בשבע 346: מיקרוסקופ

ע. גרסיאל, ח. לוז, י. מידד , י"ט בסיון תשס"ט

והרי סיפור שהגיע זה עתה/ עדי גרסיאל

לרגל פתיחת שבוע הספר העברי הגו קברניטי הארץ פרויקט מיוחד:  אתמול (רביעי) נכתבו כל הידיעות בעמודי החדשות בידי סופרים ומשוררים. כך למשל ראיין הסופר אתגר קרת את שר הביטחון ברק, רם אורן כתב על פגישה עם דודו טופז שנערכה קצת לפני התפוצצות הפרשה, המשורר רוני סומק הופקד על תחזית מזג האוויר והסופר אשכול נבו כותב בטור ביקורת הטלוויזיה מדוע הוא כמעט לא צופה בה בכלל.

לכאורה אין בכך חדש - סופרים עסקו ועוסקים בתקשורת (דויד גרוסמן ברדיו, רם אורן ערך ב'ידיעות', חיים גורי היה עיתונאי ב'למרחב', למשל). אלא שכיום הם בעיקר כותבי מאמרים בעמודי

הדעות. את עמודי החדשות הם השאירו לצעירים, כאלה שאורך הנשימה התקשורתי שלהם קצר במיוחד.

כמובן שבהארץ כמו בהארץ, לא ניתן ייצוג לסופרים ומשוררים מהמחנה שניצח בבחירות. ולמרות זאת, יש משהו מלבב במיזם. עיתונאים נוטים מטבעם להיאחז בכרוניקה, בסיקור מה שהתחדש בשעות האחרונות - אתגר שהופך בלתי אפשרי בתקשורת המודפסת הנאבקת באינטרנט המתעדכן בזמן אמת. לסופרים ומשוררים,

לעומת זאת, יש עין אחרת. אותם פחות מטרידים הסקופים והחשיפות של המתחרים. הם רואים את מה שמתחת לפני השטח: מגמות, תהליכים, חלומות.

ואולי זה הכיוון שהעיתונות המודפסת צריכה לאמץ: יותר בגרות, פחות עזוז נעורים; יותר פרספקטיבה, פחות כרוניקה.

 

שני פנים לסרבנות/ חני לוז

עופר שלח ורביב דרוקר מגישים בערוץ 10 את 'מקור', תוכנית מגזינית חדשה יחסית .

ביום ראשון השובע הוצג בתוכנית תמהיל מעניין: כתבה המשקפת את הנרטיב של ארגוני השמאל הקיצוני, תחקיר על הימורים וכתבה צבעונית על כצל'ה. הכתבה הראשונה, הנסמכת על חומרים של 'שוברים שתיקה' ו'יש דין', מכפישה את הפעילות של חטיבת 'כפיר', זו שעושה לילות כימים למניעת טרור ביו"ש. ה"עדויות הרבות" עליהן נסמכת הכתבה מגובות בחייל אחד, שגבו אל המצלמה ומדבר סרה על פעילות 'כפיר' בכפרים ערבים ובמחסומים. הנרטיב הוא של סאדיזם וחוסר מוסריות, כשקריינותו של הכתב, שלח, משקפת הבנה עד הערכה למי שסירב פקודה:  "לפני חודשים הודיע סמל מחטיבת כפיר למפקדיו שהוא מסרב לקחת חלק מפעילות החטיבה בשטחים... סירוב שכזה, שנומק בשאט נפש עמוקה ממה שחווה הלוחם במהלך שירותו... הוא נדיר. עדויות של מספר חיילים חושפות את  האירוע שהביא לסירוב הפקודה..." ויש גם הטחת ביקורת במפקדים, "שאינם רוצים לדעת את הסיבות לסירוב פקודה נדיר". את השקפתו הפוליטית של שלח על אחיזתנו ביו"ש, לא קשה למצוא בדבריו על חטיבת 'כפיר' לקראת סוף הכתבה: "היא עושה את העבודה היומיומית המתישה והמלכלכת. הכיבוש משחית . לצה"ל, בלי שאיש יגיד זאת בקול, יותר נוח שישחית חטיבה אחת... מאשר את כולן... צה"ל יאלץ להתמודד עם העובדה שהפך את כפיר, חטיבה של חיילים מלאי מוטיבציה למקום אליו מתנקז הרעל של מלאכת הכיבוש".

