לגלות. לא סיפור אומץ וגבורה כי אם כאב אצור המאיים להתפרץ.

וכל אלה מתובלים בשפה המיוחדת של ילד ביישן וסקרן, ילד שאוהב מפות וספרים, ושונא את חולשותיו. ילד שנמצא בין כאן לשם, ומחפש את מקומו בחברת הילדים ובעולם המבוגרים בכל שפה שלא תהיה.