בשבע 346: בהבל פיו

למרות הכריזמה והפופולריות הגואה, נאומו של אובמה לא יוכל למציאות במזרח התיכון

דודו אלהרר , י"ט בסיון תשס"ט

נשיא ארצות הברית של אמריקה, מובארק חוסיין אובמה, נשא בקהיר נאום מבריק. משנה סדורה שכזו לא נשמעה משנים שָׁנִימָה! כל השאלות/ הבעיות/ התסבוכות של העולם בכלל והמזרח התיכון בפרט הועלו בזוֹ אחר זוֹ, ולצידן פתרונות 'צודקים וברורים' לבאי כולי עלמא. מה יש לדבר? נאום דרבונות! זה האיש אשר ישכין שלום בין כל האומות וכל הדתות לעולמי עולמים. משיח!

אלא שאבק הנאום, אף שהיה חוצב להבות אש, סופו לשקוע. גם הפרשנויות הנלהבות לעייפה לא יוכלו למציאות המתעקשת להתקיים בדרכה. עם כל הכבוד לנאומים, ויש הרבה כבוד, המציאות המורכבת והמסובכת אותה אנו חשים יום-יום עד צוואר אינה מתרשמת ממלחמות עקובות מדם, ומדוע ישפיע עליה נאום מבריק ככל שיהיה? הכוחות הקובעים את המציאות אינם בשליטה של מעצמה זו או אחרת ולא בידי מנהיג זה או אחר. ההיסטוריה לבדה קובעת את מהלכיה ומעטים היו ששינו את פניה, וגם זאת אך ורק בהסכמתה.

דת האיסלם, כמו כל דת, אינה סובלת דברי חנופה. מה גם שמובארק חוסיין מצהיר על עצמו שהוא נוצרי ובכך מתנכר לאיסלמיותו. מחיאות הכפיים שהרעיפו עליו היו תשואות של התנשאות מוסלמית גאה שפרצו ברעש גדול רק במשפטי החנופה וההתרפסות. הוא עוד ילמד איזה נאום חנֵף שמו בפיו מביני המבינים, לרבות הציטוטים מספרי הקודש של הדתות המבטלים אלה את אלה ומותירים כלום על שום-דבר מכל בליל התמליל עליו עמלו חכמי חכמיו לילות כימים.

"שתי מדינות לשני עמים, זו בצד זו, בשלום ובביטחון!" קבע נחרצות. כאילו מדובר בשני עמים מגובשים ומלוכדים הנשלטים על-ידי מנהיגיהם ולא בבליל של 'עממי-חמולות' וכנופיות אינספור מול מדינה קרועה ושסועה מכל הבחינות. על מי יכפה הסדרים? על הג'יהאד האיסלמי שאינו מכיר אפילו בשלום עכשיו? או אולי על עז א דין אלקסאם שאינם מבחינים בין בְּצֶלֶם, מחסום ווטש, או גוּשָׁלוֹם? ולא דיברנו עוד על החמאס והחיזבאללה שהחובה להכריעם אפיים ארצה ניצבת לפני תזוזה מדינית כלשהי. הנשיא מובארק חוסיין הינו אדם צעיר ונמרץ המשתוקק להוכיח דבר שאי-אפשר. והוא יוּתשׁ הרבה לפני שיתחולל כאן בדל של שינוי.

ההתנחלות האמיתית אליה נושאים הערבים את עיניהם היא התנחלות תל-אביב, ולא איזו אדמת טרשים על גבעה זו או אחרת. חוץ מהערבים וחלק קטן ביהודים, איש אינו מוכן אפילו להתחיל להתמודד עם הסוגיה הזאת. כל התל-אביביים הדשנים והשאננים אינם קולטים שביטחונם תלוי ועומד על קוממיותם של מעוז אסתר, שדמה ומאחז מיגרון, ונפילתם תביא על ראשם את הקץ במוקדם או במאוחר. הנשיא חוסיין טועה בהערכתו שמדינת-ישראל קמה בגלל השואה. מדינת-ישראל הינה תוצאה הכרחית של גלות ארוכה. שבנו לארצנו ולאדמתנו. זוהי מולדתו של העם היהודי! שישאל כל הר וכל עמק על כל אבן שבהם, מעל לקרקע ומתחתיה.

ובאשר לפופולריות המעבירה אותו על דעתו ועושה אותו כל-יכול בעיני עצמו – כנוצרי מאמין עליו להכיר את טקס הכתרת האפיפיור על בוריו: לשר הטקס בִּכנסיית פֶּטרוס ברוֹמִי יש תפקיד נִכבד בטקס הכתרת אפִּיפְיוֹר חדש; בִּזמן שהאפיפיור עובר את מִפתן הכנסייה לקבל את הכתר הקדוש מַבעיר שר הטקס בַּנֵר שבידוֹ אגודת נְעוֹרֶת בקצהו של מוט ברזל שלוש פעמים. בכל פעם הוא מַכריז:  Sic transit gloria mundi Pater sancte , אב קדוש, כך חולפת תהילת עולם! כמו הנעורת הַמִתְכָּלָה לעיני.

בינתיים, עד שתחלוף תהילתו שרק החלה, נתבע בכל פה מחשבה תחילה לפני כל מעשה. ניתן לה הֵד עולמי. יש לנו תקדימים נוראיים להתקפלויות שנעשה בהם שימוש תקשורתי חובבני למדי. אנחנו חייבים להתרכז בהפצת המידע, בהסברה, בזעקה מסוף העולם ועד סופו. זהו שדה הקרב הרלבנטי – ה ת ק ש ו ר ת!