כמה מוזר, איפוא, היה לשמוע בכתבה על כצל'ה, את דבריו הצדקניים והמטיפניים משהו של בן זוגו להגשה, דרוקר, לרב זלמן מלמד, על הסרבנות: "כצל'ה אומר שתוך 15 שנה תהיה הרב המוביל והמנהיג של כל עם ישראל... זה נשמע לי כמו תסריט קצת מסוכן, כי אתה קראת לסירוב פקודה בהתנתקות, נכון?"

 

האלימות תמיד מימין?/ ישראל מידד

אסתי פרז, המנחה של המשדר 'בצהרי היום', אירחה את השר בנימין בן-אליעזר ביום שני השבוע ושאלה אותו לגבי איומים על קציני צה"ל ונגד משפחותיהם בחוגים בימין, לדבריה.  פואד פתח את התייחסותו במבוא קצר בו הוא הודה שאולי שוב יכעסו עליו בגלל מה שהוא הולך להגיד. ואז, חזר שוב על סיפורו שבעקבות ההתנפלות על רכבו מול הכנסת כחודש לפני הירצחו של ראש הממשלה יצחק רבין, הוא הזהיר ש"כאן יהיה רצח", ורבין אמר לו "אתה מטורף, שיהודי יהרוג יהודי?".

חלילה לי להלין על פוליטיקאי כמו פואד בן-אליעזר. התקשורת היא הכלי העיקרי שלו, כי דרכה הוא יכול לבשר על הצלחות שלו במשרדו או לחפות על כשלונות, ולקדם את מעמדו במפלגתו או לפגוע במעמדו של פוליטיקאי יריב. אני דווקא התאכזבתי נוכח הפאשלה של אסתי פרז.  אולי זה היה תחת הרושם של אירוע השקת ספרו של חגי סגל, "רק לא מלחמת אחים". אני ציפיתי שגב' פרז אולי תשאל אותו משהו כמו "אבל מה בן-אליעזר, הרי רבין עצמו פיקד על כוחות פלמ"ח וצה"ל שירו למוות ביהודים מקרב אנשי ה'אלטלנה', רק בגלל ראש הממשלה דאז, דוד בן-גוריון, שהתכחש להסכם שנעשה עם האצ"ל והפר את ההבנות שהושגו? ובחיפה, כמה חודשים לפני כן, עינו חברי ההגנה למוות את ידידיה סגל. אז הוא בוודאי היה צריך לדעת שיהודים הורגים יהודים על רקע חילוקי דעות פוליטיים?!"

אין להניח שספרו של סגל נעלם מעיניה של פרז, ואין לשער שאירועים כגון ה'סיזון' שבו זכה אביה של ח"כ ציפי לבני, איתן לבני, למכות קשות וחטיפה קצרה, אינם מוכרים לה. תקשורת הוגנת לא היתה מאפשרת לפואד להציג בפני הציבור שוב את הרושם שהתנקשויות פוליטיות מתבצעות תמיד מימין לשמאל.

 

חדשות בחדשות/ עדי גרסיאל

מועצת המנהלים של מעריב מינתה בראשית השבוע את יואב צור לעורך העיתון. צור, 55, שימש עד כה כעורך הראשי של רשת מקומוני מעריב 'זמן מעריב', ובעבר היה בגרעין המייסד של עיתון 'חדשות'.

יו"ר רשות השידור בשלוש השנים האחרונות, משה גביש, התפטר באמצע השבוע מתפקידו. הוא נימק את צעדו בחוסר הוודאות לגבי תמיכת רה"מ והאוצר במימוש הרפורמה ברשות.

שליח נשיא ארה"ב לאזור, ג'ורג' מיטשל הודיע כי ציטוטו במעריב כמי שאמר "הישראלים שיקרו לנו כל השנים. זה נגמר", הינו "כוזב לחלוטין, מדובר בפיברוק מלא". הציטוט המוכחש שימש ככותרת למאמרו של הפרשן הפוליטי בן כספית לפני שבוע על החשש בישראל לקראת נאום אובמה בקהיר. כך דיווח אתר אייס.